Skocz do zawartości
  • 0

żelazko ?


krzysiak84

Pytanie

Witam Serdecznie
Przy pozostałościach po domu opuszczonym w roku 1945 znalezłem takie coś. Wydaje się, iż jest to żelazko. Spotkałem się z wieloma żelazkami jednak nigdy z takim. Czy może ktoś opisać/pokazać jak wyglądało w całości?
Z góry dziękuje
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
panowie,zadna dusza,czy cos w tym stylu,poprostu zelazko,ktore stawiane bylo na zwyklym starym piecu kuchennym,z zeliwna plyta na ktorej sie gotowalo.Bogatsi mogli pozwolic sobie na zakup specjalnych piecow przeznaczonych do nagrzewania tych zelazek,takowe uzywane byly raczej w profesjonalnych zakladach krawieckich.
Za chwilke podesle pare fotek.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie
Przy pozostałościach po domu opuszczonym w roku 1945 znalezłem takie coś. Wydaje się, iż jest to żelazko. Spotkałem się z wieloma żelazkami jednak nigdy z takim. Czy może ktoś opisać/pokazać jak wyglądało w całości?
Z góry dziękuje
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że jest to wkład do żelazka tzw.dusza"którą rozgrzewało się do odpowiedniej temperatury najczęściej do czerwoności"pózniej wkładało się do właściwego żelazka już zaopatrzonego w uchwyt ogOlnie przypominające kształtem współczesne.Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, coś tu mi nie pasuje. Wszystkie znane mi dusze do żelazek mają uchwyt albo wgłębienie w tylnej części, albowiem taką duszę wsuwało się i wyciągało z żelazka przez klapkę w jego tylnej części. Żelazka na dusze nie miały podnoszonej góry, tak jak żelazka na węgiel, a przynajmniej ja się z takimi nie spotkałem. Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to modyfikacja?-dusza do żelazka,które wcześniej było na węgiel?Zauważ,że jest ona płaska.Oryginalne dusze do żelazek były z góry obłe,półokrągłe.Ta idealnie by pasowała do żelazka węglowego".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie