Skocz do zawartości

Czy sanitariusz mógł posiadać broń osobistą ?


Rekomendowane odpowiedzi

Mój dziadek podczas mobilizacji również został sanitariuszem na zasadzie, masz dodatkowo torbę sanitarną i bedziesz opatrywał rany .
Karabin zabrali mu dopiero Rosjanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem:

Co na plecach mają Ci żołnierze ? Nie są to tornistry bo szelki nie są przypięte do ładownic. Plecaki ?

Jeśli sanitariusz miał nosić tornister to co robił z szelkami, jeśli jak na tym zdjęciu nie nosił ładownic ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Wracając do tematu:

http://www.odkrywca.com/forum_pics/picsforum16/odwrot_21pp_z_rejonu_gruduska_do_modlina.jpg

Noszowi odciążeni, patrolowi (?) z tornistrami, bez ładownic. Szelki przy plecaku wydają się zwisac luźno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanitariusze WH nosili pistolety [przynajmniej w 1945 r. - mam kontakt korespondencyjny z jednym niemieckim eks-spadochroniarzem, który był sanitariuszem w 9. FJD - napisał mi, że nosił].

Pozdrawiam
Leuthen

PS Eks-oficer Wehrmachtu - Erich Mende - twierdzi w swych wspomnieniach, że na początku kampanii wrześniowej polscy żołnierze ostrzelali 2 sanitariuszy z jego kompanii pomimo widocznych z daleka białych opasek z czerwonym krzyżem" [dla jasności - wspomnienia wydane wiele lat po wojnie - czyli tzw. goebbelsowska propaganda odpada].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieccy sanitariusze nosili broń krótką (według regulaminu?), bo inniejsza nie była im potrzebna. W końcu mieli nosić rannych, a nie walczyć. W sytuacji zagrożenia życia swego, lub rannego do obrony w zupełności wystarczał pistolet.

Pewne odstepstwa od regulaminu były na froncie wschodnim, gdzie Rosjanie nie liczyli się z żadnymi konwencjami, czy prawami. Widziałem już parę fotek sanitariuszy niemieckich z karabinami, jednak tylko z frontu wschodniego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol sanitarny składał się z 2 sekcji noszowych po 3 żolnierzy, przy czym dowódcą całego oddziału był podoficer (conajmniej)- dowódca pierwszej sekcji, drugą sekcją dowodził st. sanitariusz conajmniej. W skład patrolu wchodził jeszcze aboryta" od podwody, na którą rannych wrzucali.

Wszyscy oni są sanitariuszami, a broń krótką powinien posiadać dowódca patrolu, może drugi", aboryta" - standardowo - kb. A co z noszowymi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Piechoty Kryski-Karskiego
Drużyna d-cy komp. strzeleckiej skadała się z:

trębacz, d-ca pocztu
2 obserwatorów
4 gońców
d-ca sekcji sanitarnej i 1 patrolu + 2 noszowych + nosze
d-ca 2 patrolu + 2 noszowych + nosze

Etat: 3 podoficerów, 10 szeregowych
Uzbrojenie: 7 karabinów (kb), 6 pistoletów
Wygląda na to iż każdy z żołnierzy miał broń.
Teraz trzeba przyporzadkować każdemu broń i będzie jasne ;)

np.- broń krótka [6 sztuk]- 4 noszowych + d-cy patroli sanitarnych. Tak ja to widzę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze: sanitariusz: torba sanitarna (były 2 typy zawartości: noszowych i podoficerska) opaska z czerwonym krzyżem, nosze (na jedną sekcję), przyrządy do czyszczenia noszy, zamiast przyrządów do czyszcznia broni, dodatkowe opatrunki osobiste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie