Skocz do zawartości

Wielka Ucieczka (TVP1)


Swiety82

Rekomendowane odpowiedzi

5370 desek pozyskanych z łóżek
1699 koców
161 poszewek na poduszki
635 sienników
34 krzesła
52 20-osobowe stoły
90 piętrowych łóżek
1219 noży
478 łyżek
582 widelce
30 łopat
330 metrów przewodów elektrycznych
200 metrów liny
192 kapy
3424 ręczniki
1212 zagłówków
10 pojedynczych stolików
76 ław
246 pojemników na wodę
69 lamp
- tak wygląda lista produktów użytych do budowy tuneli.

Podrobiono prawie 1500 oficjalnych niemieckich dokumentów cywilnych i wojskowych.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie film dla mnie obowiązkowy, bo o mojej miejscowości... ostatnio była w muzeum wystawa guzików i innych fantów znalezionych na miejscu byłych baraków jeńców tegoż obozu, niesamowite jakie guziki znajdowali(nawet kanadyjskie!!!), co ciekawsze że dobrowolnie je wyeksponowali, zaznaczam że prywatni poszukiwacze, tacy jak KAŻDY z nas......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sagan-Befehl"

Rosnąca liczba ucieczek jeńców wojennych stanowi zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeszy oraz sabotaż w stosunku do wysiłku narodu niemieckiego w jego walce przeciwko wrogom Wielkich Niemiec, poprzez zakłócanie transportu i angażowanie w pościgu jednostek wojskowych oraz ludności cywilnej. Dotychczasowe środki zapobiegawcze okazały się niewystarczające. Dla odstraszenia Führer nakazał rostrzeliwanie przeszło połowy ujętych jeńców.
Rozkazuję zatem, aby policja kryminalna przekazała złapanych - oficerów RAF, do dyspozycji gestapo. Po przesłuchaniu, zgodnie z przekazaną listą nazwisk ustaloną przez szefa policji kryminalnej Nebego oraz szefa tajnej policji państwowej Müllera, należy jeńców wywieźć w kierunku macierzystego obozu i w drodze rostrzelać. Trzeba to uzasadnić próbą ucieczki lub stawianiem oporu. Nikt ze znajdujących się na liście nie może być ranny ani uratować się. W przypadkach następnych ucieczek stosowany będzie analogiczny sposób postępowania - przy czym należy wstrzymać się do czasu wydania przeze mnie decyzji wykonawczych. Rozkaz ten trzeba utrzymać w ścisłej tajemnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu oglądałem serial dwu odcinkowy poswiecony poszukiwaniu po zakończonej wojnie wykonawców rozkazu wymordowania jeńców - uciekinierów.
Czy ktos Was wie jak był jego tytuł lub pamięta ten film?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Himler występował wielokrotnie z żądaniami do Ribentropa i Hitlera by polskich jeńców (oficerów) pozbawić świętego prawa ucieczki i by wykorzystywać ich jak niewolników przy ciężkich pracach fizycznych w kopalniach i kamieniołomach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mnie to nie dziwi, Himmler osobiście nadzorował i wdrażał coraz to nowsze i efektywniejsze sposoby na uśmiercanie więźniów, od rozstrzelań, przez wozy z dołączonymi przewodami, którymi płynęły spaliny i zabijały więźniów, aż po zastosowanie Cyklonu B i krematoriów... nie nudził się chłop w pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie