Jump to content

Biedki


Recommended Posts

Myślę, że polska rekonstrukcja (w mojej osobie) dojrzała już do podjęcia prac nad odtworzeniem biedki.
Jednakowoż jako iż w tym temacie poruszam się trochę po omacku proszę Was o pomoc i poratowanie Waszą wiedzą, zdjęciami, tekstem, etc.
Od razu chcę tez zaznaczyć, że to poważny pomysł, który ma się skończyć realnymi wynikami :)
A teraz trochę szczegółów.
Jako iż odtwarzam głównie 1939 roku, ale również i 1920 interesują mnie przede wszystkim te biedki, które jako „uniwersalne” mógłbym wykorzystać w tym i w tym okresie (czy takowe były?).
Chodzi oczywiście o biedki przejęte przez Polskę po I wojnie światowej.
Precyzując jeszcze bardziej interesują mnie wszelkie biedki przede wszystkim amunicyjne (np. biedka amunicyjna plutonu piechoty z 1939 roku) oraz wszelkie biedki pod CKM.
Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam, Mariusz GH „Patria”

Ps. Temat jest oczywiście długi i pierwsze efekty będzie pewnie można oglądać dopiero na przyszły rok, ale myślę że warto, chociażby dlatego, że biedki to przecież podstawowy sprzęt WP.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply
Mariusz widziałeś ten temat:

http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=95186#95186

trzeba by kogoś dorwać z Instrukcją taborową" z 1930 bo tam zapewne jest trochę o tym (w necie nie ma dostępnej w pełnym wersji) - się rozeznam wśród znajomych, a może Gebhardt ma?
Link to comment
Share on other sites

Zeby pasowało i tu - i tu" to chyba tylko biedka ypu rosyjskiego" (masz rysunek z Instrukcji taborowej" w watku o biedkach) Nic tam wiecej, procz danych technicznych i lakonicznego opisu nie znajdziesz (pewnie da sie odtworzyc jeszcze uprząż). Jak sie bedziesz upieral to ci zeskanuje odnosne fragmenty..
Link to comment
Share on other sites

Od przeczytania powyższego wątku właśnie zacząłem :)
Adamie, poproszę o stosowne skany.
Biedka po skończeniu być może będzie stacjonowała" w muzeum pojazdów konnych, gdzie będzie można ją dotknąć i pomierzyć (gdyby ktoś chciał zrobić sobie kolejny egzemplarz).
Link to comment
Share on other sites

Przynajmniej oficjalnie juz w 1937 tych biedek (rosyjskich)nie bylo na stanie WP. Mogly sie zachowac raczej tylko poszczegolne egzemplarze 'muzealne'. Znowu w instrukcji z 1930 nie bedzie typowej w 1939 biedki wz 33 (ktora wystepowala w wersjach plutonowa, amunicyjna, pod ckm i pod mozdzierz) - chyba ze byly pozniejsze dodatki do instrukcji. Niestety instrukcji w oryginale nie mam. Jezeli mialbym robic osobiscie, to tylko wz 33 ale w koncu nie ja robie! A na rok 1920 to rzeczywiscie rosyjska chyba najlepszy wybor.

Co do biedek wz 33 to poluje na rysunki, jak dotad bez skutku. Mam wlasne opracowanie na podstawie zawilej geometrii na ktorym przynajmniej sa ogolne wymiary. Daj znac na priva jezeli zdecydujesz sie na budowe tej biedki.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Egzemplarz biedki wz.33 pod ckm wz.30 jest podobno w Muzeum Śląskim w Katowicach. Niestety nie wybrałem się tam.
Też chodzi mi po głowie jej budowa do rekonstrukcji ale nie mam planów. Gdyby ktoś mógł pomóc to chetnie skorzystam.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Wielkie dzięki !!!
Co do Śląska natomiast to oczywiście wiem o tamtejszej biedce, ale niestety przez dłuższy czas nie będę miał możliwości odwiedzenia tego zakątku naszego kraju :(

Pozdrawiam, Mariusz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Czy ktoś orientuje się może czy skrzynia na materiały taborowe była mocowana do trzech wzdłużnic w ramie, czy tylko do środkowej?
Z jednej strony analizując zdjęcia widzę, że boki nie pokrywają się ze skrajnymi belkami ramy, ale z drugiej strony raczej dziwne jest przykręcenie przedniej skrzyni tylko do jednej kantówki (i oczywiście do skrzyni głównej).

Pzdr., Mariusz

Ps. Czy ktoś posiada zdjęcia spodu biedki, na których widać szczegóły konstrukcji?
Link to comment
Share on other sites

MAB - zajrzyj do watku o opancerzonych transporterach WH w 1939 na tym Forum. Jest tam zdjecie kolumny czolgow po srodku drogi, po (naszej) prawej stronie kolumny daje gazu bodajze pan Guderian w SdKfz 251/6 a po lewej lezy wywrocona biedka. Mam jesze jakies, jak pamiec dopisze to podrzuce w poniedzialek.
Link to comment
Share on other sites

Załaczam zdjęcie odbudowy podwiozia Biedki wz.33, za pare dni zamieszcze równierz zdjecia szczegułów mocowania skrzyni przedniej.

Polecam równierz do obejrzenia pierwszą cześć filmu o przekazaniu Biedki w Cieszynie

http://pl.youtube.com/watch?v=N69_G957WBE

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information