Skocz do zawartości

Bofors plot 40mm optyka, pytanie


Tankist

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Mam pytanie do kolegów dobrze znajacych temat.
Jakiej produkcji (ew. firmy, oznaczenia, itp) optykę stosowano w boforsach 40 mm plot. produkowanych w Starachowicach?
Dzięki z góry za rozjaśnienie tematu.
pozdrawiam
Napisano
PZO Warszawa były producentem celowników. Za około dwa miesiące będzie można zobaczyć oryginał w Muzeum Śląskim. Stan nienajlepszy, ale to rzadki okaz.Dędę próbował zdobyć foto.
Napisano
Sygnatury to(w takiej kolejnosci w rzedach):

W(orzelek)P
40 mm wz.36
logo PZO (za logo tez cos, ale w tym miejscu nieczytelne)
Nr 00XX
Napisano
wobec tego drążę dalej
czy celownik PZO był taki sam lub podobny do oryginalnego szwedzkiego, ewentualnie czy np. w pierwszych egzemplarzach były montowane szwedzkie celowniki?
i drugie, czy Polska kupiła tylko licencję na 40 mm, czy też zakupiliśmy pewną partię działek a następne na licencji były produkowane w kraju?
pozdrawiam
Napisano
21 I 1936 r. PZO zawarły z Boforsem umowę na dostawę 180 celowników pour canons 40 mm" z terminami dostawy od listopada 1936 r. do maja 1938 r.
Napisano
większość szwedzkich celowników jakie były na naszym wyposarzeniu poddana była przegladowi i sygnowaniu w zbr.2 Wawa Praga
Polskiej produkcji sygnowane w/g opisu DTH - ktory jak zwykle ma racje...niestety...;-))))))


PATRON

ps(off top.)DTH koleś nie chce na razie sprzedawać ..mowi że sie odezwie.
Napisano
Witam !
Licencję szwedzką zakupiliśmy na warunkach okazyjnych z jednym poważnym zastrzeżeniem ,że zrealizujemy przejęty uprzednio przez firmę Bofors portfel zamówień z Anglii oraz Holandii.
Liczba zamówionych dział ,których dostawę należało zrealizować ,wynosiła 180 dział.Działa te z Polski zostały dostarczone do Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Czy w 100% ? Być moze do nich sprowadzono z firmy Bofors 180 celowników.
Pierwszą armatę zmontowano ze szwedzkich części w październiku 1936 roku. Więcej informacji zawiera TBiU nr 183
Polskie armaty przeciwlotnicze 75 mm wz.36/37 oraz 40 mm Bofors ".
Pozdrawiam
Napisano
Zamówienia z Holandii i Anglii (bo taka była właściwa kolejność) napłynęły znacznie później od zakupu licencji. Oba państwa zamówiły znacznie więcej niż 180 dział - przy czym w obu przypadkach to nie PZO były dostawcą optyki (Holendrzy wybrali Goerza). TBiU nie stanowi źródła zbyt wiarygodnego. ;-)
Napisano
Witam !
Jak dotąd nie ukazała się dobra ,oparta na materiałach archiwalnych monografia polskiej armaty przeciwlotniczej 40mm wz.1936 (Bofors). Czy możesz Woj42 zaprezentować na forum terminarz dostaw polskich armat wz.1936 do Holandii oraz Anglii ?
Napisano
Z terminarzem dostaw eksportowych jest o tyle problem, że kompletne dane zachowały się przypuszczalnie tylko dla okresu budżetowego 1939/40. Tu nie ma żadnej tajemnicy - zestawienie opublikował jeszcze Kozłowski w Wojsku Polskim 1936-1939" (strona 340 wydania z 1974 r). I choć z rzetelnością informacji tego autora bywa pono różnie, to w tym wypadku dane są prawdziwe - dokument rzeczywiście istnieje w zasobie CAW (choć teraz pod inną sygnaturą).
Gorzej jest z harmonogramem dostaw do Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Tu mamy tylko niektóre daty odnośnie negocjacji i zakładanych wstępnie w ich trakcie (ale czy zrealizowanych?) terminów, oraz ekspedycji (to w przypadku Hiszpanii). Najwcześniejsze znane mi informacje dotyczące produkcji dział dla Holandii pochodzą chyba (by mieć pewność przeszukać bym musiał setki stron) z maja 1938 r. Wtedy w Dziale Broni Starachowic znajdowało się w obróbce 12 dział z nabytej gdzieś w początkach roku serii 48 egzemplarzy, a SEPEWE oddawało 24 sztuki innych, wypożyczonych od KZU - z pewnością celem wywozu do Hiszpanii. Pierwsze zamówienia brytyjskie miały miejsce dopiero w listopadzie 1938 r.
Jeśli by ktoś porywał się na monografię polskich Boforsów, to służę szeregiem innych informacji o tych transakcjach.
Napisano

Poprawna nazwa tego przyrządu brzmi: Przeziernik do 40 mm armaty przeciwlotniczej wz. 36
Opis znajduje się na główce przeziernika w dwóch kolumnach
w pierwszej
W (orzeł) P
40 mm a.pl. wz. 36
w drugiej
Logo PZO
Nr przeziernika

Napisano
O dostawach do Wielkiej Brytanii i Holandii wypowiadał się swego czasu płk dypl. Włodzimierz Ludwig, zastępca dowódcy OPL MSWojsk, nic nie wspominając o dostawach do Hiszpanii. Nie spotkałem też w harmonogramach dostaw pozycji Hiszpania". Czyżby to się działo poza wiedzą zakładów, który miały swoje harmonogramy, i Sztabu Głównego.
Napisano
Informacje Ludwiga były klkakrotnie publikowane. Ale jeśli dobrze pamiętam co do terminów dostaw pułkownik się nie wypowiadał. O eksporcie do Hiszpanii zakłady oczywiscie wiedzieć musiały - i odpowiednie pozycje są np. w dokumentach Starachowic. Odbywał się on za wiedzą KZU, które - jak wyżej napisałem - ze względu na krótkie terminy zgodziło się na wypożyczenie dział z rezerwy mobilizacyjnej, a następnie oddanie pożyczki z nowej produkcji.
Napisano
Witam !
Czy mógłbyś Woj42 zamieścić skan z książki Kozłowskiego Wojsko Polskie 36-39 " stronę 340 ? Pozycję tę utraciłem podczas przeprowadzki. Jak wyglądał terminarz dostaw do Hiszpanii?
Pozdrawiam
Napisano

Tabela z Kozłowskiego.
Terminarz dostaw do Hiszpanii był krótki, bo składał się zapewne z dwóch pozycji po 12 dział. Jedna dostawa poszła z Gdyni 30 IV 1938 r., daty drugiej jak dotąd nie ustaliłem (ale są szanse). Część przeciwlotniczych Boforsów 40 mm przechwycili iali", prezentując następnie w San Sebastian, na wystawie zdobytego sprzętu, jeden z egzemplarzy. W hiszpańskiej literaturze z ostatnich miesięcy są prezentowane fotki tego działa.

Napisano
Podczas obrony wybrzeża w 1939 roku , na stacji towarowej (Gdynia) odkryto w wagonach kolejowych 8 armat plt.40 mm wz.1936 (Bofors), bez przyrzadów celowniczych i amunicji.Działa te przeznaczone na eksport , bardzo się przydały.Można przypuszczać, że z partii przeznaczonej dla Holandii.
dzięki za tabelę.
Pozdrawiam
Napisano
To były działa dla Anglii - przy czym ilość przejętych egzemplarzy jak dla mnie nie jest bezsporna, bo w relacjach pojawiają się różnice.
Napisano
Tabelka Kozłowskiego wprowadza tylko zamieszanie jest całkiem nieaktualna co do Wielkiej Brytanii, a w realizacji części holenderskiej tylko ogólna liczba się zgadza. Na rok budżetowy 1939-1940 do Hiszpanii nie planowano wcale wysyłania armat plot. W sumie Brytyjczycy mieli otrzymać 232 armaty z 6 zamówień, a nie 163 armaty.
Na stacji towarowej w Gdyni znajdowało się 8 armat z wrześniowej transzy zamówienia Anglia II wysłanej przez Starachowickie Zakładu Górnicze.
Napisano
Jeśli chodzi o przezierniki do armat kalibru 40 mm, to Polskie Zakłady Optyczne miały wyprodukować je według poszczególnych zamówień:
A) dla Starachowic
- od lipca do 31.10.39 - 47 egz.
- od listopada 1939 do 31.01.1940 - 48 egz.
- od lutego 1940 do 31.01.1941 - 192 egz.
B) dla Cegielskiego
- od września 1939 do 31.01.1940 - 100 egz.
- w lutym 1940 (do 28.02.1940) - 20 egz.
Napisano
Bardzo interesujące. czy można zapytać o ogólne choćby określenie źródeł?
W roku budżetowym do Hiszpanii nie byłoby już komu wysyłać dział (te z r. 1938 poszły do republikanów). Nikt zresztą czegoś takiego tu nie twierdził.
Dane z Kozłowskiego były aktualne 5 IV 1939 r. - a więc w momencie kiedy rok budżetowy już się zaczął. Czy więc w ciągu następnych miesięcy zmieniono wyjściowe założenia? Dostawy dla Anglików zaczęły się przed początkiem roku budżetowego 1939/40 - ale w świetle dostępnych danych nie widzę możliwości rozbicia ich aż na 6 odrębnych transakcji. Pierwsze dwie bowiem opiewały na 80+56 egzemplarzy. Tak więc kolejne cztery (?) dotyczyć by musiały niewspółmiernie małych ilości.
Według większości (a bodaj nawet wszystkich) znanych relacji znalezione w Gdyni działa znajdowały się na bocznicy opodal basenu portowego, nie zaś na stacji. Ale tu mogę się mylić - a poszukać nie mam czasu.
Napisano
Polecam akta Sztabu Głównego. Niestety, zmian dokonano już wcześniej niż 5.04.1939. W notatce dla szefa Departamentu Uzbrojenia z 26.03.1939 już są nowe dane, które są potwierdzone w zestawieniach obciążeń dla zakładów starachowickich i rzeszowskich. Co do poszczególnych zamówień armat w roku budżetowym 1939-1942 dla Wielkiej Brytanii:
Anglia I - 26 egz.
Anglia II - 56 egz.
Anglia III - 21 egz.
Anglia IV - 57 egz.
Anglia V - 58 egz.
Anglia VI - 18 egz.
Napisano
Dane Kozłowskiego są z akt O. I SG. ;-)
Ponadto - skądinąd wiadomo, że pierwsze zamówienie dla Anglii obejmowało 80 sztuk, a nie 26. Do tego umowę zawarto jeszcze w roku budżetowym 1938/39, a nie 1939/40. Cosik więc tu się jednak nie zgadza, choć na pierwszy rzut oka Twoje dane wyglądają przekonująco.
Przy okazji - czy uwzgędniłeś dostawy dla Holandii?
Napisano
Ja pisałem o roku budżetowym 1939-1940, a nie 1938-1940.
Zamówienie Holandia II miało być realizowane od czerwca do do końca września 1939 - 40 egz.: w poszczególnych miesiącach: 12, 8, 6, 14.
Napisano
Tyle, że zamówienia z roku 1938 realizować przyszło częściowo także w roku budżetowym 1939/40. Terminy dostawy z transakcji Anglia I (80 dział) sięgały czerwca 1939 r.
Terminy dostaw dla Holandii sięgać miały do listopada. Tu gwoli potwierdzenia mam oprócz dokumetu stanowiącego podstawę zestawienia opublikowanego przez Kozłowskiego także inny dokument O. I SG. Do 7 VII 1939 r. TSZG odebrało od Cegielskiego 16 podwozi wraz z łożami górnymi dla dział wytwarzanych dla Holendrów (II zamówienie).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie