Jump to content

Polskie schrony


Recommended Posts

  • Replies 521
  • Created
  • Last Reply
Ten sam,czy nie ten sam ?Trudno powiedzieć.Faktycznie zdjęcie przedstawia prawdopodobnie worki z piaskiem wokół niezamontowanej kopuły,a to przemawiałoby za schronem polskim albo ruskim z Linii Mołotowa.Zapraszam do dyskusji.
Link to comment
Share on other sites

O! To z jakiegoś filmu? To już trzecia fotka tego SCHRONU, ponoć z Modlina. Charakterystyczne maskowanie, dłamany fragment okapu i czarne naroże (ciekawe że na późniejszym zdjęciu - nie ma już maskowania - nie ma juz i czarnego naroza...). Dla porządku nie będę wrzucał poprzednich zdjęć, powinny być gdzieś w poprzednim wątku.
Link to comment
Share on other sites

Nie widać przelotni, bo jest zasłonięta. Zdjęcie jest z przedpola. Co do reszty to się nie zgodzę. Uszy są właśnie małe... jakiego skosu? Cień też przecież widać, okap jest wyraźny! Strop cieńki - już były takie zdjęcia z Cieszyna.
Link to comment
Share on other sites

Do Chudzina. Zdjęcie faktycznie wygląda na urbana,ale należy podkreślić,że rosjanie mieli schrony bardzo podobne do naszych urbanów.Kiedyś na forum była fotka takiego schronu.Sprawa więc wg.mnie nie jest jednoznaczna szczególnie ,że zdjecie jest robione z pewnej odległości.
Link to comment
Share on other sites

Witam

Pozwoliłem sobie zrobić powiększenie. Istotnie zdjęcie jest zrobione od strony przdpola po skosie. Widać małe uszy, a kupka ziemi z lewej została przygotowana do podsypania ściany przed którą leży. Lewe uszko ledwie widocze a prawe rzuca niewielki cień na ścianę.

pozdro
Mathew

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie 2 pierwsze zdjęcia Kolegi Bodzia nie przedstawiaja fortów z Węgierskiej Górki. Te które penetrowałem miały otwory stropowe pozbawione wystających elementów zbrojenia. Na zdjęciu otwór w stropie fortu Waligóra.

pozdro
Mathew

Link to comment
Share on other sites

faktycznie na zdjęciach Mathewa nie widac prętów zbrojeniowych,ale tamto zdjęcie ma ponad 60 lat.Może po prostu te pręty nie dotrwały do naszych czasów. jeżeli jednak to nie Wegierska Górka to co to u licha jest???????????????
Link to comment
Share on other sites

Podobnie wyglądają otwory stropowe w fortach Krzyżowej. Są w miarę regularne i też nie mają prętów. Wątpię żeby ktoś je zpiłował po wojnie.

Oczywiście nie wiem jak wyglądały otwory w forcie Wędrowiec bo zabudowali go wieżyczką. Podobnie sprawa wygląda z fortem Włóczęga na którym zbudowano dom. No i zniszczenia na drugim zdjęciu nie pokrywają się z tym co widać dzisiaj.

Mathew

Link to comment
Share on other sites

Mathew.To archiwalne zdjecie które bodziu zamieścił jako pierwsze w tym wątku to właśnie Włóczęga.Porównaj to zdjęcie z jego schematem.Jest takowy na stronie Forty Kraków.Schron jak wiesz jest zabudowany ,więc jeżeli to drugie zdjęcie jest też z niego to nie ma żadnej możliwości sprawdzenia otworu na kopułę.
Jeżeli chciałbyś podyskutować o schronach to napisz do mnie.Też siedzę w tym temacie. jprzybylo@neostrada.pl
Link to comment
Share on other sites

Nie załamujcie mnie, was dziwi to żę ktoś mógł poodcinać pręty? Jesienią widziałem na Linii Mołotowa" całą kupkę takich pręcików, odcinali wszystkie co nie miało nóg i nie mogło uciec.

Poza tym mogli je obciąć dla samego bezpieczeństwa. Zresztą wystarczy pojechać i porównać widok na przedpole :-)
Link to comment
Share on other sites

Chudzin.Mówisz żeby porównać widok na przedpole.Jeżeli to jest Włóczęga a on mi najbardziej pasuje to lepiej go teraz omijać z daleka.Właściciel jest dość niesympatyczny i mogą być delikatnie mówiąc problemy.
Link to comment
Share on other sites

Niestety strona Forty Kraków ze wzgledów technicznych nie działa do odwołania...

Wracając do tematu to wydaje mi sie, że zdjęcie prezentuje szyb pod kopułe obserwacyjno - bojową w tradytorze Waligóra. Mogą na to wskazywac wypuszczone rury glosowe, które sa widoczne do dzisiaj. Pręty zbrojenia wypuszczone z bocznych ścian istnieją w formie szczątkowej. Jak przypuszczam zostały wyciete po wojnie, trzeba pamietac, że obiekt ten przez długie lata pełnił funkcje stanowiska dowodzenia na corocznych manewrach czerwonych beretów". Na Waligóre wskazuje także roztaczająca sie panorama - nie widac rzeki, ani drogi!!! Jest połozony wyżej na zboczu od Włóczęgi, który został zbudowany, właśnie w celu krycia martwego pola tradytora.

Link to comment
Share on other sites

Witam.
Według mnie to nie jest nasz schron. Wprawdzie ludzie po wojnie często wycinali zbrojenie ze schronów czy fundamentów, ale glównie długie pręty do zbrojenia domów itp.po co mieli by się bawić z drobnicą. Poza tym wykończenie otworu jest z kątowników nie wiem po co jeśli kopuła miała być wmurowana. Za to rury i worki jak najbardziej Węgierska Górka. Trzeba by sprawdzić czy otwory w Węgierskiej Górce są wykończone kątownikiem tak jak na zdjęciu. Dla porównania otwór pod kopułę ze schronu OWS Wyry.

Link to comment
Share on other sites

Nad workami z piaskiem widać 2 jaśniejsze jakby pasy. Wydaje mi się że jest to płot stosowany podczas budowy bunkrów, mający chronić np. przed fotografowaniem. Płot czasem miał wysokość nawet 3 m. Więc gdyby fotka była zrobiona ze stropu Włóczęgi na horyzoncie widzimy ogrodzenie Wędrowca a w oddali Wąwozu. Nasuwa się jednak pytanie jak walczyli obrońcy otoczeni tak wysokim płotem ???
Odległość i teren też wydają się inne niż w rzeczywistości. Jakąś analizę porównawczą można przeprowadzić na podstawie kilku starych widokówek

Mathew

Link to comment
Share on other sites

Na mapie zaznaczono miejsce z którego zrobiono zdjęcie. Teoretycznie jest to miejsce w pobliżu Włóczęgi, a obiektyw skierowany jest w kierunku Wędrowca. Na tej podstawie uważam że drugiego zdjęcia nie zrobiono w Węgierskiej Górce.

Mathew

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information