Skocz do zawartości

Jaki to karabin?


kolekcj

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 months later...
Jak to skąd wiesz?
Jest o tym na przykład w: Gerard Demaison, Yves Buffetaut Honour Bound - The Chauchat Machine Rifle" - w Londynie w ichnym ministerstwie obrony jest zachowany jeden egzemplarz z polskimi biciami i przerobiony na amunicję mauserowską, niestety bez magazynka. W publikacji jest zdjęcie karabinu i zbliżenia bić.

Pisałem już o tym na forum.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie wyjątku z tej książki, które wysyłałem w poprzednim wątku o Chauchat:

Większość karabinów została przystosowana w połowie i pod koniec lat 20 do niemieckiej amunicji Mauser 7,92x57mm, w związku z przyjęciem tej amunicji jako standardowego naboju karabinowego przez Polską Armię. Raporty wskazują, że konwersja była udana, i potwierdzają, że została dokonana w polskich warsztatach.
Magazynek używany w modyfikowanych CSRG raportowany jest jako taki sam jak używany w 7.92mm BAR Model "D produkowanym przez FN. Jednak, zachował się niezwykły polski CSRG na Mauserowską amunicję 7,92mm w kolekcji Britsh MoD Pattern Room (Pokój wzorów Brytyjskiego Ministerstwa Obrony?). Niestety karabin nie ma magazynka, ale gniazdo magazynka wydaje się być identyczne do gniazda w US Model 1918 Chachuat, co wskazuje, że przynajmniej początkowo używano jednokolumnowych magazynków 7,92."

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem, że panowie Francuzi powołują się na jakieś bliżej nie określone aporty" co do których nie podają przypisu. W dodatku nie bardzo przypominam sobie jakiekolwiek jednokolumnowe magazynki do amunicji 7,92x57.

Zdjęcie karabinu jest, widać też bicia, jednak muszę stwierdzić, że bicia te nie są (przynajmniej dla mnie) tak zupełnie jednoznacznie polskie :).

Nic, musimy zaczekać chwilkę na zdjęcia, mam nadzieję, że w ciągu kilku dni będę mógł je pokazać.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Fotografia Chauchata 7,92x57 opisywanego jako polski, przechowywanego w W. Brytanii.

Podpis pod zdjęciem:
Widok z prawej strony polskiego rkm wz. 15, przekonwertowanego do amunicji 7,92x57mm. Ten ciekawy egzemplarz wydaje się być hybrydą francuskiego Modele 1915 CSRG oraz amerykańskiego Model 1918 Chauchat. Proszę porównać z rysunkiem 191: Proszę zauważyć podobieństwo w mocowaniu magazynka, choć rękojeść nie została przemieszczona jak w US M1918.
"

Przetłumaczenie ostatniego zdania mnie przerasta :) Szyna wiodąca bolec wiodący magazynka"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliżenie sygnatur na kolbie. Sygnatura CoE powtarza się kilkukrotnie. Francuski numer seryjny skasowany.

To wszystkie zdjęcia jakie są umieszczone w tej publikacji.

Niestety autor nie podaje żadnych przypisów i źródła informacji na temat przeróbek (powołuje się tylko w cokolwiek niejasny sposób na raporty), nie znałem też wcześniej informacji na temat sprzedaży Chauchatów do Meksyku.

Jaki magazynek mógł być stosowany do zasilania tego karabinu amunicją Mauser? Mocowanie jest bardzo podobne do mocowania magazynka na amunicję amerykańską, ale wątpię, żeby do tego magazynka dało się załadować amunicję mauserowską.

Czy rzeczywiście są to sygnatury polskie? Co to jest IMD? Co to WB? CoE?

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak tam Panowie? Spodziewałem się jakiś uwag, kwestionowania tego rozdziału, jakiś wypisów z raportów, ewentualnie dowodów na to, że ten Chauchat nie jest polski... a tu cisza?

Patron? Jazłowiak? Chodziło o brak mojej wiarygodności, czy brak wiarygodności publikacji? :)

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem w Polskie konstrukcje broni strzeleckiej", nie ma na karabinie ani jednego znaku ktory wystepuje w ksiazce jako uzywany w WP przed 1939 do znakowania broni.

Wg ksiazki na przerabianej, lub podlegajacej renowancji broni z okresu ww1 wybijano stylizowanego orzelka bitego zwykle na komorze nabojowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie