Skocz do zawartości

Bunkry w lasach gostynińskich


Werwolf1

Rekomendowane odpowiedzi

na trasie z Kowala do Włocławka są zaraz przy trasie 3 takie bunkry .. a oko właśnie obruki" ... aż wstyd powiedzieć ale tyle lat jeżdże do włocławka z kutna ... i tylko raz jak byłem mały zatrzymaliśmy sie koło nich ;/ Wie ktoś może co tam jest ?? może ktoś coś w okolicy znalazł ?? Bardzo dawno temu słysząłęm też plotki na temat lotniska polowego z 2 w.ś gdzieś w tej puszczy między włocławkiem a gostyninem ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kris - masz na myśli wrześniowy magazyn (skład) amunicji w okolicy W.Ł.?
Jeśli chodzi o znaleziska to może to być własnie wrzesień, bo jak pisałem wcześniej o ile mi wiadomo, bunkry nie były obsadzone i z moich poszukiwań w ich okolicy nie wiele wynikło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te bunkry koło Jeziora Górskiego to faktycznie bunkry typu Tobruk przy drodze Łąck-Płock znajdują się dwa bunkry jeden przy samiutkim jeziorze zasypany śmieciami.Drugi na pagórku bliżej Łącka po lewej stronie jak sie jedzie do Płocka w całkiem dobrym stanie.Dalej wchodząc w las są jeszcze dwa takie same bunkry na lini kolejowej miej więcej na tej samej wysokości po jednej i po drugiej stronie torów.No i dalej przy drodze z Łącka przez Sędeń na soczewke. Tyle znalezlismy ostatnio.Okopy są puste - jedna łuska od Mausera.Przy bunkrach tez cisza wrrr.Troche rzeczy po Robotnikach w pozostawionych ziemianakach i kilometry gadnij co ?" hhehehhe kabel telefoniczny.Wydaje sie że część okopów mogła powstać wcześsniej w 1939 raczej brak w nim kabla telefonicznego - tak jakby nie byly przygotowane.Mogły to byc Polskie okopy.
Wzdłuż całej długości od jeziora górskiego po sam Włocławek ciągnie się okop przeciw czołgowy. a przed nim i zanim okopy dla piechoty.Są puściutkie.Co do samego Łącka znalazłem tam w miejscu które wskazał mi pewien Pan łuski do jakiejś większej broni.Co znamienne nie były wystrzelone a raczej rozbrojone. Łuski były w takim stanie że nic sie nie dało odczytać.Kris jak sie tylko ociepli to może bysmy sie gdzies bujneli ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondek, trafiłeś może na etonowy obiekt" pod drogą o którym wspominał powyżej fotograf62"?
Co do okopów to faktycznie niektóre odcinki, a przeważnie stanowiska strzelnicze są wrześniowe i zdarzają się fanty w postaci łusek i innych pomniejszych znalezisk. Ale jak już kilku kolegów zauważyło w tych późniejszych niemieckich to już pustynia!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek niestety na tym odcinku same tobruki.Przeszlismy wraz z kumplem od jeziora górskiego do soczewki.W sumie 5 albo szesc.Jednego nie moglismy chyba znalezc,albo cos sie znim stalo moze jest zakopany :-)-przy drodze do soczewki.Dziwne bo zdecydowanie te bunkierki stoja parami a tu nagle jeden.... .W samej Soczewce jest tam jakis obiekcik wojskowy i okopy.Ale tez tam nic nie znalezlismy.Nie wiem czy obiekt jest Wspolczesny ??? Poza tym jest kupe miejsc wygladajacych jak po byłych ziemiankach.Tam tez regułu głucho.Swoja droga to ciekawe te okopy w okolicach stacji widac fajny punkt dozorowy skrzyzowania - niestety - smietnik.Gdzies w lesie okop umieszcony od strony Łacka a przed nim duże wzgorze.Troche to dziwne bo raczej powinien być od stronyPłocka jeżeli miał chronic od Północy co zreszta wskazywały by żrodła. 1939 obrona przeprawy pod Płockiem i walki w okolicach Łącka,1943-44 tak jak piszesz obrona tez raczej od północy.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kondka, Herringa i Janka5 i pozostałych. Jeżeli chcecie to na wiosnę jak już białe szaleństwo minie i ziemia będzie miękka to możemy się spotkać gdzieś na neutralnym gruncie i pogadać o tym i o tamtym. Jak śniegi pójdą precz do gruntu to pojadę i zrobię zdjhęcia tego co jest pod drogą i zamieszczę na tym forum. Ponadto dla Herringa wykonam fotki miejsca gdzie stał bunkier na Cholerce. i postaram się o zdjęcia lub rysunki tego modelu. i inne na jego temat. Na razie pozdrufka i do uklepu na forum lub zapraszam na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze by nam sie udało zrobić porządna mape rozmieszczenia tych bunkrów i wrzucic ją ns stronke o fortyfikacjach.Zdaje się, że tami nic nie ma o tym a warto przeciez to umieścic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Boruta, masz na myśli dawną jednostke w płocku?
