Skocz do zawartości

Partyzanci - Ostoja"


seroczyn

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie TO najbardziej powinno zainteresować kolegów z okolic Łukowa. To nie są przebrani partyzanci, lecz żołnierze z Wehrmachtu. Dla wyjaśnienia powiem, że żandarmi Ci przechodzili rekonwalescencje w majątku Seroczyn pow. siedlecki Pochodzili oni z rejonu Śląska i Pomorza, byli to Polacy siłą zwerbowani do armii. Za namową przeszli do służby w lasie" do odziału Wacława Rejmaka Ostoja" Nadano im pseudonimi AS, Pik Kier, Trefl, Karo. NIestety nie rozszyfrowałem jeszcze ich nazwisk. Po wojnie przynajmniej kilku z nich zostało na tych terenach. Chcesz wiedzieć więcej napisz.

Zdjęcie wykonano w tak zwanym lesie serockim" po akcji przejsćia do Ostoji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Artykuł posiadam prawdop. od Pana Michała Lewandowskiego ktory jest autorem hasła w Wikipedii o Wacławie Rejmaku Ostoja" d-cy 1 bat. 35 pp piechoty 9 DP AK. Kiedys rozmawialismy na temat tego hasła i chyba wtedy mi go użyczył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zaciekawił mnie ten watek a bardziej nazwa oddzialu lub dowódcy.Otorz w historii rodziny mojej zony jest opowiesc jej niezyjacego wujka Władka ,ktora potwierdzaja zyjacy jeszcze czlonkowie rodziny ze , tenze wujek z duza grupa partyzantow poszedl do lasu ktory do dzis stanowi wlasnosc rodziny. W lesie zakopali sprzet z 2 partyzanckich furmanek byly tam na pewno 2 cekaemy sztandary i duzo broni.Bylo duzo skrzynek ,niestety nie ma przekazu co w nich bylo .Uwaga te rzeczy leza tam do dzis !!!!.Nikt ich nie wykopal ani nie ruszyl .Jest to las i pole rodzinne.Jest to daleko od mojego miejsca zamieszkania ,dlatego nigdy tam nie bylem.Mysle ze czas ruszyc te historie i przekazac wszystkie rzeczy do wlasciwego muzeum.Dla wyjasnienia walki toczyly sie kolo Stoczka Łukowskiego.Czekam na reakcje kolegow czy sa jakies przekazy o podobnej tresci. Z powazaniem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie