Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego


leszek01

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 460
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Funkcjonariusze Straży Granicznej z rodzinami. Fotografię wykonano w m. Jelenkowate 7.IX.1928 r., gdzie mieściła się od placówka I linii Komisariatu Sławsko w Inspektoracie Granicznym nr 20 Stryj, Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego SG (V). SG została powołana Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 22 marca 1928 r. W okresie przejściowym używano w służbie umundurowania przejętego po wcześniejszej formacji granicznej - Straży Celnej. Na przedstawionej fotografii widoczne są mundury SC, z korpusówkami już SG (1928 r.) na patkach kołnierzy tylko u trzech funkcjonariuszy. Nakrycia głowy dwóch funkcjonariuszy to czapki rogatywki po SC z orłem państwowym wz. 19, a u trzech - czapki okrągłe z orłami SG [SC] wzorowanymi na orle państwowym wz. 27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia, którą opublikował leszek01" 5.06.2008 o godz. 12:41 (obecnie w moim zbiorze) posiada na odwrocie interesujący opis [cytuję zgodnie z oryginalna pisownią]: Pamiątka rozpoczęcia 13. kursu Centr. Szk. Str. Gran. w Górze Kalwarji dnia 1.IX.1929 r. Romciu ! Tutaj mnie nie widać bo jest tylko połowa ludzi, a dróga połowa jest odcięta, bo aparat nie złapał dlatego że był zamały. jest nas wszystkich 360, a tu jest tylko 180. S[dalej litery nieczytelne] Antoni. natychmiast fotografujem. dałem wszędzie znak gdzie jestem"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojej fot. opublikowanej 14.01.2008 godz. 22:13 muszę sprostować błąd. Otóż dwaj funkcjonariusze SG, widoczni po lewej stronie fotografii, to podkomisarz SG (2 gwiadki na patce rękawa) i nadkomisarz SG (jedna gwiazdka na patce obszytej), obaj w mundurach noszonych do końca 1933 r. Dzisiaj mogę powiedzieć dużo więcej o tej fotografii. Została wykonana w Jaśle w 1932 r. podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej wyjście Jasielskiej Kompanii Strzeleckiej na wojnę w 1914 r. Na odwrocie pieczątka: TUMAFOT" Aparaty i przybory fotograficzne S. THUM JASŁO, ul. 3go Maja. Nabyłem ją na aukcji fotografii po Staroście Jasielskim Antonim Zollu. Dr A. Zoll był mianowany Starostą Jasielskim 24.09.1925 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych (pismo MSW Nr AP 10391). 10.06.1930, po ukończeniu 60 lat, został przeniesiony w stan spoczynku (pismo MSW Nr.Op. 14648/1/U podpisał Sławoj Składkowski). Tablica widoczna na fotografii została zniszczona w 1944 r. Odtworzona i wmurowana w 2007 r. na elewacji budynku przy ul. Kołłątaja 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotografia z tej uroczystości. Trzeci od lewej pkom. SG. W Jaśle w latach 1931 (od VIII) do 1939 r. istniał Inspektorat Graniczny Straży Granicznej (od IV.1938 r. Komenda Obwodu Jasło) na odcinku Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego SG z s. w Krakowie (od grudnia 1934 r. Zachodnio-Małopolskiego IO SG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaborowo, ok. 1930 r., wręczanie Odznak Straży Granicznej. Mundury noszone do końca 1933 r. Na naramiennikach III" ozn. przydział do Wielkopolskiego Inspektoratu Okregowego SG z s. w Poznaniu. Odznakę wręcza inspektor SG (dekorowany jest funkcjonariusz korpusu szeregowych), za nim (z kartką) komisarz SG, po lewej drugi komisarz SG, a za nim (w głębi - z VM i KW) nadinspektor SG, po prawej także komisarz SG (KW i KZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flotylla Straży Granicznej. Na pierwszym planie motorówka patrolowa Kaszub" (patrz mój opis z 24.01.2008 godz. 1:05), w głębi motorówki Ślązak" i Mazur". Na pokładzie Kaszuba" funkcjonariusz SG. Flotylla SG posiadała umundurowanie podobne do umundurowania Marynarki Wojennej RP, ale z tą różnicą, że na otoku czapki znajdował się napis Straż Graniczna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie