Skocz do zawartości

Bunkry w lasach gostynińskich


Werwolf1

Rekomendowane odpowiedzi

te większe" to podejrzewam, że prezentują się jak ten w załączniku. jak pisał poprzednik, to schron bierny, dla 6 osób; czasami dobudowane do nich były tobruki, a jeśli nie, to znajdują się gdzieś obok (taka bunkrowa symbioza:). Nad Rawką i Bzurą są identyczne, też tylko te 3 typy, wszystkie budowane naprędce w 1944

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Regelbau 501 ma strzelnicę obrony wejścia, R668 nie ma. Pomijam kwestię odbicia lustrzanego, ponieważ r668 można spotkać jako lewe" i prawe". Fakt, problem moze się zacząć kiedy mamy lewy" 668 i zubożony 501 bez strzelnicy - mogą być ciężkie do odróżnienia, ewentualnie po małych różnicach wymiarowych. Poza tym w 668 występują szyby do anten wraz z pokrywami pancernymi , a w 501 nie. Chyba na tej samej stronce znajdziesz plan R668, jest bardzo podobny. Poza tym R501 to projekt z początku wojny, a 668 z końca. Z powyższych powodów obstaję za R668.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd....

Sprawdziłem wymiary - nie taka mała różnica - szerokość 501 to 9 m, a 668 7,65m , ściany 501 to 2m a 668 to 1,5m . Widziałem w 668 wahnięcia o 10 - 20 cm, ale nie o ponad 1 m.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Random,

Pisałeś, że znalazłeś tobruki nad jeziorem i koło drogi 60. Ja widziałem 2 tobruki , po jednym po wschodniej i zachodniej stronie drogi 60, na styku z jeziorem. Wzdłuż jeziora sie nie zapuszczałem. Ile tam jest tobruków? I czy tylko na zwężeniu jezior, czy po prostu wzdłuż brzegów w równych odstępach?

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja widzialem kilka nieduzych obiektow w innym miejscu niz przewezenie jeziora - otoz na wschodnim cyplu tego jeziora, bardzo blisko (moze 50-100m) od konca jeziora na takim jakby wzgorzu, wsrod drzew.
przypadkiem kiedys zbieralem galezie na ognisko i to zauwazylem
To bardzo popularne miejsce - latem przyjezdza tam dozo osob spragniony wypoczynku nad woda.
pozdrowka aron245
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak troche nie z tej bańki widzieliscie te podstawy do flak ów zaraz kolo lowicza przy torach w polu i sadzie?smieszna rzecz warto zrobic fotki bo dwie juz chłop wyorał...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do bunkrów to na bank szwabskie bo ludki z mojej famili z okolic lowicza mówiły ze zaprzegano ludzi w 43-44 do budowy umocnien przed ruskimi w okolicach i ze budowano tez bunkry...gostynin fajne miasto zamek jest tez ciekawy...slyszalem ze tam troche fantów w jego okolicach spoczywa ale ile w tym prawdy...??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadąc z lowicza trzeba jechac na sanniki bedzie odchodzila trasa na sanniki od szosy warszawa poznan zaraz zobaczysz przejazd kolejowy i zaraz za nim po prawej stronie..bedą podstawy!!
mam pytanie jezdzisz po tym terenie?moze wpadlo ci cos z polski39r. w rece?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Mieszkam w Płocku od dziecka, zawsze interesowały mnie te bunkry. W samym Płocku w dzielnicy Cholerka był nawet bunkier typu B lub podobny. Wiem że gdy sprzedano tereny pod budowę domków jednorodzinnych to go rozbito na materiał do fundamentów. Cholerna szkoda, lecz w czasach komuny nie szanowano pozostałości po wrogach socjalizmu.
Bunkry z nad jeziora Ciechomickiego które opisujecie, to powinno być ich, przynajmniej ja tyle odnalazłem ( 8 sztuk w tym dwa przy szosie, jeden w kierunku na Łąck czyli Kutno a drugi w kierunku do Płocka) Po drugiej stronie szosy dzielącej lasy Gostynińskie jest jeszcze kilkanaście Tobruków. Fotki zamieszczę w Przysłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

random napisał że do tych wielkich schronów były dobudowane tobruki i pod Płockiem coś takiego chyba jest?
Piszę chyba bo nie sprawdziłem dokładnie, lecz zrobię to na wiosnę. Jeden Tobruk stoi przy drodze a pod drogą jest jakiś duży betonowy obiekt. Na wiosnę wykonam fotki i pokażę na forum. Wy ocenicie i podpowiecie co o tym sądzicie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Jestem z Płocka i pragne poinformować, że owe bunkry są wokół całego płocka w przewadze to tobruki i oczywiście transzeje. Zbudowane w latach 1943-44 przez przymuszoną do tego miejscową ludność. Jeśli chodzi o poszukiwania w ich rejonie to nie ma czego szukać chybaże kogoś interesują gwoździe albo drut kolczasty:) Nie były obsadzone, niemiaszki uciekły z płocka 21 I 1945, więc nie było żadnych walk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem z Kutna i większość tych miejsc o których piszecie obszedłem z piszczałką 2-3 lata temu. Niestety nic tam nie ma. Pustynia bez jakiegoś konkretu. Tak więć nie polecam chyba, że chcecie soie zrobić wycieczke i poodpoczywać nad jeziorkiem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylicie się koledzy co do tej pustyni w poszukiwaniach ,znam miejsce w Łącku gdzie ammo i innych pierdół leży na kilogramy (zresztą prezentowana była na forum) głównie zapalające pociski i inne tego typu wynalazki, można szukać bez wykrywki a podobno i bagnety się trafiały i takie inne(miejscówka dawnego magazynu amunicji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie