Jump to content
  • 0

Niezidentyfikowana biała broń


eNWu

Question

10 answers to this question

Recommended Posts

Przeglądałem archiwalne posty z działu identyfikacji i natrafiłem na taki wątek:
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=31339#123393
Fotka z tego wątku pokazuje prawie identyczny przedmiot, lecz wyraźnie lepiej zachowany lub nowszy - czy to przypadkiem nie jest właśnie wspomniana przez niektórych z Was podróbka średniowiecznego puginału ?
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądały puginały odsyłam do książki Z. Żygulski jun. Broń w dawnej Polsce s. 111. Głowica broni ze zdjęcia przypomina nieco głowicę puginału tzw. antenowego datowanego na okolice 1300 roku.
Podobnie datowaną broń można zobaczyć w książce H.Muller, H.Konig Europaische hieb und stichwaffen" na str 175
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Na pewno nie jest to łyżka do butów, ani ostrzałka masarska.
Skłaniam się do zdania R51, że jest to puginał o cechach średniowiecznych.
Lecz trochę zastanawia mnie stan jego zachowania, (zbyt dobry) jak na te 600 lat.
W XVII i XIX wieku były wykonywane liczne kopie średniowiecznej broni.
Powiedz coś o miejscu, w którym go trafiłeś. Chodzi mi o to, czy to wykopek, czy nie. Jeżeli tak to w czym leżał (rodzaj gleby: torf, bagno, piasek, ziemia orna itp.).
Link to comment
Share on other sites

Ten kawałek metalu dostałem wiele lat temu od kuzyna, który mieszkał wtedy w okolicach Czchowa (nowosądeckie). Z tego co pamiętam kuzyn twierdził, że go znalazł w lesie, ale bardziej prawdopodobne jest, że on lub ktoś z jego rodziny znalazł to w którymś z dwóch średniowiecznych zamków, które znajdują się w okolicy.
Kilka dodatkowych szczegółów:
1. Bliższa analiza nie wskazuje na jakieś majstrowanie przy broni. Zaokrąglenie sztycha może wynikać z tego, że jako najcieńsza część po prostu najwcześniej uległa korozji - zresztą to zaokrąglenie nie ma idealnie równych kształtów.
2. Głownia jest wyraźnie jednosieczna, przy czym spłaszczenie ostrza jest wykonane tylko z jednej strony, czyli w przekroju (w uproszczeniu) ostrze ma kształt trójkąta prostokątnego, a nie równoramiennego.
3. Nity mocujące jelec są wykonane z mosiądzu.

R51 jeśli to możliwe, proszę na priva o skany opisów lub chociaż zdjęć z książek, o których wspomniałeś w jednym ze swoich postów - niestety nie mam dostępu do tych pozycji.
Link to comment
Share on other sites

Wygląda na to że ktoś przy tej broni majstrował. Sztych jest zaokraglony a puginały służyły głównie do zadawania pchnięć. Stawiałbym na to że ten egzemplarz został wtórnie wyszlifowany, przez co zatracił pierwotny wygląd głowni i może wydawać się w lepszym stanie niż być powinien (znam wiele przykładów takiej enowacji" starej broni).
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information