Skocz do zawartości

ORP GROM ..wrak


Woodhaven

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za podpowiedz przeszukałem i znalazłem artykuł w Magazynie Nurkowanie. Myślę że każdy z zaciekawieniem przeczyta.
A może ktoś posiada zdjęcia wykonane podczas pierwszej penetracji wraku ?

Pozdrawiam

http://media.wp.pl/kat,42156,wid,8098228,wiadomosc.html?ticaid=14baa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Własnie wróciłem z 3-ej Trójmiejskiej konferencji technicznej, gdzie jednym z gości był Richard Lungren - jeden z założycieli GUE. Przedatwił nam relację z nurkowania na ORP Grom i Erich Giese.[2005 rok ] Mam trochę informacji na temat wraku Gromu, krótki 6min urywek filmu i kilka zdjęć. Jak poskładam te informacje przekażę je na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurkowanie na ORP Grom Richard Lundgrem wraz z ekipą 10 nurków przeprowadził 1i 2 września 2005. Wcześniej przeprowadzili 6 nurkowań na leżącym płyciej [ 65m ] Erich Gise. Jak mówi Richard, wrak zazdrośnie strzeże swoich tajemnic. Oprócz tego, że warunki w wodzie ze względu na strasznie silny prąd były bardzo trudne, to dodatkowo przytrafiła się najpierw awaria oświetlenia u jednego z nurków zespołu oświetlającego, a następnie awaria kamery. Richard potwierdza fakt, że wyrzutnie torped nie noszą śladów eksplozji. A więc nie one mogą być przyczyną rozerwania kadłuba okrętu na dwie części. Ja sądzę, że mogła eksplodować np. bomba głębinowa, gdyby była przewożona na pokładzie niszczyciela. Ze zdjęć wynika , że armaty artylerii głównej [ przynajmniej te na rufie ] są ustawione równolegle do osi okrętu, co sugeruje, że okręt nie prowadził ostrzału niemieckich pozycji. Rufa spoczywa na prawej burcie, natomiast przednia część okrętu spoczywa na nadbudówkach, stępką do góry.

na zdjęciu wieża art. głównej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno ujęcie na rufę Groma" i godło. Zdjęć tego okrętu pewnie jeszcze z kilkanaście mógłbym zapodać, ale wszystkie były już wielokrotnie publikowane, a więc szkoda zaśmiecać wątek. Może warto natomiast poszukać gdzieś na niemieckich stronach, bo pewnie to z jego zatopienia jakie zapodałem, nie było jedynym jakie wykonali wtedy Niemcy.

Pozdrawiam
balans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie