Skocz do zawartości

Polskie filmy historyczne


acer

Rekomendowane odpowiedzi

Zróbmy ranking lepszych polskich filmów historycznych - arcydziełek, które nawet i teraz pomimo powstania za PRL cieszą oczy:)

Obstawiam nastepująco :

Śmierć Prezydenta" z Z. Mrożewskim w roli tytułowej, J. Kawalerowicza,
amach stanu" R. Filipskiego
Hubal" B. Poręby,
Virtuti" J. Butrymowicza
Westerplatte" S. Różewicza
Bolesław Śmiały" W. Lesiewicza
Kazimierz Wielki" małżeństwa Petelskich
Jarzębina czerwona"
Sól ziemi czarnej" Kutza
Perła w koronie" Kutza


Do tego Krzyżacy" Forda, i trylogia w reżyserii Hoffmana.

Dzieła Wajdy pomijam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
SĄSIEDZI; JARZĘBINA CZERWONA; PTAKI, PTAKOM; KWIECIEŃ; WOLNE MIASTO; KIERUNEK BERLIN; KRAJOBRAZ PO BITWIE; AKCJA POD ARSENAŁEM; URODZINY MŁODEGO WARSZAWIAKA; PORANNE GWIAZDY; PIĘCIU; KANAł:0)
I tak można mnożyć tytuły filmów wojennych zrealizowanych w dobie Polski Ludowej".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugowojennych doałbym jeszcze amach" i Orła". akazane piosenki" też powinny się znaleźć.
No i oczywiście Eroica", Świadectwo urodzenia", Krzyż walecznych", Godzina W".

Nie zapominajmy o komediach. Bez ezowatego szczęścia", Giuseppe w Warszawie" i Franka Dolasa nie da się zrobić żadnego rankingu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się :)

Aczkolwiek w filmach Zamach stanu i Śmierć prezydenta są unikatowe sceny polskiej kinematografi przedstawiające pałowanie - pałkami drewnianym posłów

Aż miło popatrzeć jak leją i puchną mordy :))

Tylko dzwonią zęby :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rozpoczęciem dyskusji trzeba ustalić aparat pojęciowy. A więc jakie rozgraniczenie szanowni koledzy proponują pomiędzy filmami wojennymi, przygodowymi a historycznymi...względnie awanturniczo-przygodowym :).

A na serio to:

1. Potop (Ogniem... poniżej wszelkiego poziomu)
2. Hubal/Westerplatte
3. Ulica Graniczna

Ocieające sie o historie filmy przygodowe:

1. Rycerze i rabusie
2. Śmieciarz
3. Przyłbice i kaptury
4. Puł. Kwiatkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przyłbice i kaptury" to chyba serial. Ma u mnie pierwsze miejsce, jeśli chodzi o najgorszy film historyczny. Tragedia !!!!!!!!!
Nie polecam nawet włączać telewizora. Pamiętam, że się strasznie emocjonowałem, kiedy puszczali pierwszy odcinek - do dziś się wstydzę, że obejrzałem wszystkie - straszny gniot. Scenariusz skopany na podstawie dwóch książek Kazimierza Korkozowicza Przyłbice i kaptury" oraz Nagie ostrza". Książki świetne, czytałem po parę razy, od chwili obejrzenia tego czegoś, nie sięgnąłem po książkę ani razu, po prostu pozostał niesmak. Może teraz odgrzebię...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie