Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich


Rekomendowane odpowiedzi

Podniosły temat?? Niewiele mogę dodać?

  • Może coś wcześniejszego.
  • Perełka! ?      Następne zdjęcie 17x11cm. mistrza Munza. Uczestnicy patrolu bojowego w dn. 8.III. do 21.III. 1935r. z życzeniami od Pułku dla Pana Marszałka Polski. Jak wiadomo nie zastano jubilata z wiadomych powodów. Na odwrocie zdjęcia, pamiątkowa dedykacja pisana ręką D-cy Pułku               p.płk. dypl.  Andrzeja Kunachowicza.  Pieczątka i podpis.

PU.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?? Prima

Mistrz, pieczątka, czy podpis dcy Pułku, miła i ważna rzecz dla Kolekcjonera. Ale to co można zidentyfikować ... bezcenne. Lewa część koszar widoczna, nawet kawałek  pułkowego kortu się załapał ? Są prawie na wybiegu z koszar. O, a gdzie pełny owsiak dla " Senatora" ? Wszyscy mają z przodu, u dowódcy pewnie niewidoczny , z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, boleo54 napisał:

 Niewiele mogę dodać?

Uzupełnię jeszcze co nieco o uczestnikach warty honorowej. Pierwszy, Józef Kogut ...

 Został przydzielony jako rekrut do 3 szwadronu 3 listopada 1934 roku. Po przysiędze w grudniu 1934 roku, w styczniu 1935 roku został powołany do szkoły podoficerskiej Pułku przy 1 szwadronie, który w tamtym roku był szwadronem szkolnym. Nauka trwała od stycznia do lipca 1935 roku. Może dlatego Józef Kogut nie pojechał w ramach plutonu honorowego Pułku, na uroczystości pogrzebowe marszałka Józefa Piłsudskiego, w maju 1935 roku w Warszawie.
Szkołę podoficerska ukończył pomyślnie w początku lipca z lokatą 20, z wynikiem dobrym, na 63 ułanów szkoły. Następnie wrócił  i pełnił dalszą służbę w macierzystym 3 szwadronie.W dniu święta pułkowego w dniu 10 lipca zostaje awansowany do stopnia starszego ułana . W święto pułkowe w lipcu 1936 roku kpr. Kogut uhonorowany Znakiem Pułku. tego roku w październiku zakończył służbę czynną.

kogut0.JPG

kogut 4.JPG

kogut2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, formoza58 napisał:

Jw.

Druga połowa się zawieruszyła. Tak mi się przy okazji mimo woli przypomnial " Killer" i pan Waldek z cargo ? 

kogut3.JPG

Widzę, ż ułana Koguta masz obstawionego pamiątkami? Pamiątki cenne, szkoda, że gdzieś zostały sponiewierane - ale są.?

Tak na marginesie: tylko my dwaj dorzucamy coś do wątku, a co reszta Jazłowiaków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lata obserwowałeś i byłeś jednym z tysięcy obserwujących trzy gigantyczne części wątku jazłowieckiego na innej stronie . I tutaj jest dokładnie tak samo. Ja przez lata kieruję się dewizą ze szwoleżerskiego sztandaru: " Tuum fac nec respicies finen". I czynię  ? I raduje się serducho, że w tym przypadku spojrzało do niego przeszło 45000 ludzi, zainteresowanych historią " Czternastki". I przez lata wrzucałem, co znalazłem, starając się, aby czytelne, często technicznie " dopieszczone" materiały mogły się przydać innym. Nagrodą bywało i bywa wiadomość na priv. Raczej nie z " darami", lecz prośbą o pomoc w znalezieniu choćby małego śladu Bliskich, którzy  w któryś latach przewinęli się przez Pułk.  A podziękowanie za pomoc i  choćby cieple świąteczne życzenia, w zupełności mi wystarczą.  I dalej będę tak czynił, czy w zacnym towarzystwie, czy też sam ? 

Teraz, boleo54 napisał:

Tak na marginesie: tylko my dwaj dorzucamy coś do wątku, a co reszta Jazłowiaków?

A reszta Jazłowiaków? W komplecie, siedzą weseli w siodłach w " Niebieskim Garnizonie" , aż Im szablimenty podskakują ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze słów kilka o drugim Jazłowiaku z warty honorowej w krypcie św. Leonarda w dniu 3 grudnia 1935 roku...

Tadeusz Guzik przybył do służby czynnej w Pułku min. z Józefem Kogutem  3 listopada 1934 roku, w szeregi 1 szwadronu. 1 lutego 1935 roku przystąpił do nauki w pułkowej szkole podoficerskiej przy 1 szwadronie. 22 czerwca odbył się bieg patrolowy dla ułanów elewów pułkowej szkoły podoficerskiej i brygadowej szkoły podoficerskiej CKM. Starszy ułan Guzik zajął w nim 31 miejsce na 87 uczestników. W początku lipca ukończył szkołę w wynikiem dobrym, z lokatą 22 na 63. Na kaprala awansował 19 marca 1936 roku i w tymże roku podczas święta pułkowego otrzymuje Znak Pułkowy. Powinien wyjść do cywila w pażdzierniku, ale zostaje prawdopodobnie  na podoficera nadterminowego. Wskazuje na to jedno z podkoloryzowanych zdjęć, przedstawiające kpr. Tadeusza Guzika w podoficerskich szaserach.

Na zdjęciu nr. 1 st. uł. Guzik przed katedrą wawelską pamiętnego 3 grudnia 1935 roku. Na zdjęciu nr.2  jako kapral w 1936 roku.

guzik0.JPG

guzik kpr.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2021 o 11:14, boleo54 napisał:

Podniosły temat?? Niewiele mogę dodać?

  • Może coś wcześniejszego.
  • Perełka! ?      Następne zdjęcie 17x11cm. mistrza Munza. Uczestnicy patrolu bojowego w dn. 8.III. do 21.III. 1935r. z życzeniami od Pułku dla Pana Marszałka Polski. Jak wiadomo nie zastano jubilata z wiadomych powodów. Na odwrocie zdjęcia, pamiątkowa dedykacja pisana ręką D-cy Pułku               p.płk. dypl.  Andrzeja Kunachowicza.  Pieczątka i podpis.

PU.jpg

Tak Pułk żegnał  na terenie koszar na Jalowcu odchodzący do Warszawy patrol...

ra pozegnanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo? Piękne uzupełnienie do zdjęcia. Widać jak w szczególny sposób Pułk odprawiał Patrol. Jest jeszcze kilka zdjęć z przejazdu Patrolu, zdjęcia z trasy.

Nic dziwnego, że pamiątkową dedykację na zdjęciu napisał i podpisał sam Dowódca pułku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo. Zbliża się rocznica ważnego wydarzenia w historii 14PUJ. Środowiska związane z Pułkiem ułanów Jazłowieckich na pewno zechcą to wydarzenie uczcić w szczególny sposób. Jako kolekcjoner i pasjonat 14PUJ, pragnę do tego wydarzenia dołożyć małą cegiełkę. W Albumie jaki opracowałem i wydałem, na str.6 zawarłem sentencję odnoszącą się do tej rocznicy. Natomiast w rozdziale V pkt.1 załączone są zdjęcia dokumentujące to wydarzenie. Dodam tylko, że oryginały tych zdjęć znajdują się w moich zbiorach.

61.jpg

137.jpg

138.jpg

139.jpg

140.jpg

141.jpg

142.jpg

143.jpg

144.jpg

145.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?Oo, Leonie, jeszcze sporo czasu do rocznicowego " kochelberga" za Pułk. Ale kiedy nadejdzie ten czas, chętnie dołożę do kompletu resztę brakujących zdjęć z uroczystości na Siwej Polanie.

A póki co, karnawał za progiem, więc  kilka słów, jak onegdaj  bywało. I co się przytrafiło młodemu, pięknemu i romantycznemu porucznikowi Pułku ? ... 

Ułan jazłowiecki.JPG

Edytowane przez formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie rocznicy, co miałem to dałem. Mogę dołożyć jeszcze zdjęcie dekoracji Sztandaru 1 PUK, na tej samej uroczystości, zrobione przez Warszawską Agencję Fotograficzną. A jak przyjdzie czas rocznicy i na forum zrobi się tłoczno, będę tylko czytał i przeglądał.

146.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, boleo54 napisał:

A jak przyjdzie czas rocznicy i na forum zrobi się tłoczno, będę tylko czytał i przeglądał.

I na pewno się nie zawiedziesz ? 

Odnośnie zamieszczonego momentu uhonorowania sztandaru braterskiego 1 Pułku Ulanów Krechowieckich warto dodać dla nie wtajemniczonych, że w dalszym planie za sztandarem, konno, stoi ppłk. Konstanty Plisowski. Nasz kochany, trydziesto kilkuletni  " Stary Plis".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, formoza58 napisał:

I na pewno się nie zawiedziesz ? 

Odnośnie zamieszczonego momentu uhonorowania sztandaru braterskiego 1 Pułku Ulanów Krechowieckich warto dodać dla nie wtajemniczonych, że w dalszym planie za sztandarem, konno, stoi ppłk. Konstanty Plisowski. Nasz kochany, trydziesto kilkuletni  " Stary Plis".

Chyba, pułkownik, z tego co wiadomo, awansował z majora na pułkownika z pominięciem p.płk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zmieniono obchody święta pułkowego z grudniowego ziąbu na lipiec, bywało, że popadło na upał. Wtedy oficerowie występowali w " gali", natomiast reszta Pułku występowała skromniej, ale praktyczniej, w bluzach letnich. I to również tyczyło plutonu trębaczy. Jak tutaj , podczas święta w 1927 roku, kiedy Pułk defilował wtedy w szyku pieszym.

pl treb.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, formoza58 napisał:

Kiedy zmieniono obchody święta pułkowego z grudniowego ziąbu na lipiec, bywało, że popadło na upał. Wtedy oficerowie występowali w " gali", natomiast reszta Pułku występowała skromniej, ale praktyczniej, w bluzach letnich. I to również tyczyło plutonu trębaczy. Jak tutaj , podczas święta w 1927 roku, kiedy Pułk defilował wtedy w szyku pieszym.

pl treb.JPG

I  święto pułkowe w upalny lipiec 1927 roku.

Podczas obiadu w cieniu i chłodku  ujeżdżalni krytej nr.1 widoczni ułani w bluzach letnich, oficerowie w " gali"...

u sw 27r0.JPG

u sw 27r1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jw.

A tutaj komplet Gości Honorowych i oficerów w " gali". Same znane twarze ? Na  pierwszym kadrze siedzi mjr. Piotr Massalski, mjr. Kazimierz Plisowski,, mjr. Ryszard Garniewicz. Na drugim stoją min.  " Kocio" i " Stary Plis". Między paniami w swoim delikatnym siadzie " Filka". .. .

u sw 1.JPG

u sw2.JPG

u sw3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pierwszy raz widzę ? ?

Na pierwszym prawdopodobnie święto pułkowe w 1933 roku. Od lewej pierwszy zca Pułku mjr. dypl. Jerzy II Zaleski, pierwszy od prawej ppłk. dypl. Andrzej Kunachowicz. Porucznik z adiutanckimi sznurami wygląda na por. Tadeusza Płoskiego. On miał KW .

Portret porucznika... Wygląda na to, że prezentowany zbiór pochodzi z lat 1929 i zakończy się w sierpniu 1937 roku.

Tutaj prawdopodobnie por. E. Brandt na " Senatorze", ale nie jako dca patrolu imieninowego w marcu 1935 roku. Ułani z korpusówkami szkoły podoficerskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie