Jump to content

Kombatanci"- co za zenada...


Recommended Posts

Onet.pl
Kraj 15.06.2007 IAR, ML /02:00

Będzie 100 tysięcy nowych kombatantów?
Rzeczpospolita": Ponad 100 tysięcy działaczy opozycji z czasów Polski Ludowej może objąć ustawa o kombatantach. Chce tego rządząca koalicja.
Chodzi o włączenie do obowiązującej ustawy o kombatantach i osobach represjonowanych działaczy podziemnej opozycji w PRL do 1989 roku.

Mowa tu miedzy innymi o członkach Ruchu", KOR, ROPCiO, podziemnej Solidarności", KPN, Wolnych Związków Zawodowych. Ustawa objęłaby też wszystkich represjonowanych w tym czasie za działalność antykomunistyczną. Nie tylko osoby skazane na więzienie, ale też internowane, pobite, lub wyrzucone dyscyplinarnie z pracy. Według wstępnych wyliczeń - ponad 100 tysięcy osób. Zgodnie z planami Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych działacze opozycji mogliby liczyć na przywileje: specjalne dodatki dla tych, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, zniżki komunikacyjne, refundację leków i łatwiejszy dostęp do służby zdrowia.Rzeczpospolita" dodaje, że pieniądze dostawaliby tylko ci, którzy są w trudnej sytuacji materialnej.

Jak się dowiedziała Rzeczpospolita", wstępny projekt zmiany ustawy jest już gotowy. W tej chwili nad zmianami pracuje rządzone przez Samoobronę Ministerstwo Pracy.

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt trafi do Sejmu. Jak się nieoficjalnie dowiedziała Rzeczpospolita", popiera go premier i większość polityków PiS. Jednak w partii są także osoby krytyczne wobec rozszerzania ustawy o kombatantach na działaczy Solidarności".


PiS i reszta [ocenzurowano] robi ustawe pod siebie? Kto nastepny? Lepper i jego wieśmaki z blokad w 1999? Szopka, żenada, głupota! Słów juz mi brakuje...I juz widze jak skozystaja ci najbiedniejsi-tak jak zwykle zreszta. Ten kraj to jeden wielki cyrk paru [ocenzurowano]....
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply
Walczył o socjalizm to prawda, ale troszkę odmienny niż ten co był budowany przez towarzysza Oleksego czy Kwaśniewskiego i całą tą PZPR-owska bandę, co wsadzała go razem z kryminalnymi, z zadowoleniem i radością przyjmując, ze Kuronia cwelują pod celą.
Link to comment
Share on other sites

No cóż, jesteśmy jedynym krajem, w którym kombatantów przybywa wraz z upływem czasu... Teraz kolesie szykują ustawę pod kolesi, już widzę, jak przybędzie opozycjonistów i niezłomnych książąt opozycji antykomunistycznej. Niedługo trzeba będzie obliczyć, czy MON i MSW miały w PRL rzeczywiste siły, aby prześladować i represjonować taką rzeszę opozycjonistów. I czy było w kraju tyle styropianu...
Link to comment
Share on other sites

Należą się tym 100 tysiącom przywileje kombatanckie. Należy też wprowadzić zasadę dziedziczenia tych uprawnień co będzie elementem realizacji polityki prorodzinnej. I Sejm nie będzie już marnował czasu na kolejną debatę o kombatantach.
Link to comment
Share on other sites

Skoro mamy 50 latków i młodszych byłych AK-owców to teraz czas i na tych opozycjonistów.Tylko troche głupio będzie wygladało ze taki jeden z drugim kombatant walczył z komuna jedna ręka a druga reką brał od komuny studia mieszkanie medale wczasy...
No chyba ze okaże sie ze wszyscy Ci kombatanci mają wykształcenie podstawowe(bo to było obowiązkowe i komuna zmuszała do nauki na poziomie podstawówki) a póżniej juz tylko Żuławy czy inna kopalnia.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

socjalizm tak, wypaczenia nie.
jak towarzysz Kuroń działał w harcerstwie to walczył o taki radziecki rasowy socjalizm, potem walczył juz o taki zwykły polski. Natomiast towarzysz Kwachu i inne typy z PZPR to raczej walczą o kapitalizm, jak na kapitalistów bogatych przystało. Ale odrzucmy te filozoficzne dywagacje.

Niech tam kombatanci mają medale i pare złotych na starość.
Link to comment
Share on other sites

Na starość... Obawiam się, że po tą kiełbasę" wyciągną ręce nawet 30-40 letni kombatanci", kumple, szwagry i inni kolesie obecnie rządzących, bo zakres uprawnionych wydaje się dość szeroki :-) Może i niektórzy z Forum się załapią:-)
Link to comment
Share on other sites

łał!!! mam sznase!!! pamietam jak w latach 80 tych wybuchął wojna wietnamsko chinska. taki ma.ly lokalny konflikt. byłem wtedy w 2 klasie LO. dla jaj z kolegą zrobilismy plakat z napisem iech zyje polsko - chińska granica na uralu..." ludzie ale była afera . smutni panowie po cywilnemu siedzieli tydzien w szkole.a ja przez miesiac miałem gacie pełne strachu!!!! mozna powiedziec ze sie ukrywałem :DDDDD
Link to comment
Share on other sites

A ja jako młokos, będąc na wiecu 1 maja na początku lat 80 na stadionie miejskim, podpuszczony przez pewnego znajmego koleżkę ojca, wyciągnąłem gwizdek i dawaj interwencję sędziowską w czasie jakiejś mowy.... ludzie się pamiętam obejrzeli ....kolo, który mnie podpuścił uśmiechnięty....

:/ takie głupoty do głowy przychodziły....
Link to comment
Share on other sites

Panowie dowcipnisie" czytając wasze wypociny normalnie rzygac mi sie chce. Nikt, kto podejmowal dzialanosc przeciw komunie nie wiedzial, ze jest ona bliska konca. Wiedzial natomiast, ze grozi za to represje dla rodziny, wiezienie, pobicie a i utrata zycia rowniez. Co wiecie o tych ludziach i o ich walce? To, ze nie byla zbrojna nie odbiera jej heroizmu. Ktory z was powtorzy swoje wypociny wobec czlowieka, ktory za kilka ulotek spędził parę lat w więzieniu. Kto z was w ogóle wie co to jest pozbawienie wolności? Siedzicie na d... w wolnej Polsce i leczycie kompleksy, ze albo byliscie za mlodzi albo nie chcialo sie ryzykowac? Żalosne
Link to comment
Share on other sites

Danieloff wejdź na stronkę urzedu kombatanckiego i przekonaj sie co to za przywileje". I wiesz, trochę obijałem się po Europie /zachodniej/. Polska od niej odrożnia się tym, że tam się SZANUJE ludzi zawanych potocznie kombatantami" ale cóż nie każdy naród tak jak nasz uwielbia opluwać tych, którzy w jakikolwiek sposób się wyróżnili.
A jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy zadymiarzami" Leppera a ludźmi, których ścigała komunistyczna bezpieka to współczuję.
Link to comment
Share on other sites

Nie jestem piewcą komuny, ale nie przesadzaj Pomsee, wszystkich komuna nie wsadziła do paki i nie wypałowała.

Łatwo teraz odmalować obraz kompletnego reżimu i totalnego obozu.

Raz jeszcze bez przesady - spanie na styropianie nie powinno być podstawą do nadawania najwyższych orderów.
Link to comment
Share on other sites

Acer odróżnia nas jedna rzecz - ja akurat to o czym piszę znam bardzo dobrze z autopsji.
Ty za to /sory za słowo/ bełkoczesz o medale za styropian. Proponuję poczytać o projekcie nowelizacji ustawy. Nikt za spanie na styropianie niczego nie dostanie. Ani za to, że dostał pałą od Zomowca. Chodzi o świadomą działalność przeciwko reżimowi komunistycznemu. /choć słowo eżim" pewnie Ci nie pasuje./
Link to comment
Share on other sites

Delikatnie ci jednak odpowiadając Pomsee (a swoje myśląc) napiszę : tak, mówienie wg. mnie o strasznym reżimie komunistycznym jest przesadą.

Miłego wieczoru życzę

Acer
(urodzony w pełni reżimu komunistycznego a jego rodzice we wczesnej epoce stalinizmu)
Link to comment
Share on other sites

Acer - byłeś w więżieniu, z powodów, politycznych? Ścigano cie w pracy, poddawano rewizjom i aresztom? A może prześladowali kogoś z Twojej rodziny, wywalili z pracy z wilczym biletem? Jeśli nie to nie wiesz o czym rozmawiasz.
Link to comment
Share on other sites

Reżim polityczny (z francuskiego regime – władza), ogół metod i środków formalnych (wynikających z przepisów prawa) i nieformalnych (tradycja, kultura), jakimi posługuje się aparat władzy państwowej w stosunkach ze społeczeństwem, forma sprawowania rządów. W każdym państwie istnieje określony reżim polityczny – reguły rządzenia państwem, społeczeństwem.
Link to comment
Share on other sites

oto 14 postulatów (wszystkich było 21) z sierpnia 1980. Jak widać średnio polityczne te postulaty, raczej chodzi o kase i michę.


•Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku – jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu CRZZ.
•Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
•Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
•Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
•Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
•Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
•Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
•Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
•Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
•Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
•Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
•Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.
•Podnieść diety z 40 zł na 100 złotych i dodatek za rozłąkę.
•Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

http://www.polskaludowa.com/opozycja/dokumentacja/21_postulatow.htm
Link to comment
Share on other sites

Nie, nikogo mi z rodziny nie prześladowano nigdy, nie zatrzymywano, nie brano pod uwagę inteligenckiego pochodzenia z przed wojny, nie karano za to że nikt z rodziny nie wstąpił do PZPR.

Dano prace członkom rodziny, umożliwiono skończenie studiów, znalezienie pracy, przydział mieszkania, stabilizację życiową, skromną ale jednak.
I tylko tyle.

Wszystko w tym łagrze.

Powtarzam - wszyscy w więzieniach nie siedzieli, a ci co nie siedzieli nie byli tylko i wyłącznie dygnitarzami i partyjniakami.

Co do bojowników toczących walki z reżimem łagiernym, to przykre tylko jest to się teraz odbywa - ujawnianie prawdy, donosicielstwo, hipokryzja, najwięksi zasłużeni w obalaniu oskarżają innych zasłużonych w obalaniu.

Tyle w temacie - każdy ma prawo do własnej opinii
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information