Skocz do zawartości

Przydrożne słupki - przeznaczenie?


dr.faustus

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam serdecznie.
Poniższe zdjęcia przedstawiają słupki,jakich wiele można spotkać w terenie.Pozornie pozbawione zainteresowania przez mijających podróżników,nie zwracają ich uwagi.A warto.Przy bliższym zapoznaniu się z ich budową,odnajdziemy miejsce zabezpieczone gwintowanym czopem,którego celem jest osłona jakiegoś przyłącza.(zdjęcie poniżej)
Niestety do tej pory nie znalazłem,żadnych potwierdzonych wersji przeznaczenia tej konstrukcji.
Wg aktualnej wersji są to słupki służące do prowadzenia łączności telefonicznej (wojskowe?),którą można było nawiązać po podłączeniu się do gniazdka" znajdującego się we wnętrzu.
Niestety,służbę wojskową odbywałem w innej niż łączność formacji,więc zwracam się z prośbą do kolegów ko pomoc w rozwikłaniu tejże zagadki".Z jakiego okresu pochodzą?
Skoro byłoby to związane z łącznością,to powinny być do tego jakieś instrukcje/schematy.
Pozdrawiam.

Napisano
Mam takie dwie wersje ( zupełnie luźne ;) ):
1. Jeśli słupki są niezbyt daleko oddalone od siebie być może wkręcano między nie jakiś łańcuch itp. by odgrodzić pewien teren.
2. Widać, iż są na nich jakieś liczby - mogą to być jakieś słupki geodezyjne a w otwór wkręcany jest sprzęt pomiarowy.
Napisano
Odpada.
ad.1:Są zbyt daleko,rzędu kilkuset metrów/ kilkudziesięciu -różnie.
ad.2:jako element nawigacji kartograficznej - dodatkowo być może również do tego służyły (albo dodatkowo do łączności).
W każdym bądź razie,stawiamy na łączność...Tylko co dalej?
Napisano
Jeśli to byłaby łączność wojskowa to chyba zbyt łatwo zdradzałoby pozycję przewodu przeciwnikowi.
Być może powojenne - telefoniczne. Wtyk być może to coś na kształt gniazda na słupach telefonicznych u którego istnieje możliwość podłączenia słuchawki... jak już koniecznie wałkujemy wersje łącznościową :)
Napisano
Ona wcale nie musi być od razu zdradzana".Ot,wiąże się z mobilnym przegrupowaniem i umożliwia podłączenie w dowolnym miejscu.W przypadku zajęcia ternu z tą siecią łączności" wystarczyłoby tylko ją odłączyć od całości.Ale to nadal tylko wolne dywagacje.
Czekamy na profesjonalistę w temacie,który miał do czynienia z tym elementem :)
Napisano
A sprawdzałeś na starych mapach, mniejwięcej z którego okresu mogą pochodzić? A może faktycznie coś odgradzały, lub były częścią jakiegoś Denkmala". Ja w swojej okolicy w pobliżu starego parku nartafiłem na podobne, mniejsze, ale z metalową cóśką" na górze, przypominającą stożek, i nic więcej, w okolicy był wyłącznie park. Także nie zawsze może to być łączność, często były to elementy dekoracji terenu.
Napisano

Element dekoracji z kablami w środku na długości kilkudziesięciu metrów?
Map jeszcze nie sprawdzałem.Odgradzać nie mogły,gdyż ciągną się wzdłuż szlaku komunikacyjnego (drogi)na dawnych terenach przygranicznych (przedwojennych).
Te o których piszesz z cośką" to pewnie punkty geodezyjne.
Temat ten poruszaliśmy też na jednym z for,z zasobów którego pochodzi zdjęcie obok.
Autorem zdjęcia (postu z macierzystego forum cytowanego ponizej jest syria01" i tak oto pisze o słupkach w swojej okolicy:
a pewno na kablach wojskowych jak się podłączali nie widziałem ale kabel starego typu . każdy drucik owijany w papierek ,wiązka w papierek , całość w ołów , naruszenie kabla nastąpiło przez uszkodzenie warstwy ołowiu(...)woda wsiąkała w papierowe osłonki i po tygodniu wojsko zlokalizowało awarię na swoim aczkolwiek nie użytkowanym kablu(...)" (Źródło:http://eksplorator.mojeforum.net)

Napisano
Może to słupki oznaczające, że pod spodem przebiega kabel el-en ? Stoja zwykle co 100metrow lub nad mufami kablowymi jak i głowicami kablowymi, w miejscach zmiany kierunku kabla, skrzyżowań, obu stronach rzeki itp. Ale skąd w odludnym terenie kabel el-en skoro bardziej tania i niezawodna jest linia napowietrzna ? Jak wojskowe to pewno dlatego pod ziemią by ukryć... Napowietrzene można łatwo uszkodzić.
Napisano
Aha. A te kableki to mogą właśnie służyć do sprawdzania czy kabel nie jest przerwany itp. Niewiem dokładnie, o tym jeszcze nie miałem na lekcjach.
Napisano
Dokładnie, to co mówiłem ale dotyczy to lini telefonicznej. Kabelek i ta zakrętka to puszka przyłączeniowa.

Pozdro.
Napisano
Kiedyś słyszałem że jest to coś związane z pomiarem wód w rzekach i jeziorach w środku jest jakiś metal specjalny który ma mierzyc odległośc lądu od wody.tylko tak słyszałem, sam nie wiem co to morze byc
Napisano
Te słupki mogą się znajdowac nad magistralą telekomunikacyjną i pewnie ułatwiały lokalizację uszkodzenia na kablu. Sprawdzało się łączność między dwoma słupkami i można było znaleźć, gdzie kabel jest przerwany lub zalany. Podaj dokładniej miejsce, to mogę poszperać, czy jest tam zaewidencjonowany jakiś przedwojenny kabel telekomunikacyjny.
Powiem szczerze, to w mojej okolicy nie ma takich wynalazków, ale tyle się nasłuchałem od ludzi w mojej firmie o różnych wojskowych patentach, że jestem skłonny przyjąć, że to twórczośc wojska. Piszesz, że to w okolicy dawnej granicy, mniemam, że polsko-niemieckiej. W takim razie może to byc nawet magistrala międzynarodowa. Im ważniejszy był kabel, tym więcej miał wymyślnych zabezpieczeń. Znalazłeś ten słynny kabel Warszawa-Berlin ?? Jakby co, to mogę popytać w mojej firmie ludzi bardziej obeznanych z kablami, może ktoś coś powie w temacie.
Napisano
Dokładnie to są słupki pomiarowe(wyprowadzone żyły pomiarowe) nad kablem typu KD (kabel dalekosiężny) do łączności międzymiastowej a nawet międzynarodowej. W mojej okolicy przebiega taki kabel na trasie Radom-Puławy i są tam identyczne słupki. Ten mój" został wybudowany przez Niemców w czasie wojny. Posiada 113 żył aluminiowych. Do roku 1996 był jeszcze wykorzystywany do łączności międzymiastowej i ???? (tajne). Po zastosowaniu światłowodów wykorzystywany czasami do łączności abonenckiej.
Napisano
Dokładnie to są słupki pomiarowe(wyprowadzone żyły pomiarowe) nad kablem typu KD (kabel dalekosiężny) do łączności międzymiastowej a nawet międzynarodowej. W mojej okolicy przebiega taki kabel na trasie Radom-Puławy i są tam identyczne słupki. Ten mój" został wybudowany przez Niemców w czasie wojny. Posiada 113 żył aluminiowych. Do roku 1996 był jeszcze wykorzystywany do łączności międzymiastowej i ???? (tajne). Po zastosowaniu światłowodów wykorzystywany czasami do łączności abonenckiej.
Napisano
zamieszczę fragment z normy zakładowej ZN-96 TPSA 026 Telekomunikacyjne linie kablowe dalekosiężne-SŁUPKI OZNACZENIOWE I OZNACZENIOWO-POMIAROWE"

2.2.4.Identyfikacja
Słupki powinny być opatrzone napisami umożliwiającymi ich identyfikację w dokumentacji linii oraz symbolem Ł wyróżniającym je dla służb eksploatujących inne urządzenia podziemne. Konstrukcja słupków powinna poza tym umożliwiać wykonanie na nich dużych, dwucyfrowych napisów identyfikacyjnych, łatwo czytelnych z jadącego samochodu."

Jak widać na zamieszczonych zdjęciach na słupku jest litera Ł" co potwierdza istnienie linii telekomunikacyjnej.
Napisano
Witam. Takie słupki stoją w mojej okolicy,pamiętam jak wojsko kładło kabel i na połączeni stawiali taki słupek stoją co jakieś 200-300 metrów a kabel to jest gruby,miedziane cienkie druciki w izolacji plastikowej i papierowej wszystko było jagby w rurce z ołowiu owiniętej tasimą z cienkiej blachy i sznurem w smole.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie