Skocz do zawartości

Jak usunąć patyne z monet ??


TOMEK_1994

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Coś mi się wydaje, że mylisz patynę z nalotem, który po wymoczeniu monetki w oliwce dość łatwo można usunąć. Proponuję znalezioną monetę delikatnie umyć, wysuszyć i do oliwki a ona zrobi swoje (czasem to trwa kilka tygodni). Niestety jak usuniesz patynę to w zasadzie moneta jest watra tyle ile złom metalu z którego jest zrobiona. Życzę powodzenia w eksperymentowaniu i efektach. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i po ściągnięciu patyny monetka jest mało warta, tylko jak ja patrze na swoje których aż sie nie da odczytać przez ten zielony syf to mnie skręca. Mnie tylko ciekawi o ile patyna zwiększa wartość monety? I dlaczego monety muzealne są pozbywane tej pięknej barwy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Igor mam propozycję dla ciebie, weź dwie takie same monetki pokryte takim samym zielonym syfem" jedną umieść w kwasku cytrynowym lub occie a drugą w oliwce z oliwek. Efekt będzie taki, że na pierwszej nie będzie syfu oraz patyny i będzie do d..y, natomiast druga po odpowiednio długim czasie ( od kilku dni do kilku tygodni moczenia i delikatnego szczotkowania)będzie wyglądała zadowalająco.

Ponadto po usunięciu patyny stan zachowania monetki ulegnie pogorszeniu ( pojawią się ubytki, wżery itp. ) co odbije się niestety na wartości.

Stan zachowanie monet zależy od sposobu przechowywania, w muzeach są różne monety i jak sądzę posiadają patynę" a jej kolor ma bezpośredni związek z materiałem z którego zostały wykonane oraz profesjonalnymi metodami konserwatorskimi na które zwykłych szarych ludzi" niestety nie stać.
Pozdrawiam gorąco i powodzenia w kopaniu i czyszczeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegw ja swoje monety czy to srebro czt miedziaki wszystko w oliwke i do gara , tak sobie wszystkie leza od ponad ROKU, i wiecie co??? oliwka zrobila sie zielona . ale monety to normalnie sa rarytas ( oczywiscie to nie wszystkie bo niektore sa wydarte przez czas i piach).. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Proponuję oliwki zjeść a oliwę wypić, a poważniej to nie ma uniwerslanej metody. Wszystko zależy od tego co chcesz zrobić:
A. Poprawić czytelność
B. Poprawić atrakcyjność
C. Zabezpieczyć
Trzeba zacząć od zidentyfikowania metalu z jakiego jest wykonany krążek. Następnie ważne jest z jaką moneta mamy do czynienia, ponieważ niektóre elementy monety są najważniejsze i te musimy czyścić delikatniej (ostrożniej) lub w ogóle np. roczniki, herby itp.
Następnie dobieramy właściwą metodę i technikę czyszczenia.
Ze znanych mi metod mogę wymienić:
A. Chemiczną
- oliwka z oliwek
- olej silnikowy
- ocet
- kwas cytrynowy
- soda
- pasta do zębów
- grafit
B. Elektryczną
- elektroliza
C. Mechaniczną
- podgrzewanie w płomieniu
- gotowanie
- papier ścierny :) wbrew opiniom przynajmniej zgrubnie czasem nie ma innego wyjścia :)
- szczotkowanie
Generalnie ładna patyna powinna pozostać nieusunięta i tu spokojnie można pomoczyć w oliwce. Natomiast monety plamiaste albo co gorsza oklejone brudem, należałoby spróbować poczyścić. W takiej sytuacji niewiele jest do stracenia :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Podłączę się do wątku. Mam do Szanownych Kolegów nastepujące pytanie. Czy w oliwie z oliwek można moczyć jednocześnie monety z różnych metali? Na przykład srebro z aluminium i mosiądzem? Pytam bo wspólna kapiel kilku rodzajów monet w kwasku cytrynowym skończyła się dla 50 mosiężnych fenigów fatalnie...nalot z aluminium i miedzi nie chce zejść. Czy oliwa nie powoduje jakiś niepożądanych reakcji chemicznych? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie