Jump to content

czym wyczyścic wspołczesne monety!!

Jarosz

Recommended Posts

Po godzinie w kwasku zrobią ci się różowe. Polecam krótszą kąpiel w kwasku, ciągle mieszając do momentu, aż monety zaczną tracić czary osad i następnie przemyć je czystą wodą. Będą minimalnie różowe i bez problemu zapłacisz nimi w sklepie.

• 1 year later...
Domowych sposobów to raczej nie ma, bo po wszelkich kwaskach cytrynowych czy octowych monety wyjdą mniej lub bardziej w kolorze miedzi. Elektroliza najprawdopodobniej da ten sam efekt.
Ze sposobów mniej domowych to mamy dwa:
1. amoniak - sprawdzać co jakiś czas monety czy sie już wyczyściły. Nie przetrzymywać monet w tym roztworze niepotrzebnie długo, bo je nadtrawi. Na koniec wypłukać.
2. tiosiarczan sodu - mniej agresywny, ale monety podczas końcowego płukania trochę ściemnieją. I raczej używać świeżego roztworu tiosiarczanu, stary może być nieprzewidywalny.

Tych metod nie polecam oczywiście do czyszczenia normalnych wykopków, które mają zasilic kolekcję, chyba, że ktoś wie co robi :)

Ja tam robie tak 1, 2, 5 gr dodaje ( ale po jednej sztuce nie wszystkie razem) przy płaceniu w sklepie raczej kłopotów nie robią. automaty ich raczej nie przyjmują od 10 gr wzwyż wszystko w automaty, np parkingowe, do kawy, sprzedające bilety mpk itp, szkoda to czyscic i robic sobie dodatkowy koszt. ostatnio dostałem taką dwuzłotówke jako reszte i poznałem że kolega po fachu ja puscił w obieg :)

• 1 month later...
U mnie w mieście nie było absolutnie żadnego problemu, rzuciłem w sklepie woreczek z kwotą ponad 300zl, wszystko wykopane na plaży, kobieta skrzywiła lekko minę, ale nawet nie liczyła ( mieszkam parę metrów od sklepu), a stany były różne, od nowych, po czarne, które leżały dłuższy okres czasu w zasolonej ziemi nad Bałtykiem. Czasem te mocno spatynowane monety wydawałem w kiosku na fajki, jeszcze nikt nie miał obiekcji do takich, pieniądz to pieniądz.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information