Skocz do zawartości

Hitler w Kielcach


swojak

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję zdjęć z wizyty hitlera w Kielcach. Widziałem kiedyś dwa, ale niestety nie pamiętam gdzie, chyba w jakiejś monografii.Zdjęcia przedstawiały hitlera w samochodzie, przejeżdżającego przez rynek.w tle była kamienica Tomkiewiczów. Szukałem na internecie, ale niczego nie znalazłem.Jakby ktoś dał jakiekolwiek informacje gdzie tego szukać, byłbym bardzo wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Hitler był w Kielcach 10 września 1939 r., między innymi wraz z ówczesnym Komendantem Kwatery Głównej Erwinem Rommlem. Fuhrer przybył do Kielc drogą lotniczą - przyleciał i odleciał z Lotniska w Masłowie (dokładnie dzisiejszy Aeroklub Kielecki). Zwiedził centrum Kielc, Katedrę i Pałac Biskupi.

Więcej zdjęć powinno znajdować się w książce autorstwa Adama Massalskiego i Stanisława Meduckiego Kielce w latach okupacji hitlerowskiej" - można łatwo znaleźć w internecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kielce były celem alternatywnym przy wizycie Hitlera 10 września 1939 w Polsce. Jego celem głównym był triumfalny wjazd pociągiem na Dworzec Główny w Warszawie. Ale jak wiadomo, dzięki zadaniu poważnych star szkopom w Warszawie na Ochocie i Woli, ten plan się nie powiódł. Następna wizyta" Hitlera (wraz Rommlem) w Polsce nastąpiła 16 września 1939 w Mińsku Mazowieckim. Tego dnia miał nastąpić generalny atak na Pragę, który miał się zakończyć zdobyciem Dworca Wschodniego. Ale ten plan też się nie powiódł, m.in. dlatego, że dowódca tego ataku na Pragę, gen. von Fritsch został zabity przez polskich żołnierzy 15 września w Cechówce (dziś Sulejówek). Hitlerowi wiadomość o śmierci gen. Fritscha nie została przekazana ze strachu przed szałem szefa. Ta wizyta była pokazana w niemieckiej kronice Wochenschau.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 września Hitler lądował gdzieś koło Białaczowa. W tamtejszym pałacu był sztab gen. von Reichenaua i znim się spotkał, mam gdzieś zdjęcie (zbliżenie) tych dwóch na tle Ju-52 w wrzesniu 39. Szczegółow lotniska nie widać. Przypuszczam,że jest to albo koło Białaczowa, albo w Masłowie. Z Białaczowa H. przejechał w kolumnie samochodów przez Końskie do Kielc, a stamtąd do Masłowa gdzie przeleciał jego samolot, stąd odleciał do Neudorfu ( Nowa Wieś k. Opola)i wrócił do swego pociągu stojącego w Jełowej (Ilnau)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masłów to parę kroków od samych Kielc.

Samochodem z Końskich do Kielc ?, No to przy odrobinie szczęścia, biorąc pod uwagę będące jeszcze tam w okolicach drobniejsze grupy naszych żołnierzy .................

No to wychodzi mi na to, że Hitler leciał Junkersem do Neudorf gdzieś nad moim domem :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer przyjmij to za pewnik, temat rozgryzałem dogłębnie, przed chwilą jeszcze to sprawdzałem w niemieckich publikacjach z 39 i 40 r. Zresztą nie tylko ja tak twierdzę , polecam również Die Sicherhiet des Diktators - Petera Hoffmanna. Coś jeścze dołożę tylko muszę usiąść do skanera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końskie zdaje się przy okazji też odwiedziła" Leni Riefenstahl.

Gdyby tak w pobliżu kolumny samochodów z Adolfem, pojawiła się jakaś brygada kawalerii........................

Szanse by mieli jak najbardziej realne................
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: post szym'a" z 2007.09.30 g. 00:07:00.
Nocleg Hitlera w Polsce.
Ten budynek to może być pałac w Mińsku Mazowieckim, gdzie najprawdopodobniej Hitler nocował 16/17 września 1939r. w oczekiwaniu na zdobycie Pragi i Dworca Wschodniego w W-wie.
Uprzejma prośba do kolegów z Mińska Maz. o sprawdzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizyta" Hitlera w Mińsku Mazowieckim (oczywiście z Rommlem) była pokazana w kronice Wochenschau". Są to charakterystyczne sceny, gdy adolf jedzie odkrytym samochodem, a biegnący w jego kierunku jego żołnierze w uwielbieniu wyciągają ręce w geście hitlerowskiego pozdrowienia. Próbowałem ściągnąć tę kronikę z Internetu, ale ten proces trwa godzinę, przez co nie dotrwałem nigdy do końca.
Nie upieram się, że był to 16 i 17 września. Na taką datę moim zdaniem wskazywałby planowany na 16 września generalny atak na Pragę i Dworzec Wschodni. Ta wizyta w jakiś sposób ma związek z zabiciem gen. von Fritscha. Ale odnośnie tego ostatniego wydarzenia było tyle matactwa u Niemców, że trudno mi wyciągnąć jakieś wnioski.
W sobotę będę może w Mińsku Maz., to postaram się zrobić odpowiednie zdjęcie elewacji pałacu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie