Jump to content

Ryszard Ochucki

Forum members
 • Content Count

  287
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Kończąc temat Żandarmerii po 1945 roku :) też przyznam Kolegom rację że drugiej Bukowskiej" nie uda im się zrobić.Tam potrafili nauczyć człowieka kunsztu wojskowego, byli niestety w szeregach też tacy którym znaczek" latał jak kawał papieru przy tyłku niestety! Świadectwo kursu podoficerskiego zginali na cztery i do kieszeni lub też nawet..szkoda gadać.Wg mnie prawdziwy żandarm to honor,tradycja,dyscyplina,rozwaga i umiejętność zachowania się podczas służby oraz w cywilu. Ja wyszedłem z Oddziału parę lat temu, wspaniała lecz krótka (rok) przygoda która mnie wiele nauczyła. Ze służby w tej właśnie formacji byłem,jestem i zawsze bede dumny i z dumą nosił bede dyskretny znaczek ŻW wpiety w klapę garnituru.Zawsze dobrze wspominał bede ludzi w szkarłątnych beretach którzy czuli" to coś i chcieli młodych ludzi nauczyć dyscypliny i honorowego noszenia wojskowego munduru bez względu kto,kiedy i jak kieruje tym krajem- to byli prawdziwi żandarmi.. Prawdziwy to nie psychol który podnieca się widokiem służbowego pistoletu i kajdanek ale też nie żandarm który robi w portki na widok kilku biboli. Mi osobiście pomógł pewien stopień wtajemniczenia w karate i boksie.Moją pasją,którą zaraziłem się od Taty (oficera rez. OSNiPWP) jest też nurkowanie. Ojciec pomimo swoich 65 lat zagina jeszcze nie jednego młokosa który twierdzi że zna ten sport:)-Nieśmiało myślę że po odpowiednim przygotowaniu i zamiłowaniu do munduru mógł bym starać się o przyjecie do OS..najpierw jednak jeśli uda mi się dostać znowu do formacji to postaram się odbudować moje imię podobno dobrego żołnierza i żandarma. To chyba tyle. Teraz daję słowo że następny wątek z mojej strony dotyczyć będzie ludzi którzy budowali podwaliny wojskowej policji. Pozdrawiam Panów serdecznie, kolego żeton- obiecuję że jak kiedyś wpadnę do Poznania to dam znać i z przyjemnością pogadam o firmie przy zimnym piwie lub coli. Powodzenia,hej, na dziś tyle!
 2. Hej! Podejdę do WKU i przeprowadzę małe rozpoznanie;) Żeton- zaproponowali mi powrót do Oddziału. OS, smakowity kąsek ale tam dostać się jest niezbyt łatwo bez pleców i odpowiedniego startu w firmie...Pewnie dodatkowym plusem była by jakaś misja stabilizacyjna? Komendant cmokał na moje kwity zrobione w cywilu- stwierdził że czasu nie zmarnowałem:) Popytam, czekam cierpliwie na jakies sygnaly od NICH. Pozdrawiam
 3. Witam Panów! Troszkę przejęzyczyłem się z tą podległością" pod Marynarkę Wojenną, tak nie było, zawsze Warszawa fakt;) Żeton- moja blacha dowódcy patrolu też zaczynała się na " :) Chciałem wrócić do firmy ale to co mi zaproponowali nie bardzo mi pasuje.. Może Wiecie coś odnośnie przepisu (podobno od niedawna-nie jestem od 9 lat w temacie;) ) przyjmowania żołnierzy rezerwy w szeregi? interesuje mnie temat stopnia mł.chorażego.W zasadniczej miałem st.mata, po wojsku zrobiłem magisterkę a chorążego nie chcą dać;) - o co może tu chodzić?? Troszkę nie wyraznie to napisałem ale mam mega kaca po wczorajszych urodzinach kumpla, też zreszta byłego żandarma z Helskiej placówki. Bardzo ładna ta szabla przedwojennego żandarma... ciekawe jaki jest koszt takiego cudeńka? Czołem!
 4. Bardzo ładne świadectwo! Ja i moi koledzy po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej w Poznaniu dostałem świadectwo-ksero :) wypisane maszynowo :) Mogli się troszkę bardziej postarać;)
 5. Witam! Fajny temat-tak trzymać! Jako d-ca patrolu ŻW miałem całkowicie nowe sorty mundurowe (jak zresztą wszyscy w moim OŻW i nie tylko) Stary mundur polowy i dodatkowa para butów służyły TYLKO do działań na terenie jednostki (musztra,wszelkie prace itp). Patrol to była świętość. Zawsze przed wyjściem w teren odpytywani przez Oficera Dyżurnego z Regulaminów,służby patrolowej czy użycia broni, sprawdzana bardzo dokładnie czystość umundurowania itp. Stare dobre czasy..Miło wspominam służbę w oddziale Rekinów" :). Warto tu wspomnieć że Oddział Żandarmerii Wojskowej w Gdyni jako jedyny w kraju (plus oczywiście podległe placówki)podlegał swego czasu pod Marynarkę Wojenną i stopnie były z MW. Szkoda że to zmienili.. Jeden z kolegów pokazał nak Żandarmerii"- przed wojenną wersję odznaki żandarma. Ja nosiłem odznakę dowódcy patrolu ŻW starego wzoru, teraz są inne, nowe. Jeśli ktoś ma zdjęcia odznak starej i nowej wersji to niech pokaże Kolegom zdjęcia.Ja niestety w wojsku cyfry" nie miałem i wszystkie foto mam w albumach:) Pozdrawiam wszystkich sympatyków tej formacji wojskowej! st.mat.Rysio O :)
 6. Martino- pozdrawiam serdecznie! brat dziadka tez był internowany na ŻBIKU" do Szwecji. Mam niestety jako pamiątke tylko jedno zdjęcie ale dobre i to:) Reszta u starutkiej Ciotki,rodowitej szwedki, wdowy po marynarzu z Borzechowa....Pozdrawiam. M
×
×
 • Create New...

Important Information