Skocz do zawartości
  • 0

Polski mundur kawaleryjski ale jaki wzór?


skolcio

Pytanie

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Twój element umundurowania to PŁASZCZ wz24. zwróć uwagę na to, jak jest uszyty z tyłu. Żadna kurtka wojskowa nie miała tego charakterstycznego elementu (nie wiem jak to nazwać), który jest poziomym kawałkiem materiału, zapinanym na dwa guziki, który zwęża płaszcz w miejscu talii.

Pas jest prawdopodobnie powojenny i to, jeśli nie posiada koluszek do koalicyjki i rapci, podoficerski, nie oficerski.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pokazane przez Ciebie fotki pokazują płaszcze dwurzędowe, nie kurtki, z wyjątkiem foty drugiej, gdzie kawalerzysta ma tzw kożuszek kawaleryjski, który jednak jest czymś zupełnie innym - zwróć uwagę chociażby na futrzany kołnierz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest powojenny gdyż wtedy pułk z którego on pochodził został rozwiązany i guziki są wz.28 z orłem w koronie. Więc nie powojenny tylko płaszcz wz24 pytałem sie specjalisty tego właśnie pułku i on to potwierdził.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pokaż jeszcze fotkę wnętrza...

Twoja szmatka to może być:

-prywatnie szyty, nieregulaminowy i śmiesznie ucięty płaszcz wz.24

W ogóle, strasznie odbiega od regulaminowego wz.24. Choćby np. kąt klapek kieszeni, obecność spinaczy mankietów, inne wykończenie przy pęcie/dragonie/spianaczu na plecach. Kolejna kwestia to barwy broni, przy kawalerii powinny być proporce, a nie poziome barwy broni (...)

-jakiś powojenny wyrób, 2 rzędy guzików dla szpanu /nie sugeruj sie tu wz. guzików, i co z tego, że to wz.28!?, miałem masę powojennego towaru z takimi guzikami/.

Zapinanie na damską i męską stronę też by o tym świadczyło. Np. w radzieckiej kurtce wz.35 tak było. A jak wiadomo wtedy było Polak Ruskek 2 bratanki i do wodki i do szycia mundurów. ;-)

Ogólnie jak na przedwojenną rzecz wydaje się być bardzo niestarannie wykonany. Jednak biedny oficer+ kiepski tani krawiec= dziwoląg.

Daj fotki wnętrza, naramienników, struktury sukna.

Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Uch... bardzo niechlujne wykonanie.

Spinacze mankietów- typowy wz. powojenny!

Przykro mi, ale wątpię żeby był to mundur z lat przedwojennych. Nawet kolor sukna wydaje się być nie taki (...).

W czasie wojny /44-45r./ i zaraz po szyte naprawdę bardzo zróżnicowane i wyimaginowane kurtki, płaszcze etc. Ten zaliczyłbym właśnie do takowych.

Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie