Skocz do zawartości
  • 0

Hełm polski wz.31


ppp.p

Pytanie

Witam! Żywię nadzieję, że trafiłem kategorię... Mam pytanie do posiadaczy polskich hełmów wz.31: moglibyście sprawdzić, czy Wasze skorupy przyciągają magnes? Jednocześnie prosiłbym o informację, czy jest to hełm produkcji Huty Ludwików", Silesia", Sosnowieckiej Fabryki Rur", czy też egzemplarz o niezidentyfikowanym pochodzeniu. Starałem się uzyskać odpowiedzi na innych forach, jednak wygląda na to że ci, którzy je czytają nie posiadają chyba takich hełmów :) Z góry dziękuję za odpowiedzi, Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem
Miło mi, że tak dużo wiecie na temat hełmów polskich, bo ja nowicjuszem jestem. Kupiłem niedawno na allegro taki oto hełm. Chwilowo udało mi się ustalić, że jest lekki (lżejszy od reszty hełmów). Mowa była wcześniej o nicie kontrolnym. Jeżeli się nie mylę, to coś takiego znajduje się z tyłu dzwonu. Nit ten różni się od reszty hełmu bo jest najpewniej miedziany. Są na nim pionowe litery:
S
I
Czyli będzie to chyba huta Silesia.
Co ważne- magnes przyciąga ten hełm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie to ustalić, bo właściwie nie ma różnicy między rzymską jedynką i dużą literą I"
Ale z drugiej strony jeżeli ty masz arabską dwójkę, to ja powinienem mieć arabską jedynkę a nie rzymską. Czyli to chyba będzie jednak litera i"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na kształt - obstawiałbym raczej Ludwików. S" na nicie kontrolnym oznacza kolesia dokonującego odbioru hełmu (prawdopodobnie pierwsza litera nazwiska). Moje dwa ludwikowy" także są magnetyczne. Otwartą kwestią pozostają hełmy ze stali manganowej - być może były niemagnetyczne? Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu hełmu wz.31 nie wiem z która huta była jego wykonawcą,ale jest magnetyczny na nicie kontrolnym na zewnątrz hełmu jest wybita literkaB"w środku nie ma pieczęci bo cały czas stała w nim woda ,ale na wierzchu zachowane jest 95% salamandry.Pozdrawiam.Trzy tygodnie temu był post odnośnie tego hełmu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zauważyłem coś takiego, o czym napisał gudek82, jednak w moim przypadku tyczy się to polskiego hełmu strażackiego wz.50. Mam dwa egzemplarze i oba robią francuskie witraże" :) Są magnetyczne.
A swoją drogą, patrząc na ilość postów, bardzo mało zachowało się polskich hełmów wz.31 w rękach kolekcjonerów... Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie o kask strażacki czy tam hełm strażacki jak wolisz tak nazwiesz:)
co do 31nki z Silesii nie ma stępla(tzn może ma ale pod wieloma warstwami farby w srodku-służyła za kubełek na farbę komuś) ale spełnia wszystkie kryteria kształtu na silesie(wg Kijaka)+korek też grubszy jak w Silesii,a co do strazaków przedwojennych-test powtórzyłem z ciekawości na 4 stukach wszystki z Ludwikowa przedwojenne i żaden z nich nie przyciąga ani troszke...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Waldek wątek kojarzę http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=396662#396662 Fajna skorupa.
Marek, chyba masz rację. Ale jest moda na lustrację - wyłapiemy wszystkich... :)
A tak poważnie, może ktoś dorzuci coś jeszcze. Z naszych wspólnych ustaleń wynika, że - jak na razie - 100% hełmów z Ludwikowa" jest magnetyczna. Gdyby sie udało uścislić informacje,że hełmy z Silesii" i Sosnowca" są niemagnetyczne, pozwoliłoby to na szybką identyfikację.
Magnes i na giełdę - fajna sprawa. Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o hełmy francuskie stwierdziłem to samo. Wiem, że wz.26 wyrabiany był z innej blachy niz wz.15 i była to blacha ze stali manganowej. Czy polskie hełmy niemagnetyczne też są z tej blachy? Kijak napisał tylko o zamówieniu w Sosnowcu"? Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Żywię nadzieję, że trafiłem kategorię... Mam pytanie do posiadaczy polskich hełmów wz.31: moglibyście sprawdzić, czy Wasze skorupy przyciągają magnes? Jednocześnie prosiłbym o informację, czy jest to hełm produkcji Huty Ludwików", Silesia", Sosnowieckiej Fabryki Rur", czy też egzemplarz o niezidentyfikowanym pochodzeniu. Starałem się uzyskać odpowiedzi na innych forach, jednak wygląda na to że ci, którzy je czytają nie posiadają chyba takich hełmów :) Z góry dziękuję za odpowiedzi, Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie