Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego


leszek01

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 460
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tym bardziej ja nie wiem skąd ten pomysł o tradycji umieszcznia gwiazdek pod orzełkiem na czapce polowej...
Taką odpowiedź dostałam , wiec dla upenienia podałam ją tutaj. Poza tym osoba która to napisała chce mnie przekanać ,że SG to, to samo co KOP...a przynajmniej to samo umundurowanie.
Ja nie mam pojęcia co to za gwiadki są umieszczone na fotce, którą umieściłam w osobnym wątku, ale one są na tej polówce,a zdjęcie jest oryginalne (żadna podróba)i z tego co ustaliłam zrobione ono było latem 1939r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie widziałem zdjęcia czapki polowej" (brak odnośnika), nie mniej domyślam się, że chodzi" o czapkę zimową (okrągłą, podobna do czapki narciarskiej) Straży Granicznej na której nosznono oznaki stopnia służbowego (takie same czapki, lecz barwy granatowej wprowadzono w 1937 r. w Policji Państwowej), natomiast faktem jest, że SG nie nosiła rogatywek polowych wz.37 obowiązujących w WP i także w KOP, na których nie noszono oznak stopnia;
nie dorabiałbym" tradycji umieszczania oznak stopnia dla KOP i SG; na tablicy mundurowej" SG St. Haykowskiego i K. Sejdy faktycznie są czapki zimowe SG, niestety nie jest znana dokładna data ich wprowadzenia (w literaturze spotyka się rok 1935)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AnKon widziałeś czapkę polową o której mowa , pewno nie pamiętasz.
http://picasaweb.google.pl/brakidentyfikacji/KOP#5311495047122839810

Ja uważam ,że powstała w 1928r Straż Graniczna (z SC), to organizacja o charakterze policyjno-wojskowwym powołana do ochrony granic północnej, zachodniej i południowej (rozwiązana w 1939) -> MSkarbu
Straż Graniczna stanowiła jednolitą, zorganizowaną na zasadach obowiązujących w wojsku formację, podległą Ministrowi Skarbu i jest w zakresie ochrony celnej organem wykonawczym władz skarbowych. Straż Graniczna miała charakter policyjny.
To przecież całkiem co innego niż KOP.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czapkę teraz obejrzałem, nieco dziwne, na moja ocenę to orzeł wg wzoru 1919 (w każdym razie sprzed 1927), gwiazdki prawdopodobne (o ile dobrze widzę) czteropromienne ale ten typ rogatywki (bo w mojej ocenie jest to rogatywka polowa wz.37) nie był noszony w Straży Granicznej, tam obowiązywała czapka okrągła, a w zimie zimowa" (podobna nieco do czapki austriackiej i może nieco do francuskiego kepi") z ociepleniem od wewnątrz watoliną, cała sukienna, barwy khaki (jest na tablicy mundurowej" Haykowskiego i Sejdy), reasumując jest to w mojej opinii adosna twórczość" być może poprzedniego lub aktualnego posiadacza; owszem czapki rogatywki mogły być we wrześniu 1939 używane przez żołnierzy plutonów wzmocnienia SG, które mobilizowane były przez wojsko i przydzielane do Komisariatów SG;
oczywiście, że SG to nie to samo, co KOP, podporządkowana (SG) jak napisano Ministrowi Skarbu (i utworzona rozporządzeniem Prezydenta RP, na dodatek minister spraw wojskowych zachował pewien wpływ na obsadę personalną Komendy oraz inne ureulowania prawne, które były z nim w prozumieniu wydawane), a z chwila ogłoszenia mobilizacji z mocy prawa stawała się częścia sił zbrojnych (nota bene PP także otrzymywała rezerwistów z wojska (przynajmniej takie karty mob. zachowały się w Archiwum), natomiast podległość dcy KOP (formacja utworzona uchwałą Rady Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wojskowych - nie było ustawowego umocowania utworzenia tej formacji) uregulowano formalnie rozkazem Ministra Spraw Wojskowych dopiero w maju 1938: służbowo w sprawach operacyjnych i przygotowań do wojny - Generalnemu Inspektorowi Sił Zbrojnych, w sprawach pokojowej organizacji, administracji wojskowej, zaopatrzenia, wyszkolenia i personalnych - Ministrowi Spraw Wojskowych oraz w sprawach pokojowej służby granicznej i budżetu - Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Wojna Obronna Polski 1939. Wybór źródeł, Warszawa 1968, s.164-165); to dzisiejsza Straż Graniczna stoi w rozkroku" bowiem nie bardzo wie ile wybrać z tradycji KOP a ile z tradycji Straży Granicznej (obowiązują obecnie w niej stopnie wojskowe).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wspomnianym powiększeniu zdjęcia czapki moim skromnym zdaniem sa gwiazdki 5 ramienne.
Zgadzam się natomiast co do tego że dzisiejsza SG - jak to powiedziała Nelly R. często stoi w rozkroku" i to niekoniecznie w związku z tym czyje tradycje należy kultywować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też wydaje się,że na polówce są gwiazdki 5 ramienne...
Teraz nasuwa się mi kolejne pytanie, czy na rogatywce polowej wz 37 był umieszczany orzeł wg wzoru 1919 roku ???



ps.proponuję założyć nowy wątek Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2 " :) sporo tutaj postów i chwilę się to wszystko otwiera..

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już w którymś wątku to było, na czapce polowej wz.37 noszono orła haftowanego barwy szarostalowej na podkładce z sukna barwy ochronnej (khaki), wys. 40 mm, różni sie on układem i kształtem skrzydeł od orła wz.1919, a przypomina trochę orła wz.1917Polski orzeł wojskowy 1807-1978, Lublin 1978, s.52 oraz fot. 89, a także T. Zawistowski, Polskie orły do czapek w latach 1919-1939, Warszawa 2005, s.106-109, gdzie określono te orły, jako wz.37 nie zapominając oczywiście o Dz. Rozk. MSWojsk. 1937 nr 11, poz.139 (rogatywka polowa), tylko, jak znam życie, to pewnie pojawia sie fotografie polówki" z orłami wz.1919, też możliwe, regulamin reulaminem, z życie swoim torem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem orzeł z rogatywki nie jest podobny do wzoru 1917 r kształt skrzydeł oraz szyi różni się znacznie...Dla mnie najbardziej zbliżony z tego na zdjęciu jest do orła z lat 30-tych okresu międzywojennego...

http://picasaweb.google.pl/brakidentyfikacji/KOP#5311672498171234626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie