Skocz do zawartości

Wysadzone bunkry


tpalysa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Od jakiegos czasu poszukuje informacji o tym kto wysadził polskie bunkry Wizny oraz bunkry Linii Mołotowa. Do tej pory informacje są rozbieżne (WP, Wehrmacht, AC). Chciałem też zapytać się czy ktoś może posiada informacje o dokładnym rozmieszczeniu polskich bunkrów w Wiżnie i Nowogrodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Bunkry na Linii Mołotowa zostały zniszczone w przeważającej większości po wojnie przez naszych saperów którzy we wnętrzach wysadzali zebrane niewypały niewybuchy i inne rozrywki pn. odebrane chłopom.

pzdrwm
bombel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niszczyli dlatego bo nieużyteczne bunkry stojące po lasach i nieużytkach stawały się po wojnie schronieniami dla partyzantek i AK, a to sie nie podobało wojsku. Więc zamiast wysadzać niewybuch po lasach to lepiej było zniszczyć nieużyteczny bunkier.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) tzw. Linia Mołotowa - schrony zniszczone (wysadzone) przez Niemców (OT?) po 1941 r. podczas akcji pozyskiwania pancerzy (wysokogatunkowa stal) na przetop w hutach...,
2) Wizna - schrony zniszczone (wysadzone) jesienią 1944 r. przez Niemców (Wehrmacht) podczas odwrotu, by nie stanowiły oparcia dla Sowietów i na wypadek gdyby mieli je zdobywać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asat@o2.pl Tpalysa to jest adres mailowy pod którym dowiesz się o położeniu schronów z Nowogrodu Łomży i Wizny. Zgłoś się. W któreś z książek Pana Wołoszańskiego zamieszczona jest informacja, że ciężkie (stanowiące większość na odcinku Wizna) schrony służyły do adania" efektów działania głowic kumulacyjnych używanych później między innymi w desancie na Eben-Emael. Nie zmienia to faktu, że w dużo puźniejszym okresie były wysadzane od wewnątrz co z resztą widać. Osobiście nie mogłem się doszukać śladów wypaleń" po głowicach kumulacyjnych na ocalałych jak i na gruzach schronów. Pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CP!
Jakie źródło, takie informacje. Pan Wołoszański? Parę lat temu w wywiadzie udzielonym lokalnej prasie powiedział mniej więcej, że przyjechał aby odnaleźć pozostałości słynnej Linii Mołotowa, ale nie znalazł... . Tak, nie znalazł! Może szukał w okolicach dworca kolejowego i hotelu?
Pozdro!
PS. Ładunki kumulacyjne testowane były na schronach OW Śląsk...
PS 2) Piszesz, że schrony w Wiźnie były wysadzone w dużo puźniejszym okresie". Czyli kiedy Twoim zdaniem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tak zwane pancerze, to miejscowy opowiadał że za PRLu ok 2 metrowa kopuła leżała tuż za drogą przy rozbitym schronie opodal wsi Perkusy (nie mylić z Kurpiki) ale dokładnie kiedy zaginęła to nie powiedział. Jeżeli kto kolwiek posiada zdjęcie albo rysunek to będę wdzięczny, bo mam zamiar trochę porysować schrony w solidzie lub autokadzie, rodzaj rekonstrukcji ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje o wysadzonych schronach.
Z moich adań" wynika, że wysadzenia na Linii Mołotowa to faktycznie sprawka LWP, natomiast z rozmowy z kilkoma starszymi mieszkańcami Wizny i okolic, wynika, ze wiźniańskie wysadzenia nie są dziełem niemców.
Zrobiło to LWP w 1947-48 roku, a podobno ostatni wybuch miał miejsce grudniową nocą 1952 roku.
Bodobny los spotało wiele umocnień (również porosyjski fort Beniaminów, wysadzony przez LWP gdzie około 1947)
W forcie Goławice wysadzono razem z częscią fortu kilka ton zdobycznej poniemieckiej amunicji. A swoją drogą strasznie szkoda wieżyczki, bestialsko zrabowanej z tego fortu na złom :(((
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tpalysa!
Nie miałem najmniejszego zamiaru Cię przekonywać. Skoro z rozmowy z kilkoma starszymi mieszkańcami Wizny i okolic, wynika, ze wiźniańskie wysadzenia nie są dziełem niemców". Skoro wysadzenia na Linii Mołotowa to faktycznie sprawka LWP" to nie widzę problemu. Wypada mi tylko pogratulować źródła tak precyzyjnych informacji...
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam 7 km od linni mołotowa z tego co wiem od okolicznych mieszkańców,bunkry po wojnie wysadzili rosjanie.Z tego co się dowiedziałem niemcy ich nie prubowali zdobywać tylko obrońców wytruli gazem.Starszy człowiek opwiadał mi że ludzie musieli wyćiągać trupy bosakami bo taki był fetor że nie można było wytrzymać w pobliskiej wśi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ados2 nie zgodze sie z Twoja opinia. Po wielu rozmowach z ludzmi zyjacymi w okolicach Siemiatycz jak i m.in z ksiazki Solonina ,,22 czerwca 1941'' dowiedzialem sie ze czesc tamtejszych bunkrow byla obsadzona i brala udzial w walce w okrazeniu nawet do konca czerwca! Solonin pisze w swojej ksiazce rowniez o tym ze Rosjanie nie chcac prowokowac Niemcow w ciagu dnia przebywali w ziemiankach niedaleko bunkrow, a na noc zajmowali stanowiska w bunkrach. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie