Skocz do zawartości

co to za moneta?


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas niedzielnego spaceru w dniu 30 grudnia 2007 r. znalazłem na drodze gruntowej monetę średnicy ok. 18 mm, prawdopodobnie wykonaną ze srebra (cienka blaszka). Tutaj miałbym pytanie.
W poprzednich latach na tej drodze znajdowałem bez uzycia wykrywacza przeważnie oratynki" oraz pruskie monety z XIX wieku.
Czy ta moneta może pochodzić z XVII w. tj. czasów Jana Kazimierza.
Monetę o której wspominam powyżej znalazłem na terenie powiatu złotowskiego w Wielkopolsce. Proszę o pomoc w identyfikacji srebrnej" monety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna znależć monety bez wykrywacza? Otóż okazuje się, że można. Mieszkam przy ulicy, która do dnia dzisiejszego jest drogą gruntową, która co kilka miesięcy jest równana równiarką. Wówczas wystarczy dobrze patrzeć pod nogi i wtedy wyskakują" rózne monety, o których pisałem powyżej. Moneta o którą się pytam, to jak zaznaczyłem,jest wykonana z cienkiej srebrnej blaszki". Wertowałem strony w internecie. Średnica tej monety to około 18-19 mm a więc mogłby być to np. półtorak Zygmunta III.
W związku z tym proszę o potwierdzenie moich przepuszczeń lub o inne sugestie, wraz ze zdjęciami.
Co do zdjęcia monety - wrzucę" je za kilka dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Łatwo powiedzieć, że jest napisane. Nie jestem numizmatykiem, więc mogę tylko domniemywać, że jest to jakaś moneta z XVII w. Widziałem tylko REX i POL i część day tj. cyfrę 6. Jeśli mozna proszę o więcej informacji na jej temat.
Pozdrawiam Kopijnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Kopijnika : czy to nie jest grosz z 1597, Poznań, a więc XVI w. a nie XVII ?.

Aw. Popiersie Zygmunta III.
W otoku napis przedzielony u góry koroną,a u dołu znakiem menniczym - gałązka z trzema jagódkami: SIGISM III D G REX PO M D L. Rw.
Pod koroną herby Polski i Litwy, a niżej Wazów z liczbą roku 9-7 po bokach.
W otoku napis przedzielony u góry koroną,a u dołu tarczami z herbem Lewart i znakiem menniczym - roza: GROSSVS REGN POLO. Kurp.287, Gum.919, 20.9 mm, 1.687 g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to nie jest grosz z 1597, Poznań, a więc XVI w. a nie XVII ...
popatrz na przedstawienie monety - grosza...

Kopijnik, jak pisałem wcześniej jestem laikiem w numizmatyce. Bez przygotowania nie stwierdzę, czy to taka moneta a nie inna. Podobnie ma się sprawa co do roku jej wybicia.
Jeśli możesz potwierdż moje podejrzenia co do wieku, z ewentualnym podaniem daty jej wybicia oraz za jakiego króla.
Jeszcze raz pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to nie jest grosz z 1597, Poznań, a więc XVI w. a nie XVII ...
popatrz na przedstawienie monety - grosza...

Kopijnik, jak pisałem wcześniej jestem laikiem w numizmatyce. Bez przygotowania nie stwierdzę, czy to taka moneta a nie inna. Podobnie ma się sprawa co do roku jej wybicia.
Jeśli możesz potwierdż moje podejrzenia co do wieku, z ewentualnym podaniem daty jej wybicia oraz za jakiego króla.
Jeszcze raz pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to nie jest grosz z 1597, Poznań, a więc XVI w. a nie XVII ...
popatrz na przedstawienie monety - grosza...

Kopijnik, jak pisałem wcześniej jestem laikiem w numizmatyce. Bez przygotowania nie stwierdzę, czy to taka moneta a nie inna. Podobnie ma się sprawa co do roku jej wybicia.
Jeśli możesz potwierdż moje podejrzenia co do wieku, z ewentualnym podaniem daty jej wybicia oraz za jakiego króla.
Jeszcze raz pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to nie jest grosz z 1597, Poznań, a więc XVI w. a nie XVII ...

95% id...
szeląg
Zygmunt III Waza
1607
------------
to pewne
__________

wg bieżącej interpretacji Ryga

jak dasz lepsze foto pomazanej na czerwono" strony to może rozwieję swoje 5% wątpliwości...
______________
grosz wyglądał zupełnie inaczej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopijnik mam do Ciebie prośbę, abyś definitywnie stwierdził co to za monetka. Jak zaznaczyłe, wczesniej, nie jestem fachowcem w numizmatyce, a kto pyta nie błądzi. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie