Skocz do zawartości

Polskie schrony


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 521
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

WITAM.
Malpa masz rację na zdjęciu widać część uszkodzoną tego schronu i wyrzutnię , tak więc kolejne zdjęcie(schron) został zidentyfikowany.
A oto kolejne zdjęcie z Ebeya które kiedyś tam udało mi się wypatrzeć.Schron oczywiście nie Polski (może linia Mołotowa) ale za to kopuła pancerna Polska .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey schron ten sam ale który to wg. mapki Chudzina bo do żadnego mi nie pasuje

a tu Lepak w całej okazałości :))

P.S. Chudzin odwalił kawał dobrej roboty ale nie ma niestety na niej (mapce wszystkich schronów z Nowogrodu) zaraz dam współczesną fotę schronu który był na wschód między nr 5 i 6 na skraju obecnego lasu w tym ząbku" na mapce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą numeracją zawsze będzie problem do momentu dokonania rzetelnych prac terenowych poprzedzonych setkami godzin spędzonyc przy czytaniu opracowań tematu dotyczących.

Np. w Nowogrodzie wg. żródeł Polish Institute and Sikorski Museum w Londynie wg opracowania naczelnego inżyniera SGO Narew schronów na tym odcinku miało by być 14 ale na mapce z tegoż muzeum jest ich 16. Prowadzone przez mojego kolegę wieloletnie udokumentowane prace pokazują niezbicie, że było ich a nie miało" być aż 22 i 3 wylane płyty fundamentowe w odcinku zachodnim przez moje oko osobiście zarejestrowane. Tylko po czterech z nich nie ma obecnie ani śladu, 5 jest całych reszta w mniejszej lub większej ruinie.

Na odcinku Łomża schronów jest 6 w tym jeden urban wybudowany do strzelnic. Jeden w stanie idelanie zachowanym łącznie z pancerzami strzelnic, drzwiami etc. po prostu wzór konspekt niestety na prywatnej posesji z właścicielem o charakterze psa ogrodnika"

Po carskie forty w Piątnicy otrzymały 12 schronów żelbetonowych lekkich do prowadzenia ognia z rkm-u, wszystkie zachowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne od którego się liczy bo każdy przyjmuje odrębną numerację lub bez niej, np. w pamiętnikach puł. Stanka dowódcy 33 pp z obrony odcinka Łomża - Nowgród w numeracji schronów podawanej w opisach przez niego jest taka niekonsekwencja że nie da się jednoznacznie ustalić wszystkich numerów schronów nadanych przez GISZ, ale generalnie fundamenty są od Jankowa a reszta schronów do wspomianego miejsca gdzie kończył się odcinek Nowgród w skład którego wchodził odcinek łącznikowy Szablak - Matwica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki pochodzą z niemieckiej strony internetowej poświęconej kampani w Polsce.Oni to Niemcy.Jeśli fotki pochodziłyby z polskiej książki i były podpisane Mława" tak bym napisał.Nie spotkałem się wcześniej z nimi więc zamieściłem jako ciekawostkę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie