Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego


leszek01

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 460
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Funkcjonariusze MOSG znani już z wcześniejszych fotografii (na odwrocie opis: Państwu Misztalom - Leon [Leon Kułakowski, str. SG - dopisek mój] Białuty, dnia 6.III.1938 r." Ci sami funkcjonariusze w tym samym miejscu występują także na fot. z 19.01.2008 godz. 04:09 i 23.21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na załączonym skanie przedstawiłem dwie korpusówki" Straży Granicznej. Obie zostały wytłoczone z cienkiej blachy mosiężnej. po wytłoczeniu były srebrzone i oksydowane. Te metalowe korpusówki mocowane wąsami (dwa druciki) nosili na kołnierzach mundurów funkcjonariusze korpusu osobowego szeregowych.
Korpusówka pierwsza (wyżej) o wymiarach 47x30 mm (w tym tarcza herbowa 24x30 mm) była noszona na mundurach SG do 1933 r., a korpusówka druga (niżej) na kołnierzach mundurów po 1933 r. Występują liczne odmiany i rozmiary obu korpusówek, a także wykonane z blachy cynkowej. Oficerowie SG mieli korpusówki wyszywane ajorkiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korpusówka nowego wzoru, noszona po 1933 r. na patkach kołnierzy nowych mundurów SG, była podobnie jak poprzednia - tłoczona z blaszki mosięznej, srebrzona i oksydowana, mocowana na dwa wąsy (druty) - ale za to była zdecydowanie mniejsza (wymiar otoku tarczy herbowej 20 x24 mm), ze względu na wprowadzone, jak w wojsku, naszyte na patki wężyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad opisu do fot., którą zamieścił leszek01" 27.05.2008 godz. 15:23 - prawdopodobnie chodzi o miejscowość KONARZYNY", w której zlokalizowano PLACÓWKĘ SG I linii podległą Komisariatowi Zielona Chocina. Zgodnie z Rozkazem Nr 2 z 19.04.1928 r. dowódcy Straży Granicznej gen. bryg. Stefana Pasławskiego, pkt I. Organizacja Pomorskiego Inspektoratu Okęgowego i pkt V. Organizacja Inspektoratu Granicznego Nr 7 Chojnice: Komisariat Zielona Chocina, obejmujący następujące placówki:
Kiełpin-szosa, Nowa Karczma, KONARZYNY, Babilon-Karczma - placówki I. linii. Zielona Chocina - placówka II. linii."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem zdjęcia na tym forum i jedno wydawało mi się znajome a w zasadzie kościół w tle http://www.odkrywca-online.com/forum_pics/picsforum22/stra_gra_056.jpg
z 2008-01-20 godzina 14:50. Nie myliłem się w tle widać kościół z Mąkoszyc. Miejscowość ta była oddalona o kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie