Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bolas

Co to za magik ? FOTO - 7 PAC

Recommended Posts

Parę dni temu dostałem od kolegi z Ukrainy w formie skanów kilkanaście fotografii po jego przodku, również Ukraińcu służącym w WP - a konkretniej w 7 Pac-u. Pośród kilkunastu ciekawych, choć zwyczajnych fotek jest też ten wujek w takim cudacznym nieco zestawieniu. Czy ktoś ma jakiś pomysł co to jest ? Pierwszy raz widzę coś takiego - a raczej nie ma mowy, żeby dla jaj sobie to założył ... co to za pas ? I wiszące na nim dziwne rzeczy ? Może to jakiś specjalistyczny sprzęt związany z funkcją ? Np. przy dziale ... ? Nie mam pomysłów ... Zdjęcia na pewno z czasu pokoju, z WP. Później owszem zmienił ligę na UPA, ale zdjęcie nie jest z tego okresu. Pomoże ktoś ?

Tak najbardziej, to gość przypomina wyglądem strażaka. Może w wojsku służył w jednostce/sekcji gaśniczej ?

Hmm, przy pasia ma jakby domowej roboty trąbkę :) A może to garnizonowa straż pożarna?

Pas brytyjski, lub kanadyjski, choc tez i pruskie klamry byly tez takie (byl niedowno watek na ten temat).

Zdecydowanie strażak. Na lewym boku przy pasie ma topór, - jak mnie oczy nie mylą. Trąbka służyła do wydawania komend, tylko ten pas ma coś marny.

Właśnie też to dyndadło" przy pasie pachnie mi toporkiem... No i charakterystyczny, mosiężny hełm na głowie.

Strażak w pułku ? Przecież to normalny płaszcz wz.19 ... zwracam uwagę na patki na kołnierzu. Dla porównania inne zdjecie z cyklu - obok stoi normalnie wyekwipowany żołnierz, w takim samym płaszczu tyle że ormalny" ... pozostałe zdjecia z gościem też są zupełnie zwyczajne ...

Prawdopodobnie jest to Strażak dyżurny". Służba ta funkconowała jeszcze w czasie mojej służby wojskowej (lata 1978-80). Strażak dyżurny" podpowiedzialny był m.in. za wygaszanie pieców w czasie sezonu grzewczego (piece wygaszano przed 22), być może służba ta funkcjonowała również w Wojsku II RP.

To jest żołnierz w służbie p.poż. wyznacza sie go albo z funkcyjnych albo jako służbę alarmową. Notabene do dziś to w wojsku obowiązuje.

Schrek

No tak, ale kolegom głupio będzie latać na polu bitwy nad Bzurą jako strażak garnizonowy :))

• Create New...

Important Information