Jump to content

2 Pułk Strzelców Podhalańskich


Recommended Posts

Szukam szlaku bojowego jaki przeszedł mój dziadek. Posiadał przydział 2 Pułk Strzelców Podhalańskich 4 Baon, dowodzony przez ppłk dypl. Stefana Szlaszewskiego. Pułk ten wszedł w skład 22 Dywizji Piechoty Górskiej(armia Kraków"). Ponieważ babcia mówiła mi, że był dobrym strzelcem i ponoć był celowniczym CKM-u, prawdopodobnym jest że w ramach tej dywizjii mógł znaleźć się w 102 Kompanii Karabinów Maszynowych i Broni Towarzyszącej dowodzonej przez por. Franciszek Urbuś, stworzonej właśnie na bazie żołnierzy z 2 psph z Sanoka. Według danych z internetu, w dniu 3 września 1939 pułk wraz z całą 22. Dywizją Piechoty Górskiej zajął pozycje obronne w rejonie Olkusza na linii Klucze – Bolesław. Następnie w nocy 4 września wykonali odwrót przez Wolbrom, Działoszyce, Skalbmierz nad rzekę Nidę. Pierwszą walkę stoczyli pod Mękarzowicami na rzęką Nidą 7 września 1939.
Dziadek zginął 23 września 1939 roku w m. Chorążanka, gm. Majdan Górny, pow. Tomaszów Lubelski. Data wskazuje, że zginął w czsie II bitwy Tomaszowskiej.
Poszukuję wszelkich informacji dotyczących szlaku bojowego dziadka. Być może ktoś dysponuje fotografiami tych żołnierzy, bądź też innymi pamiątkami.
Dopiero rozpocząłem poszukiwania, liczę na pomoc fachowców.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

refleksja na szybko: to że był celowniczym ckm niekoniecznie musi oznaczać że mógł znaleźć się w 102 Kompanii Karabinów Maszynowych i Broni Towarzyszącej, równie dobrze przecież mógł być w którejś z pułkowych kompani ckm ... o 2psp jest sporo literatury, postaram się podrzucić Ci wykaz literatury ...
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information