Jump to content

czym wyczyścic wspołczesne monety!!


Jarosz

Recommended Posts

Po godzinie w kwasku zrobią ci się różowe. Polecam krótszą kąpiel w kwasku, ciągle mieszając do momentu, aż monety zaczną tracić czary osad i następnie przemyć je czystą wodą. Będą minimalnie różowe i bez problemu zapłacisz nimi w sklepie.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Domowych sposobów to raczej nie ma, bo po wszelkich kwaskach cytrynowych czy octowych monety wyjdą mniej lub bardziej w kolorze miedzi. Elektroliza najprawdopodobniej da ten sam efekt.
Ze sposobów mniej domowych to mamy dwa:
1. amoniak - sprawdzać co jakiś czas monety czy sie już wyczyściły. Nie przetrzymywać monet w tym roztworze niepotrzebnie długo, bo je nadtrawi. Na koniec wypłukać.
2. tiosiarczan sodu - mniej agresywny, ale monety podczas końcowego płukania trochę ściemnieją. I raczej używać świeżego roztworu tiosiarczanu, stary może być nieprzewidywalny.

Tych metod nie polecam oczywiście do czyszczenia normalnych wykopków, które mają zasilic kolekcję, chyba, że ktoś wie co robi :)
Link to comment
Share on other sites

Ja tam robie tak 1, 2, 5 gr dodaje ( ale po jednej sztuce nie wszystkie razem) przy płaceniu w sklepie raczej kłopotów nie robią. automaty ich raczej nie przyjmują od 10 gr wzwyż wszystko w automaty, np parkingowe, do kawy, sprzedające bilety mpk itp, szkoda to czyscic i robic sobie dodatkowy koszt. ostatnio dostałem taką dwuzłotówke jako reszte i poznałem że kolega po fachu ja puscił w obieg :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
U mnie w mieście nie było absolutnie żadnego problemu, rzuciłem w sklepie woreczek z kwotą ponad 300zl, wszystko wykopane na plaży, kobieta skrzywiła lekko minę, ale nawet nie liczyła ( mieszkam parę metrów od sklepu), a stany były różne, od nowych, po czarne, które leżały dłuższy okres czasu w zasolonej ziemi nad Bałtykiem. Czasem te mocno spatynowane monety wydawałem w kiosku na fajki, jeszcze nikt nie miał obiekcji do takich, pieniądz to pieniądz.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information