Skocz do zawartości

Würzburg-Riese - Pszczyna


nephlite

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuje:
Domy w polu nie były obsadzone w 1939 za to w 1945 tam był front i walki. Na polu miedzy Gerberów a Zdrojową naprzeciw wodociągów był porzucony sprzęt, a łusek było tyle, że oni je furą wozili do skupu"

Nie bardzo mi pasuje powyższy opis bo w tym miejscu nie było walk ani frontu w 1945 roku. Dziwi więc ten porzucony sprzęt.
Jeśli już to mogło coś tam zostać po walkach z 1939.

Trochę zjechałem z tematu, ale sprawa ciekawa.
Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Z. Orlika front pod Goczałkowicami ustabilizował się na linii kolejowej, ale jeżeli się przejdziesz wzdłuż południowej krawędzi lasu Remiza, to zauważysz tam podwójną linię okopów, Ta bliższa krawędzi lasu jest z 1945 r. Zatem las Remiza najprawdopodobniej został (może nie na stałe) opanowany przez Armię Czerwoną, więc front podchodził pod Gerberów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem (ogólnie) to niemcy sami wycofali się z Pszczyny w ciągu jednego dnia (zagrożenie okrążęniem) i przenieśli na linie Pawłowice" wraz ze sprzętem. Wcześniej linia frontu przebiegała na lini dzisiejszej 2-pasmówy.
Tak więc walk w okolicy ulicy Gerberów (1945) nie powinno być. Ale się nie upieram.
Były tam walki w 1939 roku.
Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ponawiam propozycję wydania czegoś (komuś) o tym ośrodku. Na wiosnę przyszłego roku planowane jest wznowienie publikacji Z. Orlika o 1945 r. pod Pszczyną z szczególnym akcentem na lotniska pod Pszczyną w czasie DWS. Ten temat (obrona plot) mógłby się tam też znaleźć. Żyją jeszcze ludzie pamiętający naloty na rafinerię czy Oświęcim (osobiście znam kilku), więc może to być wartościowe opracowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie