Skocz do zawartości
  • 0

drzwiczki pieca - z jakiego okresu?


wojtuś

Pytanie

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Lata 20-30-te XX wieku. Odlewnia P.Ławacza była jedną z mniejszych koneckich odlewni żeliwa - produkcja na rynek egionalny".

Kowalinho - masz może jakieś zdjęcia łopatek piechoty od Ławacza". Skąd info o produkcji w/w w tej firmie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To nie prawda, że odlewnia P.Ławacz produkował na rynek regionalny.Około 1900r. właściciel kaflarni Bayer z Machor wygrał przetarg na budowę pieców i kuchni dworcowych na azjatyckim odcinku transsyberyjskiej linii kolejowej od Uralu do Władywostoku. Kooperantem kaflarza z Machor stał się konecki Ławacz. Dziesiątki wagonów z galanterią piecową odprawiono za Ural i pewnie są tam do tej pory. Ławacz miał też filię w Łodzi i tam produkowano głównie odlewy piecowe. A co do tematu łopatek to raczej w warsztatach Ławacza ich nie produkowano a tylko remontowano drobny sprzęt saperski i metalowe skrzynki amunicyjne. Drzwiczki z foto mogą być przedwojenne (i pewnie są), ale mogą być też powojenne bo firma dotrwała aż do 1974r (choć nie była już w rękach Ławaczów od 1958r).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest polska łopatka, nie austriacka, z lat 30 (patrz sygnatura 33 lub 35) kiedy już nie było potrzeby jej przemalowywania, bo od razu były malowane przez producenta na kolor khaki z podkładem miniowym,a nie jak wcześniej czarnym lakierem. To nie jest sygnatura zakładu remontującego, tylko zakładu produkującego - w przypadku polskich łopatek sygnaturę wybijali tylko producenci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do puncy to nie wiem, być może.
Ja znam trzech producentów łopatek - właśnie Pławacz, Metal Radomsko, MARS. Tutaj na forum jeden kolega wstawiał fotki saperki z trzonkiem sygnowanym KRES, wcześniej o tym producencie nie słyszałem. Podejrzewam, że łopatki mogła też robić firma AS", chyba mi się kiedyś o tym obiło o uszy, ale nie jestem pewien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie