Skocz do zawartości

improwizowane pociągi pancerne LOW


sadyk

Rekomendowane odpowiedzi

Z pogoni za źródłem pierwotnym.
Analiza wskazuje, że informacje o pociągach pancernych" LOW pochodzą:
o I ipp - relacja por. 3 baterii MDAL Stanisława Głuszczyka, który zresztą nie był w składzie jego załogi.
o II ipp - relacja mjr. Witolda Skwarczyńskiego dowódcy II batalionu 2 MPS i relacja kpt. Wacława Tyma oficera operacyjnego LOW, którzy oczywiście też nie byli w składzie załogi.

A tak dodatkowo dodam, że bardzo trafnie określił I ipp szef służby uzbrojenia LOW - kapitan J. Rawski: pluton zmontowany na lorach kolejowych armat 75 mm (relacja z 1946 r.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Do Berlin.
Prawdopodobnie improwizowana jedynka działała rozdzielnie przez cztery dni. Ia pod Żukowem, a Ib w kierunku na Somonino. 4 IX jak Ib był na linii to Ia był w Kartuzach i miał go wesprzeć ogniem swojej 75 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witku !
Rozmawiałem na ten temat z Panem Leszkiem K. Przeczytał relację żołnierza z tego składu. Można przyjać, dwa składy pozostały na linii kolejowej w rejonie m. Somonino do wieczora 4 września i zostały opuszczone przez załogę. Dnia 5 września zdobyte składy Ia ,Ib Niemcy doholowali na stację kolejową w Kartuzach.
Myślę ,że jest to beton ,wlany miedzy 2 blachy.
Natomiast worki z piaskiem są ułożone w skrzyniach drewnianych.
Na łożu cokołowym armaty Schneider znajduje się jakiś napis ?
Bardzo ciekawy.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadyk, bardzo ładnie wychwycone szczegły na zdjęciu.

Beton->dla mnie wygląda na piasek przykryty workami lub wepchnięte worki z piaskiem[sam piasek uciekałby szparami w deskach].
Generalnie niedobrze jest wykorzystywanie do ochrony elementów które mogą się 'odłupać' przy trafieniu i razić żołnierza

Ten niby napis nie koniecznie musi być napisem a błedem na kliszy/zdjęciu lub 'obtarciem' farby.

Maska-> przypomina mi polską cywilną wersję maski C2 lub wz.38

W tle, na wysokości lewego ramienia żołnierza widoczny jest zarys komina lokomotywy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeśli coś wygląda jak koń - to przeważnie jest koniem...
2.Zdjęcie ma na odwrocie tylko zatartą pieczątkę Ś.p. Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej. Sygnatura negatywu wpisana ołówkiem sugeruje ,że repro wykonano w 1969 roku, a o wiele się choć trochę znam na tym, wykonano je z odbitki foto o niezbyt dużym formacie, mniejszym niż 13x18.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze tak trochę chaotycznie...Toto za wojakiem to niewątpliwie komin lokomotywy. Ale czy Okl27 - to już pytanie nie do mnie (pod ręką to mam tylko Piwowońskiego..)Ale to przetłoczenie czy też pierścień chyba w tej lokomotywie nie bywało, a widziałem je na jakiś pruskich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..to na drugim torze po mojemu może być polską lokomotywą. Widzę, że tendrzak ze skośną burtą, białe plamy pod oknem skłonny jestem widzieć jak godło, niżej nazwa, niżej numer.
Czy niemieckie lokomotywy miały taki układ oznaczeń (pytanie nie do mnie).A zza brzózek wyglądają dwa baniaki - jak na Okl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- węglarka na drugim torze. Ja tam widzę też 75" Schneider, niepokoi mnie to coś z ciemnym cieniem, bo wygląda może jak dodana tarcza działa, ale równie dobrze może to być jakiś element pociągu, który postawiono pod ścianą wagonu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..i wracając do działa, bo w końcu to pierwszoplanowy element.
Najprawdziwsza 75 mm armata okrętowa Schneidera i żadne spekulacje nie pomogą. A cóż by miała robić ta armata w hipotetycznym germańskim pociągu? Jeśli wierzyć literaturze to żaden od 1 do 7 czegoś takiego nie miał...
W tym położeniu nijak nie da się powiedzieć czy ma zamek, czy też nie. Przyrządów celowniczych nie ma niewątpliwie. Lunetka czy też normalny szneiderowski kolimator są jednak nie takie maciupkie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie