Skocz do zawartości

Ordensburg in Krossinsee in Pommern


sapertorun

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Za: Olga Baranowska, Pomorze Zachodnie - moja mała ojczyzna", Szczecin 2001 r.

amek nad jeziorem Krosino koło Złocieńca był jednym z trzech utworzonych na terenie Rzeszy ośrodków szkoleniowych. Otrzymał on nazwę Ordensburg, co można przetłumaczyć jako "twierdza zakonna. Był to obiekt militarny, a jego zadaniem było przygotowanie hitlerowców do wykonywania zadań specjalnych. Przyszli nazistowscy funkcjonariusze byli szczególnie starannie dobierani, również pod względem czystości rasy. Ośrodek wyszkolił ponad 1000 nazistów, którzy podczas II wojny światowej zostali skierowani na ziemie polskie, a po agresji na ZSRR część z nich przerzucono na wschód."


Za: „Pomorze Zachodnie pod red. J. Deresiewicza, Po­znań 1949 r.

„(... ) Stoi głuchy, opuszczony symbol teutońskiej pychy - widmo, które nieraz jeszcze straszy grozą przeszłości. Stoją te dwie 80-metrowe wieże przy bocznej szosie ze Złocieńca do Czaplinka w pow. drawskim. Nad jez. Krosino obszerne dziedzińce, po­gańska Walhalla na kamiennych filarach kryta strzechą.

Rojno tu było od tłumu wychowanków, przyszłych władców świata. Tu rósł pie­lęgnowany ręką i myślą ideologów hitlerowskich format nadczłowieka. Duchy Henryka Lwa i Albrechta Niedźwiedzia każą ciągle jeszcze patrzeć Niemcom na wschód jako na „Heilige Ostmark", w „Drang nach Osten widzieć swe posłannictwo dziejowe i do tradycji krzyżactwa nawiązywać wychowanie młodzieży.

Tu właśnie w Ordensburgu nad jez. Krosino nowi zbójeccy rycerze otrzymywali pierwsze wycho­wanie, patrząc na bliskie „święte" ziemie, czekające na ich pańską zaborczość. Stąd po wyższe „wtajemniczenie szli do innych Ordensburgów. Tu na czterech stadionach, w wykładowych salach, w 20 pa­wilonach komfortowo urządzonych kształcili się przyszli SS-mani. Tu była ich szkoła szpiegowska.

Tu pod ziemią roił się drugi tłum. Tłum spędzany z pobliskich baraków, tłum jeńców - niewolników pracują­cych w jakiejś gigantycznej fabryce, której kominy kryły właśnie wnę­trza wież Ordensburgu! Dziś cicho na dziedzińcach.

Z urządzeń pod­ziemnej fabryki zostały jakieś rury w korytarzach, baterie akumulato­rów, podziemne elektrownie. Co się tu działo, co przygotowywało, moż­na sobie wyobrazić patrząc na krzyżacki, ciężki kształt budowli, wer­tując stosy akt polskich z datą jeszcze l września 1939 r. !(... )".

Tyle co ja znalazłem, mnie też to miejsce interesuje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie bo juz watpiłem w siłe forum.
Jestem w trakcie załatwiania knigi Rolfa Sawinskiego z 1998
Die Ordensburg in Krossinsee in Pommern" cały nakład sprzedany.Czy słyszałeś coś o podziemnej fabryce?.Pozdrawiam Saper.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Widziałeś ten film?.Czy jest to dokument?.Bo też mam jeden film niemiecki i jest przeplatany tj. trochę o Malborku,trochę o belgijskim takim obiekcie ,troche dokumentu i troche terazniejszości.Stan oki budowli bo jest tam JW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pomsee rewelacja!!!!!!
Te fotki ponizej - możesz powiedzieć ż jakiej knigi to jest.Czy nie z tej :http://www.archinform.de/quellen/19513.htm?ID=1e83e06028d18bacec7bec38fe3cd300.Poszukuje tej knigi może ktoś wie jak ją zdobyć lub gdzie.Pozdrawiam Sapertorun.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka to pocztowka a nastepne pochodza z albumu wydanego przed wojna (bez daty) jest w nim 10 ilustracji. Te ktore wkleilem na forum mialem w komputerze. Jesli chodzi o ksiazke, o ktora pytasz to mam do niej dostep.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych betonowych wież na foto........byłem na spływie Drawą i widziałem to cudo.......

to chyba te same......


do czego to służyło..........????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie