Jump to content
  • 0

miedziana menażka...


kopijnik2

Question

21 answers to this question

Recommended Posts

Wygląda jak obciosana siekierą". Bra pałąka- jak była prznoszona? Czasem żarcie było gorące- a miedź świtnie przenosi ciepło. Sygantury mogły pochodzić z czegoś czego użyto do produkcji tego czegoś. Lub może to być pojemnik na coś innego.
No i nigdy nie widziałem czegoś podobnego. A trochę w tym siedzę. Ale jeśli się mylę , to całkiem fajny fant. pozdro.
Link to comment
Share on other sites

jak noszono - czy jak troczono?
domniemanie - noszono wykorzystując pasek do troczenia jako ączkę"...
jak troczono - jeszcze nie wiem - może jakaś wariacja" z kocem (?)
Wygląda jak obciosana siekierą". - śmieję się z tego, gdyż w realu wygląda geometrycznie perfekcyjnie, jak model.
Wewnątrz pobielana, co widać na pow dekla...

Link to comment
Share on other sites

Szukałem ale ROsjanie z ichnich for o carskiej armii nie potwierdzają, że to były kociołki. Produkcja z Kolczuginy, ale twierdzą że handlarze u nich próbują to wciskać jako kociołki.
Czyli dalej kicha, brak rozkazu wprowadzającego do wyposażenia (ale nie wszystkie jeszcze wykopano z archiwów).
Link to comment
Share on other sites

Carski kociołek/menażka starego wzoru, rzadziej spotykany, konkretnego wzoru nie znam jednak widziałem kilkanaście egzemplarzy w różnych kolekcjach, produkcja z pewnością seryjna na długo przed wybuchem I wojny.
Link to comment
Share on other sites

Niestety tylko fotka. Okres I WŚ. Z tą wersją menażki nie pasuje mi grubość- całośc waży, a nawet w carskiej armii starano się odciążyć żołnierza. Miał nosić amunicję, anie inny złom. JAk i brak chwytu. Pierwsze kociołki wprowadzono zdaje się w 1860 roku (choć głowy nie dam). Kolejny wzór w 1889 (miedziane) i w 1899 alu. Więc nie byłoby potrzeby nagle wprowadzać nowego wzoru. Mniej więcej wtym okresie weszły też kawaleryjskie (zwróc uwagę na cieniznę ich blach). NAtomiast oficerowie do IWŚ jadali na talerzach (nawet w okopach). Po to mieli ordynansa. Więc wersja z samowarem polowym bardziej do mnie przemawia. Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

czesc ja takich menazek wytargalem 4 z okopow na koszarce huk100 powinien wiedziec gdzie to !! sa to okopy AUSTRYJACKIE menacha zreszta terz jako ciekawostke podam ze w jednej z takich (nie mojej ale kumpla z woli...)byla KROMKA CZARNEGO HLEBA I FASOLKItaka kapsula czasu huk tradycyjnie pozdrowienia dla zeczonych braci i ciebie darz grunt i wyhylcie szklaneczke ARKOHOLU za mikolaja!!!!
Link to comment
Share on other sites

Co do tego czy jest to samoróbka czy przedmiot produkowany seryjnie i fabrycznie nie bedę się wypowiadał bo po prostu tego nie wiem. Ale miedź jest bardzo wdzięcznym materiałem i zręczny ślusarz potrafi nadać jej naprawdę piękne formy bez śladów typowych dla produkcji domowej. Osobiście znam pana, który na zamówienie robi z miedzi bimbrownice będące dziełami sztuki. Nie dość, że działają bez zarzutu to jeszcze cieszą oko precyzją wykonania, wyważeniem proporcji i dopieszczeniem najdrobniejszych detali. Nie ma na nich bić ale tylko dlatego, że są one po prostu zbędne. Myślę jednak, że i bicia ów człowiek byłby w stanie wykonać, i to nie byle jakie. Tak więc samoróbka nie musi oznaczać czegoś topornego. Przeciwnie, często produkcja wielkoseryjna jest grubymi nićmi szyta". Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Zwei Teile Essgeschirr,

russisch, datiert 1882. Unterschiedlich große Deckelbehälter aus innen verzinntem Kupfer mit seitlich vernieteten Halteösen. Auf den Deckeln jeweils russischer Doppeladler (bei einem Exemplar stark berieben) mit Datierung 1882" und 1896". Durchmesser 13 und 17 cm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information