Skocz do zawartości

Kolory pocisków Mosin


granatnik87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Potrzebuję informacji o kolorach, które były nanoszone na pociski Mosina i co dany kolor oznaczał. Chcę zrekonstruować trochę amunicji tak ,żeby wyglądała jak z tamtych lat :)
Czy wgd Was farbki modelarskie będą dobre do tego?
Fotki mile widziane :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółte pociski oznaczane były literą D jako dalszego zasięgu i zalecane były do karabinów maszynowych, tak wyczytałem na stronie której link był podany. Czy pocisk posiadał rdzeń stalowy tego nie wiem, raczej koszulkę miał wypełnioną ołowiem. pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pociskow z żołtym czóbkiem, ale większość wcale nie jest dłuższa niż standardowe od mosina. Ważne, że nie mają w sobie fosforu czy innego gówna. Kiedys podpaliłem niechcący dywan w pokoju :D Potarłem butem fosfor ktory odpadł z pocisku do mausera, niewiedziałem na początku dlaczego podłoga zaczeła mi się chajcować hehe...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Hej

Zwykły pocisk ma rdzeń z ołowiu (ewentualnie w tym ołowiu jest jeszcze niewielki rdzeń stalowy ze względów oszczędnościowych). Przeciwpancerny ma bardzo duży rdzeń z dobrej jakości stali (takiej przeciwpancernej" właśnie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No wiesz - a jaka jest przyczyna robienia ze stali zwykłych pocisków (nie ppanc.)? Przede wszystkim to oszczędności przecież. Stal jest generalnie dużo tańsza od ołowiu. I nie musi to być stal dobrego gatunku (podkreślam jeszcze raz mam na myśli pociski zwykłe, nie przeciwpancerne) tylko ot taka sobie. Na mosiądzu za bardzo zaoszczędzić nie można, płaszcz pocisku musi być z materiału o pewnej plastyczności żeby się mógł wcisnąć w gwint lufy i zarazem nie powodującego zbyt dużego tarcia o lufę żeby się nie zużywała no i żeby sam płaszcz się też zanadto przy tym nie ścierał i nie zanieczyszczał gwintu. Takie właściwości ma miedź i stopy miedzi i naprawdę niewiele innych materiałów - zastąpić tę miedź nie jest łatwo.
Więc skoro nie można na płaszczu to można zaoszczędzić na rdzeniu. Stal ma co prawda mniejszą gęstość od ołowiu więc taki pocisk będzie lżejszy, więc będzie miał mniejsze obciążenie przekroju więc będzie gorzej latał. Ale jak się wszystko starannie zaprojektuje i policzy to ta różnica będzie niewielka. Np. trajektoria rosyjskiego pocisku lekkiego 7,62x54R nie odbiegała praktycznie od ciężkiego na odległościach do 1000 m. Dalej oczywiście ich trajektorie się rozjeżdżały ale praktycznie ogień z broni na nabój karabinowy rzadko prowadzi się na odległość większą niż 1000 m.
Wiem że to się może wydawać śmieszne, pare gram ołowiu w te czy wewtę, co to za oszczędność. Ale amunicję strzelecką produkuje się w gigantycznych ilościach, w miliardach sztuk - i mówię to bez żadnej przesady, podczas II ws np. w ZSRR wyprodukowano 26,3 mld sztuk amunicji strzeleckiej. Jakbyś na każdym naboju zaoszczędził gram ołowiu to już masz 26 tys. ton a zdaje mi się że ZSRR przed wojną produkował ze 60 tys.t ołowiu rocznie.
Jeszcze raz podkreślam, cały czas mam na myśli zwykłe pociski, nie ppanc. Pociski ppanc. mają rdzeń ze stali np. wolframowej albo i twardszych jeszcze materiałów żeby mogły wnikać w pancerz a nie rozwalić się na nim. I oczywiście te już są droższe.
Niekiedy rdzeń stalowy w zwykłym pocisku robi się z jeszcze jednej przyczyny - dla lepszego rozłożenia masy. W 5,56x45 tym owym" (SS109) w przedniej części pocisku jest niewielki rdzeń a raczej wkładka ze stali. Za nią oczywiście jest normalny ołowiany rdzeń. Ma to na celu przesunięcie środka masy pocisku do tyłu co sprzyja lepszej stabilizacji (ten pocisk jest dość długi i stabilizacja jest w nim szczególnie waznym zagadnieniem). Ale w przypadku mosinowych ten problem nie ma istotnego znaczenia. Chodziło właśnie o oszczędności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Proszę bardzo, kilka tak na szybko z głowy:

- 7,62x54R lekki z rdzeniem stalowym (bo był i z ołowianym)
- 7,62x39 PS (zwykły do AK)
- 7,92x33 Kurzpatrone
- 7,92x57 SmE
- 5,56x45 SS109 i klony ( owy" do M16)
- 5,45x39 (zwykły do AK-74)
- 9,2x18 do pist. Makarowa z rdzeniem stalowym (bo jest i ołowiany)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Widzę że temat się rozwinął.
Pytałem dlatego że natknąłem się na pociski w fajnym stanie, kilka z żułtym, z czarnym i z czrno-czerwonym czubkiem. Kilka pocisków jest stalowych, nie posiadają płaszcza, mają rdzeń ołowiany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

He he, skoro mają rdzeń, to mają i płaszcz, nie? :)stalowy...
Serio mówiąc, to co tu wcześniej pisałem o płaszczu z miedzi, ze stopu miedzi itd. jest pewnym uproszczeniem. Tak naprawdę płaszcz zwykle jest ze stali, platerowanej (pokrytej warstewką) takim stopem miedzi.
Na początku XX wieku, tak powiedzmy jeszcze w czasie I wojny niekiedy, stosowano czasem na owe płaszcze taki stop miedziowo-niklowy, o takim składzie że nie miał on owego żóltego czy złotego czy czerwonawego koloru typowego dla stopów miedzi - ale właśnie taki biały czy srebrzysto-szary stalowy kolor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie