Jump to content

miejsca monetkowo guzikowe


Recommended Posts

Cześć, ostatnio trochę się przebranżowiłem na militarkę. Kopię w lasach i często trafiam na miejsca w których na obszarze 1mx1m czasem 2mx2m wychodzi sporo monet niemieckich, małych nominałów od 1 do 50 fenigów, poza tym przeważnie w takim miejscu wychodzi sporo guzików (groszków) ewentualnie jakiś aluminiowy medalik czy inny element drobnego wyposażenia żołnierza niemieckiego.

Czy też trfiacie takie mijsca.

Mam na to teorie, że zaraz po bitiwe, ewentualnie niedługo po wojnie, ciała żołnierzy były rabowane z kurtek, ubrań itp. a nic nie warte drobiazgi były zwyczjnie wyrzucane.
Pewnie cześć właścicieli leży nieopodal.
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś słyszałem o podobnej sytuacji,w Lubuskiem na leśnej drodze odnajdywano niemieckie przedmioty osobiste ,puste portfele,odznaki ,nieśmiertelniki a kilkanaście metrów dalej w przydrożnym rowie leżeli posiadacze owych przedmiotów ,z dziurami w potylicach obrabowani i uśmierceni przez Rosjan po wzięciu do niewoli.
Link to comment
Share on other sites

Zazdroszcze wam takich miejsc. Może palili tam niemieckie mundury? Drobne feninigi to rosjanie raczej powinni zabierać.
U mnie jak znajde pojedyńczego groszka" to prawie sensacja, a feninga to raz na dwa miesiące (ale to mazowsze).
Link to comment
Share on other sites

Z własnego doświadczenia powiem, że masę monet w jednym miejscu zawsze praktycznie można znaleźć przed bramami wjazdowymi (mówimy o ruinach w lesie), na wjazdach/wejściach byłych posterunków granicznych, itp... wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebował okazać dokumenty, papiery, zapłacić za przejazd itp.... po prostu zawsze jakaś monetka wyskoczyła z kieszeni, na ruinach strażnic granicznych znajdywałem srebrniaki, i to sprzed 1900r., więc jeśli macie na mapie zaznaczoną starą granicę, nawet z czasów III Rzeszy, proponuję objechać leśne dróżki, napewno coś wyskoczy.

Pozdrawiam!

@kolego abcd, możesz nieco przybliżyć temat? Też mnie to ciekawi...
Link to comment
Share on other sites

Szczególnie na terenach wycofywania wojsk niemieckich trafiają się poletka z moniakami (bez wartości nabywczej pod koniec wojny)srebniaczka tam raczej nie znajdziesz , obok poletko z groszkami itd. Są to prawdopodobnie miejsca przetrzepek" jakie robili ruscy jeńcom. Warto wtedy pokręcić się troszkę dalej od tych miejsc może co bardziej cwany niemiaszek starał się coś ukryć (jeśli zdążył).

Pozdrawiam B.
Link to comment
Share on other sites

Skąd się biorą guziczki w okopach? - oto kilka scenariuszy:
1. wybuch pocisku artyleryjskiego/bomby rozrywa żołnierza na kawałki a guziczki z resztkami munduru fruną w różne strony,
2. żołnierz dostaje kulkę w pierś, więc sanitariusz raczej nie bawi się w odpinanie guziczka za guziczkiem tylko rozcina/rozrywa mundur, a guziczki z resztkami munduru lub bez, lądują na ziemi,
3. żołnierze w pośpiechu wycofują się, atakują lub kontratakują z zajmowanych okopów a w nich przez przypadek zostaje zapomniana część ich ubioru,

to oczywiście tylko luźne przykłady, bo przecież najnormalniej w świecie komuś guzik mógł odpaść chociażby przy czołganiu :)

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Witam,jestem z Lubuskiego i trafiłem kilka poletek z monetami i guzikami na leśnej drodze,prawdopodobnie miejsca rewizji wziętych do niewoli Niemców.Obeszłem te miejsca ,ale nic więcej nie znalazłem.Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information