Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

wojt13

Działko piechty kal. 47mm Pocisk"

Recommended Posts

witam szanownych kolegow , jak w temacie prosze o wiadomosci, zdjecia , z góry dziekuje wojt

Share this post


Link to post
Share on other sites
witam

udało mi się znaleść jeszcze to

TKD
Pojazd TKD to działo samobieżne bazujące na modelu TK-3. Zostało wyprodukowane w 1932 roku. Jako uzbrojenie testowano francuskie działo 37mm Puteaux oraz brytyjski Vickers 47mm, ale ostatecznie uzbrojono je w polskie działo wz. 25 kal. 47mm Pocisk. W TKD wzmocniono zawieszenie i poszerzono gąsienice oraz zdemontowano górną część kadłuba. Wyprodukowano tylko cztery TKD i skierowano je do plutonu doświadczalnego. Czołg nie trafił jednak do seryjnej produkcji, gdyż nie spełniał stawianych wymagań. Prace nad działem samobieżnym trwały do roku 1935, kiedy to wobec wzrastającego zagrożenia ze strony Niemiec podjęto próby uzbrojenia tankietki w działo 20mm.


a zdjęcie tego jest na stronie

http://www.1939.pl/uzbrojenie/polskie/pojazdy/tk/

Arek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powracając jeszcze do działu wojskowego trzeba dodać, iż w pewnym czasie powstał projekt produkcji specjalnych działek dla piechoty. W tym celu został zaangażowany inż. Regla a dawnego arsenału austriackiego. Wykonał on projekt działka kal. 47 mm. Nasza zapalnikownia po licznych próbach zmniejszyła jego pierwotny ciężar dostosowując się w tym do wymagań Ministerstwa Spraw Wojskowych. Działko to było rozbierane na części i bardzo szybko dawało się złożyć.
Podczas wizyty w naszej fabryce króla Hedżasu było mu ono demonstrowane i bardzo mu się podobało. W rezultacie nawet jeździł z nim do Arabii brygadzista narzędziowni, Sterżysko.

Bronisław Dziubek, Zaczynałem u Lilpopa, Książka i Wiedza, Warszawa 1969, s. 160.

Share this post


Link to post
Share on other sites
tytułem uzupełnienia do postu kolegi
wojt13 (102 / 18) 2006-03-13 20:34:00:
Kończąc historię pierwszej polskiej konstrukcji artyleryjskiej warto wspomnieć o jej wersji rozwojowej. W 1934 r zaczęto rozważać możliwość wyposażenia posiadanych czołgów typu Vickers w sprzęt artyleryjski o lepszych właściwościach."
|
|
V
Jeszcze w kwietniu 1934 r. Sztab Główny polecił Departamentom Technicznemu i Uzbrojenia MSWojsk. zbadanie możliwości zamontowania w czołgu lekkim bądź działka piechoty 55 mm, bądź ulepszonego modelu działka „Pocisk” 47 mm, jednak prace te nie mogły przynieść pożądanych efektów. Jak już wspomniano, działko 55 mm było za duże, a parametry działka „Pocisk” 47 mm z długą lufą prawdopodobnie byłyby nawet gorsze niż działka Vickersa tego samego kalibru.
Nowy model działka „Pocisk” w niektórych dokumentach określany jest bowiem jako „1.65/400”, co wskazywałoby, że miał strzelać pociskami o masie 1,65 kg z prędkością początkową 400 m/s (niższą niż prędkość początkowa pocisków działka czołgowego Vickers E). Program wstępnych prób balistycznych tej broni opracował inż. Edmund Röggla 30.08.1934 r., jednakże nie wiadomo czy został on w ogóle wykonany, bowiem 20.08.1934 r. przedstawił on projekt innego działka. Zostało ono określone jako 47 mm działko
czołgowe 1.84/530."

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information