Skocz do zawartości

Korona znajoma i orzeł też.


Rekomendowane odpowiedzi

Tak też myślałem, ale jakie formacje to nosiły. Zmyliła mnie ta druga część godła trochę inna niż na monetach. Ale jak znalazłem pierwsze co powiedziałem to właśnie Księstwo, dopiero w domu dopadły mnie wątpliwości Prusy, Rosja. Cały jest w grubej patynie i do tego oblepiony. Na zdjęciu makro lepiej widać niż w rzeczywistości. Nie chcę zepsuć.
Dzięki i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam zdaje się?
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f6/POL_Chrzan%C3%B3w_COA.svg/190px-POL_Chrzan%C3%B3w_COA.svg.png&imgrefurl=http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Chrzanowa&h=252&w=190&sz=47&hl=pl&start=2&um=1&tbnid=ieydplpqTn4BXM:&tbnh=111&tbnw=84&prev=/images%3Fq%3Dherby%2Bsaksoni%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dpl%26lr%3Dlang_pl%26sa%3DG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Chyba dość rzadki:))...
- jako herb miasta - dziwny -gdyż aheraldyczny...
chociaż przyjęty w epoce żywej heraldyki...
Prawdopodobna geneza - przyjęcie (używanie) herbu prywatnego przez zarząd przedstawicieli właściciela, i utrwalenie się znaku w strukturze miasta... reszta już prawem kaduka"...
i teraz heraldycy mają problem ... :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwagi odnosiły się do herbu Chrzanowa...
Kontrowersje [edytuj]

W 2004 roku Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji orzekła, że herb Chrzanowa jest niezgodny ze sztuką heraldyczną, argumentując w ten sposób odmowę ustanowienia insygniów Chrzanowa[1].

Odnosząc herb Chrzanowa do zasad tworzenia herbów opracowanych przez Komisję Heraldyczną[2] można zauważyć, że nie spełnia on między innymi zasad takich, jak unikanie zbędnych ozdób i skomplikowanych form oraz odcieni i cieniowań, ograniczenie używanych barw wyłącznie do sześciu (czerwonej, błękitnej, zielonej, czarnej, srebrnej lub białej i złotej lub żółtej), używanie tzw. tarczy gotyckiej (hiszpańskiej) o półokrągłym zakończeniu czy też niestykanie się godła z brzegiem tarczy.

Dawne herby Chrzanowa [edytuj]

Przed włączeniem Chrzanowa do Księstwa Warszawskiego władze miejskie posługiwały się herbem z postacią świętego Mikołaja (patrona miejskiej parafii), umieszczoną w niebieskim polu i przyozdobioną herbem szlacheckim Półkozic, którym posługiwali się Ligęzowie (pierwsi właściciele miasta) oraz literami S" i N". Obecnie postać świętego Mikołaja znajduje się w herbie powiatu chrzanowskiego.

W latach 1966-1990 herb Chrzanowa podobny był do obecnie używanego, posiadał jednak nieznacznie zmienioną kolorystykę. Kolory poziomych pasów w prawym polu tarczy były zmienione na niebiesko-żółte, a pionowy wieniec miał kolor złoty.

a tu przyczyńca zamieszania:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Sasko-Cieszy%C5%84ski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie