Jump to content

Czy to ringstand?


Recommended Posts

Idea podobna. Ale niektorzy twierdzą że to miało być nawet na jakieś działko. Ale miejsca skąpo, może jednak tylko ckm? Jest to jedno z 4 poniemieckich (ale z której wojny?) stanowisk koło Jabłonny. I jedyne tego typu, pozostałe są w kształcie litery U.

Za nagrodę dziękuję, nie skorzystam.
Link to comment
Share on other sites

Gratuluję, rzeczywiście jest to obiekt z Wału Wiślanego na wysokości Jabłonnej, to moja tradycyjna trasa rowerowa i kilka razy w tygodniu muszę przeskakiwać te betony.
Co do nagrody, to Przemkowi będzie smutno... :-)
Link to comment
Share on other sites

Od ubiegłego roku trwa umacnianie Wału Wiślanego, wiercone są w nim głębokie na kilka metrów otwory zalewane następnie betonem, co ma tworzyć palisadę wzmacniajacą wał. Na szczycie układana jest kostka. A co to ma do ringstanda? Otóż być może niedługo maszyny zbliżą się do tego obiektu i jak myślicie, co się z nim stanie? Nie twierdzę, że zostanie zniszczony, ale na pewno nie zostanie na swoim miejscu.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Danieloff, czy sądzisz, że naprawianie wału zajdzie aż tak daleko?. Z drugiej strony czasami ciekawe drobiazgi wychodziły jak zrywali pierwsze warstwy ziemi :-). Ale ringstandu szkoda będzie...
Link to comment
Share on other sites

Tego nie wiem, na razie jakby wstrzymali roboty, ale prędzej czy później pewnie pociagną tą wyłożoną kostką ścieżkę na szcycie wału do Jabłonnej. Rzeczywiście, jak zerwali wierzchnią warstwę to wyszła masa łusek, głównie stalowych do mosina i mausera, można było zbierać bez wykrywki. A ringstanda możnaby przenieść na któreś ze strzezonych osiedli, fajnie byłoby mieć pod blokiem ochronę czuwajacą w ringu, he,he.
Link to comment
Share on other sites

Witaj, dobry pomysł. Albo wykorzystać jako dekorację ogródków piwnych na Tarchominie :-). Jeszcze niedawno nad wejściem do Szuwarka" wisiał radziecki hełmik (znaleziony raczej na wale), ale ktoś sobie go pożyczył. To fakt, jak zaczynali prace, to wyszła niezliczona ilość łusek... Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Nie są to ringstandy. Są to najprawdopodobniej stanowiska na KM z 1 wojny światowej - figurowały juz w polskiej ewidencji przed 2 wojną światową. A więc - przodkowie" ringstandów! Zauważcie, że prawie identyczne w formie stanowiska ziemne Niemcy stosowali w fortyfikacji polowej w czasie 2 w.ś.
Link to comment
Share on other sites

OK, dzięki, zastanawiałem się też nad tym, czy nie jest to po prostu pozostałość kolektora ściekowego, jakich sporo jest na i przy wale wiślanym. A co do budowy tego stanowiska - czyli jest to tylko betonowa powierzchniowa wylewka w kształcie okregu, a nie zwarty cylinder"?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information