Skocz do zawartości
  • 0

Stalag II A


getton

Pytanie

Witam koleżanki i kolegów.
Mój dziadek walczył w kampanii wrześniowej.
Trafił do Stalagu IIA- (District II Stettin) Szczecin?
Nie wrócił, więc niewiele wiem o jego waleczności...
Ale nie o tym chciałem...
Czy ktoś z koleżanek i kolegów dysponuje może jakimiś informacjami, które oddziały Wojska Polskiego trafiły właśnie do tego Stalagu.
Wiem tylko iż raczej był w piechocie i szeregowym żołnierzem czyli tzw. strzelcem.
Może ktoś dysponuje informacjami typu: po Bitwie nad Bzurą, do niewoli trafiło ... żołnierzy polskich z tego większość przewieziono do Stalagu IIA- to oczywiście wyimaginowany przykład, ale będę wdzięczny za każdy wpis i sugestię.
Pozdrawiam.
PS. (Einheit: Landesschutzen- Bataillon 2) nie znam niemieckiego, ale to chyba oddział sprawujący pieczę nad osadzonymi w Stalagu. W ogóle niewiele znalazłem na ten temat w wyszukiwarce Google... Może ktoś tam miał kogoś z bliskich (były i kobiety), a może ktoś coś wykopał z pamiątek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

aniao reprezentuję Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie. Poniżej podsyłam wypisy z rozkazów dziennych pułku dot. Twojego dziadka z roku 1938. Do pułku najprawdopodobniej został wcielony jesienią 1937 r. - niestety na razie nie posiadamy kopii rozkazów z tego roku. Gdybym mógł przy okazji prosić o kilkuzdaniowy życiorys Twego dziadka do naszych zbiorów, to byłbym niezmiernie wdzięczny. Zapraszam też do odwiedzenia Grajewa i Grajewskiej Izby Historycznej, w której jedna z ekspozycji stałych poświęcona jest właśnie 9 psk. www.gih.grajewo.pl

Olszewski Mamert – wypisy z Rozkazów dziennych 9 psk - 1938 r.

Rozkaz nr 22 z 2.03.1938
strz. Mamert Olszewski z 1 szw. otrzymał przesyłkę pocztową – 5,00 zł

Rozkaz nr 28 z 18.03.1938
strz. Mamert Olszewski z 1 szw. otrzymał przesyłkę pocztową – 1,50 zł

Rozkaz nr 32 z 29.03.1938
strz. Mamert Olszewski z 1 szw. otrzymał przesyłkę pocztową – 12,00 zł

Rozkaz nr 36 z 8.04.1938
strz. Mamert Olszewski z 1 szw. otrzymał urlop świąteczny w dniach 10-19 IV

Rozkaz nr 62 z 21.06.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 1 szw. (rocznik 1916) zdobył Odznakę Grenadjerską po raz pierwszy

Rozkaz nr 63 z 23.06.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 1 szw. otrzymał przesyłkę pocztową – 3,00 zł

Rozkaz nr 64 z 27.06.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 1 szw. ukończył początkową szkołę żołnierską (18 XI 1937 – 10 V 1938) II stopień (czyli poziom 2 klasy szkoły powsz.) z wynikiem dodatnim.

Rozkaz nr 65 z 28.06.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 1 szw. otrzymał prawo do noszenia odznaki pułkowej 9 psk

Rozkaz nr 69 z 9.07.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 1 szw. przesunięty został z dniem 4 VII do 3 szw.

Rozkaz nr 70 z 13.07.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 1 szw. (rocznik 1916) zdobył Odznakę Strzelecką klasy III ważną na rok 1938/39

Rozkaz nr 71 z 16.07.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 1 szw. (rocznik 1916) zdobył Państwową Odznakę Sportową klasy III stopnia 1 ważną do 1939

Rozkaz nr 89 z 30.09.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 3 szw. otrzymał równoważnik żywnościowy w gotówce za dzień 1 X ponieważ miał odejść do KOP.

Rozkaz nr 91 z 7.10.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 3 szw. otrzymał równoważnik żywnościowy w gotówce za dzień 6 X ponieważ odszedł do KOP.

Rozkaz nr 92 z 11.10.1938
+ strz. Mamert Olszewski z 3 szw. na podstawie rozkazu MSWojsk. Z dnia 12 VIII 1938 r. został przeniesiony macierzyście i służbowo do Dywizjonu Szkolnego KOP „Niewirków” z dniem 6 X 1938 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dziadek tez przebywał w tym obozie.
Dziadek był podoficerem zawodowym najpierw w 2psp w Sanoku lecz w 1937 przeniesiono go do 58 pp Poznań. Z pułkiem w 1939 roku poszedł na front. Został ciężko ranny od bomby lotniczej 17 września prawdopodobnie w okolicach Iłowa nad Bzurą. Tego dnia przestała istnieć 14 dywizja piechoty.
Dziadek trafił do niemieckiego szpitala wojskowego w Rostocku, w życiorysie pisze ,że na kilka miesięcy potem na dwa tygodnie do szpitala w miejscowości której nie mogę rozszyfrować Nojsterlic ??? Po czym trafił do stalagu.
Dziadek przez całą służbę wojskową był w orkiestrze.
Będąc w obozie stworzyłem wraz z kolegami muzykami mała orkiestrę wraz z solistą śpiewakiem grając nasze ulubione piosenki ludowe dla kolegów jeńców"- słowa z życiorysu mojego dziadka. Wie ktoś coś więcej o tej orkiestrze?
Pod koniec 1940 zabrano dziadka do pracy w majątku jednak odnowiła mu się wrześniowa kontuzja(uszkodzony staw biodrowy)Niemcy myśląc ,że symuluje osadzili go w więzieniu politycznym w Schwerinie.Po paru tygodniach stanął na komisji lekarskiej gdzie orzeknięto że jest całkowicie niezdolny do pracy ,dziadek datuje to 28.04.1941.Odesłano go do Polski do rodziny , ale jednak coś za coś, dziadek miał się zająć dziećmi a na jego miejsce miała pojechać moja babka. Jednak nie pojechała bo zalatwiła dla obojka lewe dokumenty i ukryli się do czasu wyzwolenia" przez krasnoarmistów we Włodawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalag II C w Woldenbergu-Dobiegniewie istniał od września 1939 do czerwca 1940 ,kiedy to został przeniesiony pod tym samym numerem do Greifswald.
Zwróć się tu http://www.pck.org.pl/poszukiwania
i równolegle tutaj http://www.caw.wp.mil.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie zaglądałem, w wolnym czasie wstawię inne zdjęcia ze stalagu II A. Książka o którą pytała aniao to Doch sie liebten das Leben" Gefangenenlager in Neubrandenburg 1939 bis 1945 autor Dieter Kruger. Wydana przez Regionalmuseums Neubrandenburg.
W tym stalagu był brat mojego dziadka. Jednocześnie zachęcam wszystkich do dodawania zdjęć z tego obozu oraz podzielenia się wiadomościami o losach jeńców po wojnie. Szczególnie interesuje mnie emigracja do Kanady. Bowiem tam wyemigrował mój stryj ale na wiadomości o dacie emigracji i statku ślad się urywa. PCK informuje, że nie może ustalić dalszych losów w Kanadzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Niedawno dowiedziałam się że brat mojej babci przebywał w Stalag IIA. Zwracałam się z wnioskiem do ITS o jakiekolwiek informacje,ale niestety nic nie ma w ich zasobie. Jedyna moja szansa to Forum i pomocni ludzie :)
Pozdrawiam .Beata



INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH
Źródło: FPNP
uczestnik walk Kampania wrześniowa 1939
jeniec wojenny przeżył
data wzięcia do niewoli 1939
miejsce osadzenia STALAG IIA
data zwolnienia 1939
uczestnik walk Kampania wrześniowa 1939
jeniec wojenny przeżył
data wzięcia do niewoli 1939
miejsce osadzenia STALAG IIA
data zwolnienia 1940
robotnik przymusowy przeżył
rodzaj pracy przymusowej Zatrudniony w rolnictwie
miejsce pracy KRUKOW
data rozpoczęcia pracy 1940
data zakończenia pracy 1945
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi dudzin:

Na Twoją prośbę piszę życiorys swojego dziadka.

Urodził się 07.07.1916 r. w Jeleńskich Wyspach (obecnie Litwa, gm. Germanowicze, powiat Dzisna). Ojciec Stefan Olszewski, matka Elżbieta z domu Rzeszewska. O rodzeństwie i innych krewnych nie wiemy wiele, gdyż dziadek nikogo nie odnalazł po wojnie i dlatego też niewiele wspominał (widocznie był to dla niego bolesny temat). Prawdopodobnie miał siostrę Franciszkę i braci Jerzego i Michała.

3-letnią służbę wojskową odbył w trzech różnych miejscach (Grajewo, KOP Niewirków i?). Nie zdążył wrócić do domu rodzinnego, gdyż niemal w dniu, kiedy miał już cywilne ubrania wybuchła wojna. W czasie kampanii wrześniowej walczył w 9 PSK. Po klęsce wrześniowej trafił do niewoli. Przebywał 9 miesięcy w Stalagu II A w Neubrandenburgu, a następnie trafił na roboty przymusowe do gospodarstwa w Klockenhausen. Po zakończeniu wojny próbował wrócić w rodzinne strony, jednak już w Białymstoku zdobył informacje, że jego krewni zostali zesłani na Syberię. Ostatecznie osiadł w Wielkopolsce w miejscowości Wilkowice k. Leszna. Tutaj poślubił moją babcię - Leokadię Grycz. Razem prowadzili gospodarstwo rolne. Doczekali się dwóch synów - Jana i Stefana (mojego ojca), 6 wnuków i jedną wnuczkę. Babcia zmarła 1996 r. Dziadek długo pracował fizycznie, był człowiekiem o dobrym zdrowiu i do końca nie poddawał się starości. Dożył sędziwego wieku 93 lat (zm. 27.11.2009 r.).

Dziadek był bardzo skrytą osobą i wyraźnie nie chciał opowiadać o bliskich. Dlatego zależy nam żeby znaleźć więcej informacji o naszej rodzinie i jego kolegach, którzy pozostawili wspomnienia o moim dziadku . Jeśli posiadałby Pan jeszcze jakieś informacje, to byłabym bardzo wdzięczna.

Serdecznie pozdrawiam Anna Olszewska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat: sambul Kolejne grupowe Stalag II A Neubrandenburg. Może przy okazji ktoś rozpozna osoby ze zdjęcia?"

Rozpoznałam na tym zdjęciu swojego dziadka - Mamerta Olszewskiego (mężczyzna siedzący w środku na ziemi). Służył w 9. Pułku Strzelców Konnych. Do niewoli dostał się 6.10.1939 r. z Armii gen. Kleeberga, zwolniony 17.08.1940 r. jako robotnik cywilny. Trafił na roboty przymusowe do miejscowości Klockenhagen. Niestety nie posiadamy żadnych materiałów i pamiątek z tamtego okresu a dziadek zmarł w listopadzie ubiegłego roku w wieku 93 lat.

Sambul - interesuje mnie źródło pochodzenia tego zdjęcia. Czy jest na nim ktoś z Twojej rodziny? Możesz podać tytuł książki o stalagu i gdzie można ją dostać?

Czy ktoś z forumowiczów posiada jeszcze inne zdjęcia lub informacje z tego Stalagu?

Pozdrawiam, Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie