Jump to content

Archiwum 4 kompanii F.E.B.7 7 I.D.


generał w.

Recommended Posts

W poniedziałek i wtorek w lokalnych dodatkach gazet ukazały się półstronicowe artykuły o tym archiwum (niestety nie wolne od fantastycznych wątków). Podobno w kwietniowym Odkrywcy będzie duży artykuł. Natomiast jest możliwość obejrzenia tego kompletnego znaleziska-dziennik wart, skład osobowy, komplet pieczątek,nieśmiertelniki, gazetki frontowe, instrukcje itp.(słowem pełna kancelaria). Mam nadzieję, że w odpowiednim miejscu zamieszczam tą wiadość bo takie wystawy to rzadkość. Wstęp jest wolny, a szczęśliwi właściciele zapraszją od soboty 24 marca do Gdańska na ulicę Warzywniczą 10a ( czynne codziennie do 16.00 przez 2 tygodnie). Wszyscy zainteresowani historią 7 Bawarskiej (Monachijskiej) Dywizji Piechoty powinni to zobaczyć.
Link to comment
Share on other sites

Fantastyczne znalezisko. Chętnie bym to zobaczył. Mam w kolekcji sporo przedmiotów z 7 Dyw., np. sporą ilość przedmiotów ze sztabu 7 Art. Rgt, kompanii zaopatrzenia, pieczęć lekarza 7 Dyw., oraz lużne blachy z innych oddziałów tej dywizji.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

No to się cieszę. Fajnie byłoby gdyby potem na gorąco opisalibyście swoje wrażenia z wystawy. Chodzi mi o to czy warto było się trudzić i czy jest zapotrzebowanie na takie prezentacje. Niestety osobiście mnie nie będzie więc pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Z perspektywy ludzi takich jak ja zapotrzebowanie będzie zawsze. Pytanie tylko, jak wielu pasjonatów się znajdzie. Od Pn do Pt większość w pracy, dlatego wystawa musi być czynna codziennie. Pojutrze wyjeżdżam z Gdańska na tydzień, ale po powrocie tam bezwzględnie pójdę.
Ciekawe jest także to, że jedną skrzynię po 7.ID już wykopano (dokładnie po Pi.Btl.7). Trafiła do niemieckiego muzeum, a materiały z niej opracowano w formie niewielkiej książeczki. Może być pomocna jako wzór do stworzenia rodzimego opracowania, dlatego chętnie wezmę ją ze sobą (ciekawe, czy będzie tam jakiś kompetentny opiekun wystawy).

M.
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy będzie ktoś kompetentny. W niedzielę na pewno.Odnośnie skrzyni z Pi.Btl.7 to przyznaję się bez bicia, że minąłem tą skrzynię ( miałem nie najlepszy sprzęt i nie za duże doświadczenie). Ale za to w pobliżu trafiłem miejsce gdzie palili rzeczy i blaszek Pi.Btl.7 trzasnąłem 19 sztuk. Niestety znalazca skrzyni nie chciał się zgodzić na częściową wymianę choć miałem niektóre podwójne blachy i chciałem wymienić na soldbuchy z tej skrzyni. Były też 2 inne skrzynie z archiwum 1 i 3 kompanii 61 pułku Grenadierów, ale po znalezieniu źle zabezpieczone przez znalazców zostały zmarnowane. Z dwóch skrzyń udało mi się uratować pół!!! soldbucha.
Link to comment
Share on other sites

Szkoda tych archiwów 1. i 3./GR61, zwłaszcza że zapewne zawierały najbardziej ciekawy dla nas okres :(
Aczkolwiek jeszcze bardziej żałowałbym straty po GR62. Swoją drogą, jest bardzo dokładna kronika tego pułku, bodaj 6 czy 7 części, ale urywa się w połowie wojny. Patrząc na daty wydania poszczególnych części można mniemać, że nie zostanie już dokończona, szkoda. Jej autor nosi nazwisko Selder.
Link to comment
Share on other sites

Wystawa już czynna. Odnośnie przewodnika po wystawie to przynajmniej w weekendy będzie do dyspozycji zwiedzających. Ważna sprawa: wystawa czynna do 6 kwietnia, a nie do 8! I jeszcze jedno. Na skutek niedopatrzenia w folderze zabrakło podziękowania dla kolegi B. za wypożyczenie godła 7 I.D. Przepraszam w imieniu organizatorów i jednocześnie dziękuję.
Link to comment
Share on other sites

Witam Panów! hmm... Generale- jak znajdę chwilkę i dobrze poszperam to podskoczę do Ciebie z jedynym najprawdopodobniej =całym= soldbuchem 61 inf.rgt. wystawionym na miglanca który był przeszkolony jako szpieg..ciekawostka-trzeba tylko odnalezc bo gdzieś mi się to przy przeprowadzce zapodziało.Mam nadzieję że nikt nie zabrał z tragarzy ;) Pozdrawiam,odezwę się do Ciebie.
Link to comment
Share on other sites

-na otarcie łez pozostała mi jeszcze linijka artyleryjska :). Jaki z tego wniosek? -nie żyrujcie ludziom pieniędzy bo potem trzeba to oddac do banku:(( (czytaj-pozbyć się całej kolekcji) i generalnie zaprzestać eksplorejszyn na amen ino praca od rana do wieczora..pzdr
Link to comment
Share on other sites

Z góry dziękuję Rysiu. Fajnie, że pamiętasz o starym generale. Dostałem też info o innych odkrytych i zachowanych dokumentach z 7 I.D. Tak więc już dla mnie wystawa spełniła cel. Szkoda tylko, ze osobiście nie mogłem być tam obecny i spotkać się ze zwiedzającymi.
Link to comment
Share on other sites

Gdybym wiedział wcześniej... To bym nie zasuwał na tę wystawę pierwszego kwietnia wprost z drogi, po przejechaniu 650 km z zamojskiego, tylko zdążyłbym się przynajmniej wyspać ;) Cóż, pozostaje się cieszyć, że tyle osób odwiedza tę ekspozycję.

M.
Link to comment
Share on other sites

Kto by przypuszczał, że wzbudzi takie zainteresowanie. Koledzy z TPG powiedzieli mi, że szczególnie dużo starszych osób pojawiło się na wystawie: rodziny żołnierzy z 7 I.D., byli żolnierze. Wystawa została przedłużona ze wzg. na awizowane wycieczki z zagranicy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information