Jump to content
  • 0

mauser 98k

spring

Question

11 answers to this question

Recommended Posts

Po przebrojeniu WP w krótkie wersje Mausera zmieniły się zasady prowadzenia walki piechoty, co wymusiło przywrócenie do produkcji wersji długolufowej, ze względu na zmianę konstrukcji celownika oznaczonej wz.1898a. Do końca 1939 r. wyprodukowano 44 500 sztuk tego rodzaju broni. W 1939 r. polska dywizja piechoty posiadała ok. 15800 karabinów lub karabinków, z czego ok. 70% stanowiły kbk. Jak widać używano długiej" wersji Mausera w kampanii wrześniowej, a zważając, że wiele przejętej przez Niemców broni zostało wykorzystane, głównie dla jednostek pomocniczych, można mniemać, że używano ich w ciągu całej II WŚ.
Co zaś do niemieckich wersji, nie wiem czy występowała długa wersja kar. Mausera 98k sama nazwa wskazuje, że jest to karabinek).
J.Ż.

Kubaz: stany podawaj dla konkretnych dywizji, bo takie nie są stałą, a raczej zmienną.
wlasciwie te prawidlowosci mozna uznac za fikcyjne.

kazda dywizja pewnie posiadala inny balans miedzy bronia krotka i długa.
pozdrawiam!

Hmm.. Idąc za wykorzystaną przeze mnie pozycją książkową, niemiecka dywizja piechoty posiadała w 1939 r. 13 300 karabinków i 3700 pistoletów maszynowych, więc określenie karabinków" sugeruje że były to kar. 98k. Natomiast dalej nie mogę ręczyć, że były one jedynymi, z dużą dozą prawdopodobieństwa wersje długie również mogły być używane.
J.Ż.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information