Skocz do zawartości

H U B A L


acer

Rekomendowane odpowiedzi


Warto, a nawet trzeba obejrzeć :

Kino Polska

Tytuł: Hubal

Reżyser: Bohdan Poręba

Scenariusz: Jan Józef (wycofał Szczepański

Muzyka: Wojciech Kilar

Obsada: Ryszard Filipski, Małgorzata Potocka, Tadeusz Janczar, Stanisław Niwiński, Emil Karewicz

Gatunek: wojenny

Rok: 1973

Czas trwania: 126 min.

Producent: PANORAMA ZF

Kończy się kampania wrześniowa. Dowódca pułku, w którym służy major Henryk Dobrzański, rozwiązuje oddział. Oficer nie podporządkowuje się rozkazowi i z częścią żołnierzy rusza na odsiecz Warszawie. Kiedy dowiaduje się, że stolica padła, ślubuje, że nie złoży broni i będzie kontynuował walkę. Przyjmuje pseudonim „Hubal”. Jego kilkusetosobowy oddział działa na kielecczyźnie. Wiosną 1940 r. Niemcy podejmują działania zmierzające do jego likwidacji. „Hubal” ginie w walce.



W programie: 20:43 niedziela, 15.10.2006,
08:27 poniedziałek, 16.10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest film p o r u s z a j ą c y o tamtych wydarzeniach, kręcony w plenerach historycznych kieleczyzny -tam gdzie był HUBAL. W tych samych miejscach.
Jak słynna scena kiedy wmaszerowali do Kościoła w pełnym rynsztunku - Hubal wszedł ze swoimi ludźmi do tego samego Kościoła 33 lata wcześniej. Koło historii zatoczyło koło podczas realizacji filmu. W filmie grali ludzie - uczestnicy tamtych wydarzeń i pacyfikacji a sceny odtworzono ściśle według ich wspomnień i relacji - spędzanie ludzi do dołu i wrzucanie granatów.
Pomijając pewne kwestie techniczne rekonstrukcji pojazdów niemieckich o których nie warto wspominać, To jest piękny film, a Filipski miał zagrać Hubala fenomenalnie i tak sugestywnie, że niektóre starsze kobieciny ze wsi według opowieści na jego widok mundurze i na koniu w trakcie kręcenia scen - ż e g n a ł y się.........
To piękny film.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji komentarza przed emisją filmu wczoraj, Bodzio Poręba wyznał kilka ciekawych rzeczy - Władze z najwyższym trudem zaakceptowały Filipskiego jako kandydata do roli majora. Ponadto każdy z aktorów przed zdjęciami przeszedł trzymiesięczne przeszkolenie wojskowo-kawaleryjskie prowadzone przez przedwojennego oficera kawalerii WP.
Ostatnie sceny kiedy pod dom przyniesiono zwłoki majora - odgrywano pod tym samym nic nie zmienionym domem.
Jeden z najlepszych polskich filmów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o Erefie" Filipskiego nie wspominał? O Teatrze w Nowej Hucie też nie? O procesie Czeczotta tez nie?
Wszak w Hubalu" gra ekipa z Nowej Huty. Filipski, Niwiński, Kwinta (potem przeprosił za ten okres w swojej karierze),Kozak, Braszka. Coś mi sie nie chce wierzyć, że Filipski został z trudem został zaakceptowany. A może i na górze już mieli dosyć tego ponurego typa.
Anegdota z okresu. Poręba wita się ze wszystkimi. Ale do Kutza mówi: Panu ręki nie podam". Od kiedy to ch... ma ręce" spokojnie odpowiada Kazio.
Temat jest rozwojowy, ale tu nie miejsce na to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żeby się spierał, tylko napisałem co
Bodziu Poręba powiedział na tle sylwetki żołnierza WP w MWP :)

Dosłownie powiedział co napisałem. Mało tego, pokazał nawet do kamery dokument, w którym władze stwierdzają, że
obywatel Ryszard Filipski nie jest odpowiedni do roli Majora Dobrzańskiego ze względu na emploi" oraz że
odpowiedzialność za obsadę spada tylko i wyłącznie na Pana" [tzn. Porębę]. Dosłownie Bodek wyjął papier i pokazał do kamery.
Może i towarzystwo się znało, tzn. Niwiński [już świętej pamięci] Filipski i reszta. Ale była jeszcze Potocka, Karewicz, Janczar, Kujawski, Schmidt.
Nie żebym chciał prać brudy towarzysko układowe światka aktorskiego, ale film wyszedł ekstra a ja nie mam nic do ról Filipskiego czy Niwińskiego. To tylko Yorik moje zdanie :)

Znasz kulisy Hubala" - napisz, sam jestem ciekawy.Poważnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipski to swietny aktor filmowy o czym swiadczy to że gra w filmach do dzisiaj mimo ze nie ukrywa swoich lewicowych sympatii, no cóz a Kwincie nie pomoglo nawet kajanie sie za gre w N.Hucie - nie gra już nawet w bajkach dla dzieci

Czy bylby do przyjecia Emil Karewicz jako Hubal? - byc moze ,a S Mikulski ?? - wydaje się za miękki , Niemczyk w owych czasch grywal dla rezymu Honeckera i nie miał czasu na produkcje krajową

Więc kto lepiej zagrałby tą role ??? Czarek Pazura ? Boguś Linda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipski jak mówiono świetnie grał wysokich sam będąc kurduplem.
Co do jego rzekomego represjonowania w czasach komuny to smiech pusty ogarnia. Ludzie toż Czeczotta skazano w ustawionym procesie za karykaturę Filipskiego w Szpilkach" pt. Ryszard IV". Chodziło o przedstawienia w N. Hucie gdzie Filipski był dyrektorem, będące jednoczesnie seansami nienawiści. Facet ośmielił się skrytykować towarzysza Filipskiego. Jaką szopką był proces wspominał R.M. Groński.
Albo Filipskiego nie chcieli, bo był juz skompromitowany w środowisku filmowym i artystycznym, albo był to wynik gierek i przetasowań partyjnych. W tym okresie ekipa partyzantów" z Mietkiem ubekiem na czele odchodziła w niebyt historii. Skończyli się mocodawcy.
Filipski ofiarą systemu - słychać rechot historii.
I nie chodzi tu o brudy towarzysko układowe jak napisał acer. Z tym ponurym tandemem nikt uczciwy nie chciał po prostu mieć nic do czynienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Film świetny, udał się i Porębie i Filipskiemu. Ale z tego co słyszałem, to były spięcia na planie pomiędzu nimi a propos postaci Hubala. Ostatecznie wygrała koncepcja Filipskiego. Niezależnie od jego przekonań dobry aktor. Obecnie grywa też w serialach - Kryminalni", notabene także z Mikulskim.
Przypomnieć też trzeba Łomnickiego, które też służył reżimowi.
Dla mnie osobiście najlepszy film o wrześniu, a raczej o jego końcówce, obok I odcinka Polskich dróg" i Westerplatte".
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokomotywa nie mam reżimowej fobii, tylko nie lubię ponurych typów i jak ktoś z nich robi męczenników, bo to szczyt bezczelności. Filipski był tak przesladowany, ze aż z tego prześladowania był członkiem KW PZPR w Krakowie. Pewnie Bodzio Poręba myślał, że ludzie zapomnieli i przyschło.
Może im jeszcze odszkodowanie przyznają?
A do filmu Hubal". Bodzio sie postarał.
Zreszta miał dobry scenariusz Szczepańskiego i konsultanta. Ale cóż, jak wieść niesie ten film musiał zrobić represjonowany Poręba, bo zaden z rezyserów nie dostał zgody na jego nakręcenie (koncepcja nakrecenia filmu powstała dużo wcześniej).
P.S. Sprostowanie. Rysunek Czeczota o którym pisałem wyżej został zamieszczony w Literaturze" a nie w Szpilkach". Sorki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
JA JESTEM TYM TEMATEM ZAINTERESOWANY TYM BARDZIEJ, ŻE PISZE PRACE MAGISTERSKĄ DOTYCZĄCĄ HUBALA" I JEGO ODDZIAŁU. MAM KONTAKT Z HENRYKIEM SOBIERAJSKIM (WNUKIEM DOBRZAŃSKIEGO) I ANDRZEJEM DYDZYŃSKIM (KTÓRY TYM TEMATEM INTERESUJE SIĘ OK. 20 LAT).DOSZEDŁEM NAWET DO PEWNYCH CIEKAWYCH RZECZY Z ŻYCIORYSU HUBALA".CZY KTOŚ MOŻE WIE CO SIĘ DZIAŁO Z MAJOREM NA WIOSNĘ 1939 ROKU??JEŚLI KTOŚ JEST CIEKAW TO JESTEM DO DYSPOZYCJI.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o początki 110 pułku ułanów to polecam książkę prof. Tomasza Strzembosza o ppłk Jerzym Dombrowskim Łupaszce", który wtedy był dowódcą majora Dobrzańskiego.Bardzo ciekawe rzeczy można znaleźć.Np. Kiedy 110 pułk został rozwiązany.Kto i kiedy spalił Ostryń i Jeziory...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako czasopismo w którym można znaleźć wiele rzeczy dotąd nie publikowanych w Polsce na temat Hubala", polecam Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej".(od razu mówie,że był wydawany w Londynie i ciężko go dostać,w Łodzi jest na Uł ale ksero to kwestia marzeń. Ale w Lublinie można to marzenie spełnić).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie