Skocz do zawartości

Racibórz i okolice - odwrót niemiecki


gwiazda1010

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem w miarę świeżym" eksploratorem z kilkoma fantami w dorobku (a i 1 raz na forum - więc przepraszam z góry za jakieś fopa" które może popełnie). Pochodzę z okolic Raciborza (Górny Śląsk). Czy ktoś z zacnych kolegów zna jakieś ciekawe miejsca w okolicy Raciborza, Krzyżanowic, Tworkowa, itp. na WWII lub inne. Proszę o wskazówki. Wiem ze źródeł ustnych i pisemnych że na tych terenach mocno broniły się niemieckie oddziały Armii Środek feldm. Schoernera, który tak nawiasem mówiąc swój sztab miał w rejonie Raciborza nastepnie w Bieńkowicach itd.
Chętnie podzielę się wiadomościami.
Pozdro i darz dół" ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Cześć ja mieszkam w Tworkowie i znam parę miejsc które warto odwiedzić.Możesz pójść przed odrę w Tworkowie w las.Jest trochę zarośnięty i zaniedbany więc trochę trudno się poruszać ale znaleziska są niezłe słyszałem że ktoś tam odkopał całe stanowisko ckm-u razem ze strzelającym (Niemiec).radzę ci się tam udać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Możecie jeszcze iść do lasu koło Roszkowa(za krzyżanowicami) tam terz były zacięte walki,są tam okopy.A dzisiaj byłem na Urbanku(nazwa lasu obok Tworkowa)ale znalazłem tylko łuskę od broni myśliwskiej i parę odłamków.Tam terz można się udać ale i ten las nie błyszczy czystością,bardzo dużo śmieci ale okazy napewno się znajdą.
Pozdrawiam ensiferum3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jeste z Raciborza okopów w tym rejonie jest sporo.Militarka raczej mnie nie kreci wole drobnice ale ! ostatnio byłem kawałek za Kietrzem i pare fantów wyszło magazynek,łuski i troche drobnicy . Az jaką piszczałką biegasz ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za info! Ja mam Garretta ACE 150 na drobnice i kolor (chociaż na militarke też jest ok jeżeli nie jest za głęboko) i do uzupełnienia Jabela na głębsze kopanie militarki. Na początek wystarczy - może kiedyś pomyślę nad zmianą sprzętu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w Roszkowie i znalazłem pełno odłamków i śmieci miałem mało czasu tylko 1 godzinę więc dużo nie wyszukałem ale okopy są.Jeśli chodzi o to gdzie dokładnie jest ten las przepraszam lasek to go widać po lewej stronie jak się jedzie główną drogą do Roszkowa z Krzyżanowic a puzniej skręca się w pierwszą drogę w lewo jak na żwirownię i dojeżdżając do torów idziemy wzdłuż nich i po 500 m mamy go po lewej stronie uwaga jest bardzo mały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie