Skocz do zawartości

poligon V-2


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chodzi mi o ten budynek. Wyobrażam sobie, że to powinno być coś w rodzaju centrum dowodzenia. Niestety nie mam zdjęć, znam tylko jego opis. Podobno był to budynek drewniany, do połowy wkopany w ziemię, tak że niewielka jego część wystawała.
Co do przeładunku, to niby logiczne, ale po co przeładowywać na kolejkę polową w Dąbiu, skoro do Blizny prowadził szeroki tor, a nic nie wiadomo o wąskim torze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 364
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Dorzucę jeszcze takie foto (27.VII). Widać że budynek jest w lemonowym" towarzystwie i ogólnie sporo się wokół niego działo. Był prawdopodobnie drewniany, do dziś po nim została dziura w ziemi, bez widocznych fragmentów gruzu.
Jeśli chodzi o platformę to jest ciekawa sprawa - Sanders poświęca jej uwagę w raporcie i załączone jest zdjęcie lotnicze (przedstawia ową platformę wraz z pętlą nawrotową), jednak za nic nie mogę tego wpasować w konkretne miejsce - raz piszą że to Kochanówka, potem Brzeźnica, innym razem coś nabąknięte jest o Pustyni (Dąbie się nie pojawia).
Generalnie natknąłem się na wiele zdjęć których nie potrafię dopasować - pokazują drogi, kolej, wioski, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Budynek faktycznie był drewniany, opisują go tak świadkowie.
Dziwi mnie, że stoją namioty, przecież 27.07 to poligon już powinien być pusty.
Ile stron tekstu ma raport Sandersa, a ile załączników w postaci zdjęć, map i opisów do nich?
Wstaw fotki, których nie możesz rozpoznać, może razem się uda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekstu jest 9 stron, jednak z nagłówka wynika że jest to wstępna wersja sporządzona w Moskwie 22.IX., w czasie oczekiwania na transfer powrotny do Anglii. Wersji ostatecznej nie odnalazłem niestety, być może jest on zawarty w którymś w woluminów zatytułowanych jako aport misji Sandersa z inspekcji instalacji w północnej Francji" - tytuł zbiorczy jest oczywiście mylny (jak wiele rzeczy w archiwum) bo albumy zawierają fotoreportaże z różnych miejsc znajdujących się w sferze zainteresowania operacji Crossbow" nie tylko tych we Francji. Przejrzałem kilka z nich ale bez śladów Blizny, choć i tak ich zawartość jest imponująca.
Trudno jednoznacznie stwierdzić co jest załącznikiem do raportu bo wszystko jest wsypane" na kupę do folderu i wymieszane z dokumentami o Peene, jednak w treści przywołane są załączniki: mapa terenu wokół Blizny, plan samego poligonu (którego podrasowaną" wersję posiadacie), mapa terenu wokół wsi Sarnaki z zaznaczonymi miejscami uderzeń V-2.
Najgorsze w tym wszystkim jest że do tej pory nie miałem czasu się w to wszystko wczytać. W przyszłym tygodniu będę w okolicy - może umówimy się w Bliźnie i spróbujemy coś z tego wszystkiego wykumać? Daj znać na maila to jakoś się umówimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Myślę, że warto się spotkać.
Co do nazw miejscowości w tekście raportu Sandersa to po mojemu, sprawa wygląda następująco:
-nazwa Kochanówka jest konsekwentnie używana zamiast Pustków (w tekście nie pojawia się nigdzie Pustków), nawet w odniesieniu do komendantury poligonu, dlatego pojawia się wielokrotnie,
-nazwa Pustynia jest użyta raz, przy okazji informacji, że transporty do Blizny były prowadzone z udziałem polskich kolejarzy tylko do okolicy miejscowości Pustynia (koło Dębicy), dalej skład był prowadzony tylko przez Niemców,
-Brzeźnica nie pojawia się w tekście, możliwe, że gdzieś w opisie zdjęć, Dąbie faktycznie też się nie pokazuje nigdzie.
Co do platformy przeładunkowej to w samym tekście jest jednozdaniowa wzmianka o przeładunku w Bliźnie przy użyciu dźwigów, z informacją, że widoczne na zdjęciu lotniczym.
Może uda się coś więcej ustalić jak się spotkamy w jakimś większym gronie. Może wezmę komputer, rzutnik, siądziemy w szkole w Bliźnie, pooglądamy fotki, tekst i coś nam przyjdzie do głowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładne fotki z Bahnhof Dabye, bardzo ładne.Tak ,to wszystko się zgadza, faktycznie świadkowie pamiętają transport rakiet na samochodach jadących przez Wolę Ociecką. Mnie zastawia po co planowano na Bahnhof Dabye przeładunek czegoś na kolejkę wąskotorową? Gdzie ta wąskotorówka miała iść i co przewozić? Chyba, że V-2 musiała być przeładowana najpierw na wózki wąskotorowe, a potem dopiero na vidala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Trafiłem na takie coś:
http://www.v2rocket.guidepoland.info/index.html , wiecie coś na temat tej organizacji i ludzi?
No i co to jest poligon rakietowy koło Ciechanowa? No i co to są te nierozpoznane części tajnych poligonów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu marudzimy już tyle lat,zastanawiamy się, czy drzwi było trzy czy pięć, czy tory szły do płyty, czy nie. A tu są szpece, co mają zbiór oryginalnych map i znają doskonale historię i topografię tajnych niemieckich poligonów (jak się okazuje nawet tych nierozpoznanych) http://www.v2rocket.guidepoland.info/ekspedycje.html
Jednak co Warszawa, to Warszawa, a nie prowincja.I wycieczkę do Blizny,jak się okazuje trzeba zacząć w Warszawie, a nie na przykład w Bliźnie! A ja myślę, że idąc tym tropem rozumowania, to trzeba zacząć w Londynie.
Wow, no i ja się chyba zapiszę na ten wyjazd do Blizny! W końcu mają miniaturowe palmtopy i video-gogle/okulary!To będzie jazda, jak ja w końcu zobaczę w Bliźnie te sztuczną wioskę z dykty i tego dziadka z gipsu i pieska i krówkę! Swoją drogą to zawsze ciekawiło mnie czy dziadek z gipsu, co jak ustalił ostatnio Redaktor z Nowin Rzeszowskich, palił gipsową fajkę, miał żółte zęby i nieświeży oddech? A tu nagle to wszystko się dowiem, przecież jak mawiał Pawlak oż to szok!".
Chłopaki wpisujcie, kto jeszcze jedzie na wycieczkę do Blizny ze szpecami i palmtopami, może dla grupy są znizki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo czysto komercyjnego wydźwięku tego serwisu i grubych wątpliwości co do kompetencji, nie czepiam się - niech sobie robi co chce, może akurat ktoś się nabierze. Trzeba mieć natomiast niezły tupet żeby zamieścić coś takiego w formularzu kontaktowym (załącznik) - krótko mówiąc: jacek1, wojwoj i pozostali - nie zapomnijcie zaznaczyć właściwego pola wysyłając im swoje materiały bo jeszcze zostaną skasowane jako niewłaściwie zgłoszone!
Gdzie jest ta stacja Dąbie? Jest tam (był) w okolicy wiadukt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dabie jest kilka kilometrow od Kochanowki w strone Mielca. Nie wiem czy byl tam wiadukt, raczej nie. Inna sprawa ze nie jestem pewien czy stacja Kochanowka a Heidelager to jedno i to samo :-) Ot taki luzny nie koniecznie prawdziwy wniosek po zobaczeniu jednego zdjecia:-)
Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Trudno jest mi stwierdzić dlaczego tak było, ale Sanders uparcie cały czas pisze o Kochanówce. Jakoś nigdzie nie można dopatrzyć sie Pustkowa. Możliwe, że Sowieci go do Pustkowa nie wpuścili z jakichś powodów, stąd posługiwał się nazwą stacji na której był.
Dąbie pasuje, bo to jest stacja przy drodze, z której jest zjazd do Blizny (ten oznakowany Blizna 6).http://www.miplo.pl/point.php?&p=PMv1C4za
Tak, że ma to sens, tylko czy była tam jakaś kolejka wąskotorowa do Blizny, czy gdzieś indziej.
Z tego co pamiętam, to jedyny wiadukt na tej linii kolejowej jest do dzisiaj i chyba był w czasie wojny właśnie w Pustyni K. Dębicy. http://maps.google.pl/maps?hl=pl&q=D%C4%85bie%2C%20Mielecki%2C%20Podkarpackie&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl
Wstaw fotki to może sprawdzimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi,
sorki, pomarudzę trochę - gdzie był ten kwadratowy drewniany budynek? nie mogę go z pewnością namierzyć... Pytanie, skąd pochodzi cytat o Bedienbunker, który przywołujesz, Jacku. Do tej pory nie wiem, jaka była organizacja i podległość wojskowa poszczególnych części poligonu - czy Wehrmacht miał swoje dowództwo a Luftwaffe swoje?

Nie widziałem zbyt wielu wyrzutni V-1, ale na jednej z nich, wczesnej, był dość duży obiekt, ok. 300 metrów od rampy startowej, przeznaczony na zakwaterowanie kierownictwa". Zakopany praktycznie po sufit. Potem takich obiektów już nie budowano, bo wyrzutnią dowodził tylko jeden oficer, więc stawianie kwater było absurdem. Z drugiej strony - Kommandobunker"/dowódczy - tak okresla sie ten startowy, bezpośrednio przy rampie.

Co do waskotorówki: Dąbie - Blizna to całkiem spora odległość jak na taką prymitywną kolejkę, przeładunek pocisku z wagonu na te śmieszne wózki też problematyczny. (W HK - zdaniem świadków - rakiety rozładowywano z kolei na rampie odległej ok 5-7 km od poligonu od razu na przyczepy", tyle że w tym przypadku mówimy o końcu 44 roku). Nie wiem, jak wygląda topografia terenu, ale widzę że są jakieś dwa cieki wodne, gdyby jechać Dabie - Blizna - na skróty. To troche utrudnia budowę linii. Z drugiej strony:
gdy wydaje nam sie że niemcy robili cos bezsensownego to wcale tak nie musi być - po prostu nie znamy sensu", że zacytuję...


Co do www.V2rocketguide - znam człowieka, pare razy piłem z nim piwo. zawartość strony sami oceniliście już wyżej, ja dodam tylko tyle że w paru miejscach z jej autorem pięknie sie róznimy", chociaz o tym nie gadalismy.

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Informacje o Bedienbunker, hali, bramach, rampach przeładunkowych w Dabye pochodzą z raportu inżyniera z Pene na temat przygotowań Blizny do uruchomienia.Jaka była organizacja nie wiem, ale na poligonie zajmowali nawet osobne kwatery-Luftwaffe miało te cztery baraki pod lasem. Budynek kwadratowy jest troszke na północny-zachód od rampy V-1. Taki kwadrat, do którego prowadzi sporo ścieżek. To by się zgadzało z opisem, świadkowie mówią, że był zakopany w ziemi, tylko część wystawało.
Z tą wąskotorówka, to dziwne. Chociaż trzeba pamietać, że na całym terenie Heidelager było sporo linii kolejki używanych przy wycince lasu, przed wojną podobno też do transportu torfu. Może planowano jakiś sposób ich wykorzystania. Teren generalnie jest prawie płaski, cieki małe, jedynie w lesie przeszkadzało kilka małych wydm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuce fotki tego budynku, to zobaczysz, rozmiary wydają sie podobne.

jak wąskotorówki były wykorzystywane wcześniej, to trasy były. tylko rozmiar szyn dostowować i rura. Niemcy namiętnie używali tej konstrukcji i jej rozstawu http://www.odkrywca-online.com/forum_pics/picsforum23/photo5.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Udało się ustalić, że spotykamy się w szkole w Bliźnie w sobotę 14. XI około godz. 9.00. Jak ktoś jest zainteresowany, to zapraszam. Z racji niskich temperatur i braku sklepu w Bliźnie pełnoletni powinni zaopatrzyć sie we własnym zakresie.
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
CZy znasz las przy drodze Ocieka -Wola Ociecka? Z meldunków wynika, że na kilka tygodni w lipcu 1944 Niemcy przenieśli tam poligon z Blizny. Nie ma jednak dokładnej lokalizacji. Czy nie trafiłeś tam kiedyś na kopane stanowiska, mozliwe ślady wzmocnienia palisadą, trzy sztuki dla pojazdów, okop dla obsługi, wszystko w promieniu 100 metrów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie