Skocz do zawartości

mundur letni (lniany) WP II RP


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam!

Poszukuję danych technicznych na temat lnianego umundurowania WP wz 36 - najlepiej warunki techniczne - w celu przedstawienia krawcowi i wykonania repliki. Jezeli ktoś dysponuje w/w danymi (skany Warunków technicznych", rysunki wykonane własanoręcznie na podstawie oryginału) lub wie, gdzie je znakeźć, proszę o informacje.
Z góry dziękuję
Napisano
był taki sam jak mundur sukienny wz 36, z tym że całkowicie bez podszewki.

A warunki tech. napewno gdzieś sa na necia i napewno chyba w 1 nr ' Do Broni'


pzdr
Napisano
Daj namiary, to Ci poślę fotki tych warunków technicznych - dobre rady pt. w którym numerze czego coś było" najczęściej nic nie dają - odnośne numery NPK i DB są ciężko osiągalne, najczęściej też zazdrośnie strzeżone, licho wie czemu.

Mam warunki kurtki z DB - mają one tę wadę, że pomylone są rubryki w tabeli wymiarów, ale można się rozeznać przy odrobinie wytrwałości.

Ogólnie trzeba odrobinę uściślić stwierdzenie drelich taki sam jak wz.36" Kurtka drelichowa jest nawet prostsza w budowie - nie ma podszewki, jedynie wzmocnienia na rękawach. i plecy są z dwóch połówek, a nie z jednego kawałka, jak sukienna kurtka
Napisano
Witam

jazlowiak jak bys mogl to wyslij mi na maila warunki techniczne tej kurtki i oczywiscie jak masz spodni bo to na forum to tyci malutkie

schutse.lothar@wp.pl
Napisano
Dziadkus, spodnie nie były identyczne z sukiennymi. Znana mi różnica to lokalizacja kieszeni bocznych (wzdłuż a nie w poprzek nogawek jak w sukiennych).
pozdr.
J.
  • 1 month later...
Napisano
Ja bardzo polecam przeróbke na taki mundur jakiej dokonać łatwo można z munduru USarmy z okresu wietnamskiego! sam takom przerobiłem i wyszła super, jedyne co bym zmienił to troche krztałt kieszeni ale kto patrzy na takie pierdoły!!!

Do tego spodnie do kompletu, oficerki np DDR - super jakosc i niska cena i można śmigać na reko a nie drogo i pożądnie!!
Napisano
a wracając do tematu - bo nadal niewiele mi się wyklarowało" - zbierając do kupy to co wiem - ogólnie mundur lniany był krojem podobny do sukiennego - rózniły się kieszenie spodni (ułożone równolegle do nogawki, a nie ukośnie). Nie miały też podpinek. Różnorodny był sposób uszycia pleców" kurtki - mogły być z 1 kawałka materiału, lub z 2. Z opisów w literaturze wiem też, że mundury te szybko traciły kolory i robiły się jaśniejsze. Czy ktoś posiada może fotki z widocznymi szczegółami wspomnianego umundurowania letniego ??
Napisano
Podpinek nie mają też mundury sukienne, żeby być ścisłym, Koledze chodziło zapewne o podszewkę.

Spodnie miały jakąś namiastkę podszewki, w pasie, no i kieszenie z podszewkowego materiału.

Jeśliby analizować, jakie zmiany należy wprowadzić w warunki tech. aby stworzyć drelich, to m. innymi:

- sposób szycia kołnierza. Drelich nie musi mieć tych zygzakowatych i podłużnych przeszyć od spodniej strony, właściwych dla kurtek z sukna.

- mankiety. W przeciwieństwie do kurtek sukiennych mankiety nie zawsze były w jednym kawałku z rękawem, szyje się je z oddzielnego kawałka. Dobrze będzie chyba także wstawić wzmacniający sztywnik w sam mankiet.

- wzmocnienia przy kołnierzu - trójkątne wkładki z tego samego drelichu, wszyane u podstawy kołnierza ku pagonom, wewnątrz munduru - dzięki nim można mocno przyszyć guzik od pagonów

- przeszycie przez plecy nie oznacza wcale szycia z dwóch fragmentów, ważne jest po prostu, aby na łącie plecowej zrobić zakładkę i przeszyć ją. Drelich jest słabszy od sukna i szybciej się wyciera - zaś plecy mocno pracują - taka zakładka zmniejsza ryzyko przedwczesnego rzaśnięcia": materiału przy napinaniu pleców.

- pamiętać też należy o obrzuceniu szytych krawędzi wewnątrz kurtki, aby uniknąć tzw. siepania" sie materiału, czyli wypruwania nitek z krwędzi ciętych. Doprowadzi do do rozpadniecia się ubrania. Najistotniejsze są szwy spajające rękaw z korpusem. O ile pozostałe szwy wystarczy obrzucić zygzakiem, owerlokiem, alebo ręczną okrętką, krawędzie tego szwu należałoby obszyć złożoną tasiemką bawełnianą.
  • 11 months later...
Napisano
Orientuje się może ktoś czy kieszenie w spodniach drelichowych były pionowo umieszczone w szwie bocznym, czy też może w pewnym oddaleniu od niego?
Napisano
Tak, kieszenie w polskich spodniach lnianych byly umieszczone tylko w szwie bocznym.
Nie polecam kombinowania i praktykowania innych rozwiazan.

pozdrawiam,
ArturSz
Napisano
Wielkie dzięki za pomoc.
Z dostępnych zdjęć tak właśnie wynikało, ale wolałem się upewnić.

Pozdrawiam, Mariusz
Napisano
Tak, kieszenie w polskich spodniach lnianych byly umieszczone tylko w szwie bocznym.
Nie polecam kombinowania i praktykowania innych rozwiazan.

pozdrawiam,
ArturSz"

A skąd to wiadomo Arturze?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie