Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Widdowmaker

Mozdzierz JD

Recommended Posts

Może mi ktoś jednak pomoże ze swojej bogatej literatury. Mam tylko takie zdjecie oraz dane techniczne. Ktoś ma jakieś inne dane odnośnie tego moździerza???? Prosze o pomoc!

A co to za helmy? Adriany z odwalonym przednim daszkiem? Widdowmaker, poszukam ale na razie mi sie nie kojarzy :(

Wiem, ze używano go do 1926 i był podstawowym moździerzem piechoty wraz z niemieckim moździerzem, potem wraz z pojawieniem się 81mm moździerzy został przekazany do KOP i ostatecznie wycofany...

Hehe, a o moździerzu nic. :) Ludzie, przecież używano go do 1926 roku. Naprawde nikt nie zna jego historii, albo chociaż nazwy francuskiej???

No wreszcie coś konkretnego :)!!! możliwe, że wz.17, coś mi też nie pasowało w tym oznaczeniu. Mam w ksiażce chyba pomyłkę z niemieckim możdzierzem wz.16.

Jacenty - spojrz na goscia co wsuwa pocisk. Oraz porownaj pana stojacego po naszej prawej co ma zupelnie normalny helm z nastepnymi trzema gdzie najwyrazniej cos jest nie tak.

Odgrzewamy kotleta" - dwie fotki z allegro - 12pułk piechoty ćwiczenia Grupa 1924 możdzierz J.D" . Dopisek ...J.D. / francuski moździerz okopowy 75 mm wz 1916 Jouhandeau - Deslandres /. Źródła podają stan wyposażenia Wojska Polskiego w 1922r na 140 sztuk, głównie z armii gen.Hallera. "

• Create New...

Important Information