Zgadzam się z myślą,że można by się kiedyś spotkać i jakoś udokumentować te obiekty. Może to nie MRU ale zawsze coś, a jest tego sporo. Naliczyłem narazie 10 tobruków i ten z imielnicy, którego wrzuciłem schemat powyżej (jest spory i ciekawy).Z tego co szanowni koledzy piszą zapewne jest ich więcej.
Co do bunkru na cholerce to w którym miejscu mniej więcej się znajdował?
Pozdrawiam i do zobaczyska!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Tak,tak w Soczewce, teraz to będzie przy głównej drodze z Soczewki do Sendenia gdzieś tak w połowie drogi odchodzi leśna pod kątem w lewo jadąc na Sendeń i po paru metrach jest zakopany Tobruk, tzn wystaje mu czacha bez beretu.
Ale wracając do mojego tematu w pod drogą w Grabine to wybieram się tam po Świętach na dokładniejsze fotografowanie. Jak ktoś ma ochotkę się wybrać to proszę o list i nie ma sprawy. Wybieram się także do Imielnicy na zdjęcia tych bunkrów co tam są na zboczu za cmentarzem, jak będą fotki to zamieszczę na tej stronie. Pozdrawiam wszystkich zbunkrowanych i niewidocznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość dla Herringa - Co do tego bunkra na Cholerce to stał jeszcze w 1979 na pewno. Wiem że go zburzyli przygotowując zbrojenia terenu pod osiedle domków jednorodzinnych, ale tak jak obiecałem dowiem się poŚwiętach wielkanocnych i dam znać na priv. Znalazłem podobny schron pozycja nr 6 http://www.schrony.website.pl/kalisz.htm polecam oblukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia którą tu widzicie nie jest mojego autorstwa lecz na stronie z której ja skopiowałem nie było podanego autora. Fotografia przedstawia Tobruk bunkier typu ringstand 58c, przy osiedlu Parcele w Imielnicy/Płocku a oto link do strony http://www.plock24.pl/cpg/cpg/displayimage.php?album=18&pos=7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam wszystkich zainhteresowanych tematem a wszczególności witam Herninga. Spieszę dodać wyjaśnienia co do tematu:// Wiadomość dla Herringa - Co do tego bunkra na Cholerce to stał jeszcze w 1979 na pewno. Wiem że go zburzyli przygotowując zbrojenia terenu pod osiedle domków jednorodzinnych, ale tak jak obiecałem dowiem się poŚwiętach wielkanocnych i dam znać na priv. Znalazłem podobny schron pozycja nr 6 http://www.schrony.website.pl/kalisz.htm polecam oblukać.//
...........................................................Otóż dowiedziałem się gdzie on stał i jak się okazuje to nie został wcale zniszczony. Owszem wojsko polskie podłozyło trotyl i odpaliło zapłon ale cholerstwo nadal stało, więc podkopaligo i przewrócili tylną ścianą ku górze. W chwili obecnej stoii na nim dom jednorodzinny. Bunkier jest pod garażem. ....................Osobiście strasznie mi przykro że taki zabytek niedawnej historii nasze kochane wojsko tak potraktowało, ale takie było polecenie biura centralnego Partii przed sprzedażą terenów wojskowych na budowę osiedla domków dla pracowników fabryki maszyn żniwnych itp.Zamieszczam plan poglądowy i dwa zdjęcia jedno znich przedstawia ten dom ze zbunkrowanym bunkrem. Pozdrawiam wszystkich, niedługo kolejna informacja o Tobruku i czymś podobnym do tobruka pod drogą do Grabiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz bunkrów pod ulicami - widziałeś tego tobruka pod ul. Kasztanową? A właściwie - na środku ulicy....

A propos typu schronu - ten pod nr 6 na stronie, którą zapodałeś to polski schron na 2 ckm-y. Zupełnie tam mi nie pasuje. To, co moim zdaniem powinno tam być to niemiecki schron dowodzenia (doskonały punkt obserwacyjny). Czy starsi mieszkańcy mogą opisać, jak ten schron wyglądał? Może ktoś ma jakieś stare zdjęcie?

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zainteresowanych.
Dodaję dzisiaj trzy fotki poglądowe Tobruka przy drodze z Borowiczek do Rydzyna. Tobruk jest ładnie widoczny i nie wysrany od wenątrz, no jeszcze nie tego roku;-). Dodatkowo dorzucam trzy duże (wymiarowe) fotki w kolorze.
Dziękuję także Herningowi za info o Tobruku pod drogą, jutro tam zalecę. Pozdro dla wsiech Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie