Skocz do zawartości

do czego to służyło w WP?


Rekomendowane odpowiedzi

i tył-tu i na innych miejscach obiektu widac resztki polskiej khaki a czasem minii...z tej strony widać też uszka do szelek-plecak?moje pytanie-co to za diabelstwo jest-pojemnik na zupę?a jak tak to czy tylk ow wojskach sanitarnych to było używane czy to jakiś standardowy nasz wojskowy termos pre 39?zachowały się jakieś fotki takiego sprzętu z epoki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lutowany...więc myśle że nie do stawiania nad ogniem-anie nie do wysokich temperatur-a poza tm od dołu ma piekną farbe a tak byłby choc troszke okopcony-poza tym ma uchwyty do noszenia na plecach...po wstawieniu nad ogień spaliłyby się więc gotowanie w warunkach polowych i wszystko co ma związek z temperatuyrą odpada...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarek, a czy możesz dać foto tej zbiornika od góry, mam pewne przypuszczenia.
Aha, jeszcze jedno, czy ktoś wie coś na temat tego wzoru zastrzeżonego...
Nie wygląda mi to na sprzęt medyczny.
Uwaga! Jesteśmy na tropie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto góra-po lewej stronie ma jakiś taki mały pipek-też miedziany-ale on mógł równie dobrze być po wojnie dodany-tego nie wiem-przez pana który trzymał w tym benzynę-do teraz jedzie nią ze środka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Czarek
Ale czy ten pojemnik ma korek odkręcany na gwint, czy też wpychany, ma resztki jakiejś uszczelki ?
Ten pipek to jakiś króciec ? Może odpowietrznik ? Ze zdjęcia nie widać, czy jest on wlutowany fabrycznie, czy też to przeróbka-samoróbka.
Pytanie: Pipek ma przedłużenie w zbiorniku i ile ?
Nie należy się sugerować, że uszka służyły komuś do niesienia na plecach, może tylko służyły do zawieszenia.
Po za tym nadal zagadka...
P.S. Możesz dać zbliżenie znaku nad wzorem zastrzeżonym - mro jakieś logo producenta ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wyczuwam rozmiarow. Czy to nie jest termos na zarcie dla malych oddzialow albo cos innego tylko co? Temperatury nie musialyby byc wysokie (max 100 stopni) a zakretka robi wrazenie hermetycznej. Calosc w takim wypadku szla do drewnianej skrzynki ze sloma jako uszczelnienie i rurka mogla sluzyc do wyciagniecia powietrza. A moze ina odwyrtke dla utrzymania zimna. Hmmmm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w bocznekj sciance na dole od środka znalazłem takie coś-zalutowane z zewnatrz...tak myśleczy to nie był jakiś termos na picie-z kranikiem wkręconym w to miejsce...albo opryskiwacz p.chemiczny jakiś plecakowy-do dezynfekcji albo coś i tu wychodził przewód...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zdjęcie od dołu...tak sobie pomyślałem że pipek mógł być wejściem do nabicia powietrza albo coś do opryskiwacza,ale z drugiej strony ciśnienie wywaliłoby zamknięcie zaraz,a nie ma nic co by go przytrzymywalo ani nic co by wskazywało na to że takie elementy były-więc moja teoria z opryskiwaczem chyba pada...no chyba że jakas mała ręczna pompka i wtedy taki zbiorniczek jak najbardziej,a pipek jako odpowietrzenie zeby ładnie się pompowało...ale to tylko takie moje wymysły...a Wy co powiecie teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pipek nie jest samoróbką, dobrze Czarek, że zrobiłes to zdjęcie od wewnątrz. Nie jest możliwe wlutować od zewnątrz pipka, a potem obrobić od wewnątrz, żeby był na równo. Musiał być wlutowany i obrobiony przed przylutowaniem pokrywy. W takim razie jest fabryczny i pełnił rolę odpowietrznika do...
Jest coraz ciekawiej, mam swoje przypuszczenia, ale może ktoś inny bardziej fachowo się na ten temat wypowie.
Pozdrowienia
Cwaniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie na wydanie-trzeba było kupowac jak na allegro pan co sprzedawał 10 razy nie mógł sprzedać -chciał 100 ale nikt nie chciał i dopiero za 50 ja się zlitowałem...a jak coś wpadnie do Czarkowego domku i w moje łapki to już stąd nie wychodzi:)ale wciaż czekamy na rozwiązanie zagadki...takie w 100%pewne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie