Skocz do zawartości
  • 0

Niezidentyfikowana biała broń


eNWu

Pytanie

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądałem archiwalne posty z działu identyfikacji i natrafiłem na taki wątek:
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=31339#123393
Fotka z tego wątku pokazuje prawie identyczny przedmiot, lecz wyraźnie lepiej zachowany lub nowszy - czy to przypadkiem nie jest właśnie wspomniana przez niektórych z Was podróbka średniowiecznego puginału ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądały puginały odsyłam do książki Z. Żygulski jun. Broń w dawnej Polsce s. 111. Głowica broni ze zdjęcia przypomina nieco głowicę puginału tzw. antenowego datowanego na okolice 1300 roku.
Podobnie datowaną broń można zobaczyć w książce H.Muller, H.Konig Europaische hieb und stichwaffen" na str 175
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to łyżka do butów, ani ostrzałka masarska.
Skłaniam się do zdania R51, że jest to puginał o cechach średniowiecznych.
Lecz trochę zastanawia mnie stan jego zachowania, (zbyt dobry) jak na te 600 lat.
W XVII i XIX wieku były wykonywane liczne kopie średniowiecznej broni.
Powiedz coś o miejscu, w którym go trafiłeś. Chodzi mi o to, czy to wykopek, czy nie. Jeżeli tak to w czym leżał (rodzaj gleby: torf, bagno, piasek, ziemia orna itp.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kawałek metalu dostałem wiele lat temu od kuzyna, który mieszkał wtedy w okolicach Czchowa (nowosądeckie). Z tego co pamiętam kuzyn twierdził, że go znalazł w lesie, ale bardziej prawdopodobne jest, że on lub ktoś z jego rodziny znalazł to w którymś z dwóch średniowiecznych zamków, które znajdują się w okolicy.
Kilka dodatkowych szczegółów:
1. Bliższa analiza nie wskazuje na jakieś majstrowanie przy broni. Zaokrąglenie sztycha może wynikać z tego, że jako najcieńsza część po prostu najwcześniej uległa korozji - zresztą to zaokrąglenie nie ma idealnie równych kształtów.
2. Głownia jest wyraźnie jednosieczna, przy czym spłaszczenie ostrza jest wykonane tylko z jednej strony, czyli w przekroju (w uproszczeniu) ostrze ma kształt trójkąta prostokątnego, a nie równoramiennego.
3. Nity mocujące jelec są wykonane z mosiądzu.

R51 jeśli to możliwe, proszę na priva o skany opisów lub chociaż zdjęć z książek, o których wspomniałeś w jednym ze swoich postów - niestety nie mam dostępu do tych pozycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że ktoś przy tej broni majstrował. Sztych jest zaokraglony a puginały służyły głównie do zadawania pchnięć. Stawiałbym na to że ten egzemplarz został wtórnie wyszlifowany, przez co zatracił pierwotny wygląd głowni i może wydawać się w lepszym stanie niż być powinien (znam wiele przykładów takiej enowacji" starej broni).
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie